Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idealne miejsce dla artystów... Przyjadą malarze z całej Polski

/mod/
Po raz kolejny do Szydłowca zawita także Małgorzata Kaczyńska – Nurowska
Po raz kolejny do Szydłowca zawita także Małgorzata Kaczyńska – Nurowska SCKiS-Zamek
W najbliższy poniedziałek w mieście rozpocznie się szósty plener malarski imienia Władysława Maleckiego.

Kim był patron pleneru?

Kim był patron pleneru?

Władysław Aleksander Malecki urodził się w Ma-słowie koło Kielc w 1836 roku. Był jedynym dzieckiem Ta-deusza i Aleksandry. Pochodził z ubożejącej rodziny szla-checkiej. W latach 1852-1856 studiował malarstwo w war-szawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Chri-stiana Breslauera. Jego obrazy nie znalazły uznania wśród ówczesnych elit. Malował pejzaże wiejskie, Góry Świętokrzyskie, ziemię szydłowiecką oraz epizody z po-wstania styczniowego. W latach 80-tych XIX wieku. Zna-lazł schronienie w Szydłowcu. Ówczesny burmistrz miasta zaproponował mu swój mecenat. Malecki zamieszkał w ratuszowej wieży gdzie także tworzył. Podczas życia w Szydłowcu poświęcił się utrwalaniu na płótnie nie tylko sielankowych pejzaży, ale też portretów dostojnych jak na małomiasteczkowe realia gmachów Szydłowca (malował panoramy miasta, ratusz, kościoły św. Zygmunta Króla oraz Ducha Świętego). Uwieczniał ważne dla miasta wy-darzenia na przykład Kampania Langiewicza. W Szydłow-cu żył i tworzył do końca swych dni. Zmarł w 1900 roku. Po latach zaczyna być doceniany wśród polskich artystów oraz historyków sztuki.

Dwudziestu artystów Mazowsza weźmie udział w popularnym już w świecie artystów malarzy plenerze w Szydłowcu. W miasteczku nad rzeką Korzeniówką będą tworzyć swoje prace, które zostaną pokazane w listopadzie na wystawie poplenerowej.

- Do udziału w tegorocznym plenerze zaproszeni zostali artyści między innymi z Warszawy, Radomia, Torunia - mówi Barbra Pataj, plastyczka z Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu - Zamek. - Uczestnicy imprezy reprezentują różne środowiska artystyczne Mazowsza.

ICH PRACE TWORZĄ GALERIĘ

Malarze, podczas pobytu w Szydłowcu, przygotowują kilka prac, od 4 do 5: oleje, rysunki, akwarele, pastele, które potem prezentowane są na wystawie poplenerowej.

- W zamian za uczestnictwo w plenerze przekazują do naszego ośrodka wybrane prace, które tworzą Galerię Szydłowiec - tłumaczy Barbara Pataj. - Zgromadziliśmy w niej już około 100 prac z pięciu zorganizowanych w naszym mieście plenerów.

IDEALNE MIEJSCE DLA ARTYSTÓW

Szóste spotkanie artystów rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek, 22 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. W tym roku weźmie w nim udział dwudziestu malarzy. Twórcy zachwyceni położonym nad rzeczką Korzeniówką miasteczkiem, na pograniczu równiny radomskiej i pasma Wzgórz Koneckich, chętnie wracają co roku do niego, by przenosić na płótno niezwykłe krajobrazy.

Cenią malownicze wyrobiska po kamieniołomach, lasy, gotycki kościół, gotycko-renesansowy zamek, późnorenesansowy ratusz, kirkut, urokliwe, stare uliczki. To wszystko tworzy wymarzone do pracy twórczej dla artystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie