Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idą mrozy, w noclegowniach robi się ciasno

/wit/
Osoby bezdomne mogą napotkać na problem. W radomskich noclegowniach zaczyna brakować wolnych miejsc a przyjęcie ponad limit jest niezgodne z przepisami

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną całodobową infolinię. Pod numerem 987 można uzyskać informacje o noclegowniach i jadłodajniach w całym województwie w tym w Radomiu. Na Mazowszu przygotowano blisko 4 tysiące miejsc noclegowych, i około 6 tysięcy posiłków dziennie.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wydrukował plakaty i ulotki z informacjami o noclegowniach. Plakaty są rozwieszane w ośrodkach pomocy społecznej i na dworcach. Plakietki informacyjne, gdzie się schronić bezdomnym rozdają policja i straż miejska.
Problem jednak w tym, że już teraz większość miejsc w radomskich noclegowniach i domach dla bezdomnych jest zajęta.

- W noclegowni męskiej już teraz brakuje miejsc, bo bezdomnych przybywa. W domach dla kobiet mogę jeszcze przyjąć tylko dziewięć pań, ale bez dzieci. Mrozy dopiero nadchodzą a przed nami problem, gdzie wszystkich pomieścić - mówi Marek Niewiadomski, kierownik placówek dla bezdomnych w Radomiu.
Przed sezonem zimowym schroniska oraz noclegownie kontrolowane były przez Sanepid a także inne służby w tym Straż Pożarną.

-Nasze placówki spełniają określone normy, ale problemem jest przekraczanie limitów. Jeśli przyjmę więcej osób niż mam miejsc w noclegowniach, to będę musiał rozstawić dostawki. Dodatkowe spania zagrodzą drogę przeciwpożarową i gdyby doszło do zaprószenia ognia czy innej groźnej sytuacji, wówczas działam wbrew przepisom - mówi kierownik Niewiadomski.
Choć sytuacja już teraz wygląda poważnie, kierownik zapewnia, że żaden z bezdomnych nie zostanie odprawiony z kwitkiem.

- Jeśli będzie potrzeba wystąpię do władz z wnioskiem o przesunięcie miejsc. Tak by w każdej noclegowni lokować ludzi w razie potrzeby. Nie można przecież pozwolić, by ktoś zamarzł. Będziemy też w kontakcie z policją, strażą miejską, które często jako pierwsze udzielają bezdomnym wskazówek gdzie mają szukać schronienia - mówi kierownik Niewiadomski.

W placówkach dla bezdomny można skorzystać z toalety, wyprać i wysuszyć swoje rzeczy. Bezdomny może też liczyć na karnet uprawniający do posiłków na stołówce "Caritasu". Mieszkańcy muszą podporządkować się zasadom panującym w domach i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Zachowanie abstynenci stanowi jednak największy problem i wielu bezdomnych wybiera tułaczkę. Oblegają teren dworca, klatki schodowe i piwnice w blokach a także ulice. Na wizytę w noclegowni decydują się dopiero, gdy za oknem jest kilkustopniowy mróz.

Dla kogo noclegownia?

Jeśli jesteś bezdomny, nie masz gdzie się schronić? Zgłoś się do Domu dla Bezdomnych Kobiet w Radomiu przy ulicy Zagłoby 3, telefon (048)360-24-74 lub do Domu dla Bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Słowackiego 188, telefon (048)360-01-91. Placówki dysponują noclegownią, świetlicą, kuchnią i toaletami. Noclegowania czynna jest codziennie w godzinach 20- 8.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie