Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile soku w soku?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Zdrowo się odżywiasz i sporo wydajesz na soki? Jeśli nie czytasz etykiety, możesz się zdziwić co pijesz

Ile kosztuje sok?

Ile soku w soku?

Ile kosztuje sok?

Cena soku jest oczywiście uzależniona od wielkości opakowania - im mniejsze, tym więcej płacimy za litr - i od tego, czy kupujemy sok, napój czy nektar. Najtańsze napoje kosztują około 2 złote za litr, a ceny soków wahają się między 3,50 zł za litr do nawet 4 złotych 250-mililitrową butelkę. I tak dla przykładu niecałe 4 złote zapłacimy za litr soku marchewkowo-jabłkowego z serii "Karotka"; od 4 do 5 złotych za nie dosładzany sok grejpfrutowy z Fortuny czy Hortex, a najdroższe będą świeże soki trzydniowe sprzedawane najczęściej po około 3 złote za butelce 0,33 litra.

Żar leje się z nieba, a my sięgamy po chłodne napoje. Gazowane oranżady, choć pyszne, nie są zdrowe. Nie każdy lubi wodę mineralną. W takim wypadku najlepszym wyborem jest sok. Ale czy na pewno?

Wszystko zależy od tego, czy chcemy, by podczas upałów sok uzupełniał niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie w mądry sposób, czy też pijemy go wyłącznie dla smaku, równocześnie nie dbając o puste kalorie.

Spośród owocowych napitków najlepiej wybierać te z napisem "sok 100 procent". Nektary i napoje owocowe są zdecydowanie mniej zdrowe, a zawarty w nich cukier to bomba kaloryczna. Można co prawda kupić nektary i napoje w wersji "light", które mają jedną trzecią mniej kalorii niż pozostałe, ale są dosładzane aspartamem (E 951) lub sacharyną (E 954).

NIEJEDEN SOK
Trzeba wiedzieć, że sok sokowi nierówny. W sklepach jest duży wybór soków mętnych, co wcale nie oznacza, że są zepsute. Mogą być to soki przecierowe (np. pomidorowy) lub soki z cząsteczkami owoców (dodaje się je po wymieszaniu koncentratu z wodą) i są zdrowsze od klarowanych, bo zawierają więcej przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i błonnika.

Niedawno na rynku pojawiły się soki jednodniowe, które nie są poddawane pasteryzacji - mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia i wymagają przechowywania w lodówce, ale za to są świeżo wyciśnięte z owoców czy warzyw i smakują jak domowe. Podobne wrażenie na podniebieniu robią soki trzymiesięczne poddane delikatnej pasteryzacji, która pozwala na zachowanie większej ilości witamin i składników odżywczych. Je także należy trzymać w lodówce.

W sprzedaży są też soki pod specjalnym nadzorem, przeznaczone dla dzieci poniżej lat trzech są produkowane z owoców pochodzących z kontrolowanych upraw, a ich produkcja przebiega w sterylnych warunkach, co chroni soki przed rozwojem mikroorganizmów.

Ważna etykieta

Ważna etykieta

Na etykiecie każdego soku, napoju i nektaru, powinny się znaleźć:
- nazwa produktu i dane producenta;
- informacja o tym, czy produkt jest sokiem (sok 100 procent), nektarem czy napojem (jeśli nie ma jej z przodu opakowania, sprawdź całą etykietę);
- wartość odżywcza i energetyczna (ilość poszczególnych składników i liczba kalorii w 100 mililitrów produktu) oraz wskaźnik GDA (mówiący ile dziennego wskazania spożycia określonych składników zaspokaja porcja soku);
- skład (powinna się w nim pojawić informacja o procentowej zawartości soku lub koncentratu, jeśli jej nie ma składnik, którego w produkcie jest najwięcej, znajduje się na początku listy);
- data przydatności do spożycia (w przypadku soków w kartonie jest to najczęściej 48 godzin po otwarciu opakowania) i informacja o sposobie przechowywania (np. "po otwarciu przechowywać w lodówce").

NIE DAJ SIĘ ZŁAPAĆ
Kupując napoje owocowe możemy łatwo dać się złapać prostym trikom, których użyto tylko po to, żebyśmy chętniej sięgnęli akurat po ten, a nie inny karton. Każdy producent przekonuje klienta, że jego sok jest najlepszy i wyróżnia się spośród innych stojących w sklepie na półce. Dlatego kupując, powinniśmy uważać na kilka haseł, które w gruncie rzeczy niewiele znaczą:

- 100 procent - ale czego? Soku, nektaru czy napoju? Bez jednoznacznego określenia taki napis nic nie znaczy

- "cała pomarańcza" - nie oznacza wcale, że masz do czynienia z sokiem

- "z czarnych porzeczek", "z jabłek" - ale co? Sok, nektar, napój? Jeśli jest taki napis na etykiecie sprawdź skład produktu, bo najprawdopodobniej to nie jest sok

- sok bez konserwantów - żaden producent nie musi się taką informacją chwalić, żaden prawdziwy sok nie może zawierać i nie zawiera konserwantów

- 33 procent gratis, 1l + 1l gratis - lepiej porównać cenę litra takiego soku z ceną podobnego produktu bez "gratisów" i zobaczyć, czy rzeczywiście jest tańszy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile soku w soku? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie