MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Interaktywna wystawa "Iskry Niepodległej" zawitała do Pionek. Specjalna naczepa zaparkowała na terenie Zespołu Szkół numer 1

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
W Pionkach można już zwiedzać unikatową wystawę Iskry Niepodległej. To nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która podróżuje po całej Polsce, a teraz została ustawiona na terenie Zespołu Szkół numer 1 w Pionkach.

W środę, 13 września podczas otwarcia wystawy starosta radomski Waldemar Trelka mówił, że mamy się czym szczycić jako Polacy, ale też przedstawiciele lokalnych ojczyzn. - Jesteśmy narodem wybitnym. Nikogo nie okradaliśmy, nikogo nie napadaliśmy, chcieliśmy i chcemy się rozwijać. Wiemy skąd wychodzimy. Nawet jeśli los rozrzuci was po świecie to powinniście wiedzieć skąd wyszliście. To jest wasza mała ojczyzna. Ale tutaj jest też przyszłość. Historia poniesie nas do przyszłości – powiedział Waldemar Trelka.

Poseł Marek Suski mówił z kolei do uczniów Zespołu Szkół w Pionkach o wynalazkach, które powstały w Pionkach i wybitnych postaciach związanych z Pionkami. Mówił też o inwestycjach w Pionkach, w tym związanych z przemysłem zbrojeniowym. - Chcemy, abyście mieli szansę godnej pracy i rozwoju tutaj na miejscu w Pionkach, mieście tak zasłużonym dla naszej Niepodległej – mówił Marek Suski.

Iskry Niepodległej to historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Z około 20-minutowego pokazu można dowiedzieć się bardzo wiele o sukcesach i odkryciach Polaków w wielu dziedzinach. Na przykład, że to polski wynalazca Jan Szczepanik, autor ponad 200 patentów, wynalazł kamizelkę kuloodporną, a z kolei lekarz Ludwik Hirszfeld, wprowadził na świecie oznaczenia grup krwi. Z kolei Mieczysław Bekker był konstruktorem łazika księżycowego LRV w amerykańskim programie Apollo, a Irena Sendlerowa ocaliła życie ponad 1,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas niemieckiej okupacji Polski. W widowisku prezentują się Polacy, którzy zdobywali najwyższe szczyty świata, jak Wanda Rutkiewicz czy Krzysztof Wielicki, lub dokonali niezwykłych wyczynów, jak zdobywca dwóch biegunów Marek Kamiński.

Zwiedzać wystawę można w czwartek, 14 września w godzinach 10-18 oraz w piątek w godzinach 10-13.30. Czas między godziną 10 a 14 zarezerwowany jest dla grup indywidualnych, a między 14-18 dla zainteresowanych mieszkańców Pionek (nie jest wymagana rejestracja). Wstęp wolny.

Wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów 25-lecia istnienia powiatu radomskiego. Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministerstwa Kultury i Dzidzictwa Narodowego. Mecenasem projektu Iskry Niepodległej jest Orlen. Trasę wspiera Fundacja Orlen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie