MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile gazu w gazie?

Anna Niedzielska
Przez ostatnie 3 lata żadna ze spółek gazowych w Polsce nie obniżała cen. Wszystkie taryfy, o których zatwierdzenie gazownicy zwrócili się w tym czasie do Urzędu Regulacji Energetyki, były wyższe od poprzednich.
Przez ostatnie 3 lata żadna ze spółek gazowych w Polsce nie obniżała cen. Wszystkie taryfy, o których zatwierdzenie gazownicy zwrócili się w tym czasie do Urzędu Regulacji Energetyki, były wyższe od poprzednich.
Dokładnie studiując rachunek za gaz, możemy się niemiło zdziwić. Sama cena gazu to około połowy tego, co płacimy.

Cena gazu, opłaty dystrybucyjne - zmienna i stała, opłata abonamentowa oraz VAT - taką wyliczankę można znaleźć na rachunkach za gaz. Zgodnie z prawem energetycznym, powinna być ona krótsza, ale brak przepisów, które by to nakazały.

Od dwóch lat - kiedy prawo energetyczne zostało dostosowane do przepisów unijnych - na naszych rachunkach nie powinno być wyliczeń związanych z kosztami transportu gazu. Co prawda w nazwach taryf i opłat ich nie znajdziemy, ale płacimy za nie.

CO NA RACHUNKU?

Nawet po tegorocznej ciepłej zimie właściciele mieszkań ogrzewanych gazem zgrzytają zębami. Choć starają się ciepło oszczędzać, płacą coraz więcej. - Pierwsza opłata rekompensuje koszty związane z utrzymaniem parametrów jakości dostarczanych paliw i bezpieczeństwa dostaw. Druga pokrywa koszty związane z eksploatacją, modernizacją i rozbudową sieci gazowej, a także z wszystkimi podatkami i ubezpieczeniami, które się od nich płaci - wyjaśnia Dorota Omylska-Bielat z Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie, która zaopatruje w gaz województwo świętokrzyskie.
Do tego dochodzi opłata abonamentowa - koszty odczytywania gazomierzy, wystawiania faktur, obliczania i pobierania należności. Sama marża handlowa na rachunkach nie jest wyszczególniona. Za to dochodzi 22 procent podatku VAT.

CENNIKI DOKŁADNIE PRZEJRZANE

Czy to oznacza, że gazownie pod skomplikowanymi nazwami ukrywają koszty? Nie, bo każdy dystrybutor energii lub paliw energetycznych przed podniesieniem ceny musi zwrócić się do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowej stawki.

- Razem z wnioskiem przekazuje sprawozdania ekonomiczne i techniczne, które muszą uzasadniać konieczność wprowadzenia podwyżki. Przedsiębiorstwo musi także przedstawić nam tekst nowej taryfy. I dopiero po zatwierdzeniu jej przez urząd może podnieść cenę - wyjaśnia Agnieszka Dębek z Urzędu Regulacji Energetyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile gazu w gazie? - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie