MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje i spór o drogę w Szydłowcu

Monika DASZKOWSKA
Andrzej Jarzyński. Ma 58 lat i wykształcenie średnie. Ukończył Technikum Elektroenergetyczne. Przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą. W latach 1994-1998 był radnym Rady Miejskiej. Pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. Funkcję burmistrza pełni zaś od 2002 roku. Jest żonaty i ma dwóch synów.
Andrzej Jarzyński. Ma 58 lat i wykształcenie średnie. Ukończył Technikum Elektroenergetyczne. Przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą. W latach 1994-1998 był radnym Rady Miejskiej. Pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. Funkcję burmistrza pełni zaś od 2002 roku. Jest żonaty i ma dwóch synów. archiwum
W tej kadencji powstało wiele nowych dróg i boisk, odnawiano szkoły, ale w tle były blokady szydłowieckiej obwodnicy.

Nasza akcja

Nasza akcja

Ocenę burmistrzów i wójtów prowadzimy od ponad miesiąca w ramach naszej akcji "Mała ojczyzna - duża sprawa". 3 listopada zakończyła się ocena na TAK lub NIE. Czytelnicy ocenili rządy Andrzeja Jarzyńskiego, burmistrza Szydłowca - otrzymał 88 procent głosów na TAK i 12 procent głosów na NIE. Od tego czasu oceniamy działania włodarzy poszczególnych miast i gmin. W przyszłym tygodniu podsumujemy dokonania Zdzisława Bredłowskiego, wójta gminy Orońsko.

Trzy ostatnie lata w gminie Szydłowiec minęły pod znakiem sporych zmian dotyczących udogodnień dla mieszkańców. Zyskali nowe drogi, chodniki, oświetlenie i wodociągi. Mijająca kadencja przyniosła jednak i spory toczone w sprawie przebiegu planowanej drogi S7.

Burmistrzem Szydłowca jest Andrzej Jarzyński. Po raz pierwszy zasiadł na fotelu włodarza w 2002 roku. Zaczął od małych kroków jeśli chodzi o inwestycje, bo przejął gminę bardzo zadłużoną. Powoli wychodził z długów, zyskując sobie poparcie dla swoich działań i aprobatę mieszkańców. Ci dali mu szansę po raz drugi. Nie do końca poszło łatwo. Andrzej Jarzyński w 2006 roku zmierzył się drugiej turze wyborów z Włodzimierzem Górlickim, obecnym starostą szydłowieckim. Wygrał i na kolejną kadencję zasiadł ponownie na fotelu burmistrza.

W 2007 roku zaczęła się realizacja poważnych inwestycji. Od tego roku zwiększyła się znacznie liczba chodników. Powstają nowe drogi. W trakcie budowy są między innymi ulice: Narutowicza i Partyzantów, Hubala, Sobieskiego i Folwarczna. W trakcie realizacji jest także przebudowa ulicy Przechodniej i Poprzecznej w mieście. - Z pewnością możemy się pochwalić tym, że w całej gminie mamy już wymienione oświetlenie na energooszczędne. Kosztowało nas to 1 milion 400 tysięcy złotych - mówi Andrzej Jarzyński. - Nie znam innej gminy, w której oświetlenie byłoby wymienione w stu procentach.

Opinie na temat miasta i tego, co się w nim dzieje są podzielone. Nie brakuje też osób, które wskazują kolejne miejsca, którymi trzeb zająć się natychmiast. Jeden z naszych czytelników poinformował nas na przykład o zaniedbanym Placu Marii Konopnickiej w mieście z jego skwerem i fontanną nieczynną od lat. Zapytaliśmy burmistrza, co zamierza zrobić w tej sprawie? W odpowiedzi usłyszeliśmy:

- Mamy już gotową koncepcję zagospodarowania tego miejsca z absolutną aprobatą Rady Miejskiej. Chcieliśmy na to pozyskać pieniądze z funduszy unijnych, ale tu pojawił się problem. Są ograniczenia, które nie pozwalają nam złożyć więcej niż jeden wniosek na cel związany z rewitalizacją. Złożyliśmy zaś inny na odnowienie zamku w Szydłowcu, zagospodarowanie hotelu "Pod Dębem" i Domu Harcerza, w którym mamy plan utworzyć Centrum Multimedialne. Czekamy na decyzję.

Przeciwnicy, w tym także radni opozycji, zarzucają burmistrzowi, że gmina nie stara się o pozyskiwanie funduszy unijnych. Burmistrz zaprzecza: - Złożyliśmy 12 wniosków. Już udało się przeprowadzić sporo inwestycji za pieniądze unijne. Za duży sukces uważam zwłaszcza wybudowanie wodociągu w północnej części gminy. W następnym roku będzie kontynuowana budowa wodociągu w kolejnych wsiach, między innymi w Zastroniu, Omięcinie, Wilczej Woli. Za fundusze z Unii Europejskiej realizowane są wspomniane już drogi w mieście.

Zadowoleni z poczynań władz Szydłowca mogą być zwłaszcza dyrektorzy szkół i najmłodsi mieszkańcy gminy - uczniowie. Oświata jest oczkiem w głowie burmistrza.

- Z dumą mogę powiedzieć, że wszystkie gminne szkoły mają nowe elewacje. Są docieplone. Wymienione zostały w nich okna. Podobne prace zakończyły się właśnie przy gimnazjum numer 2. Przeprowadziliśmy również remonty wewnątrz budynków. Są odnowienie łazienki - tłumaczy burmistrz. - cieszy mnie fakt, że przy szkołach powstają boiska wielofunkcyjne.

Władze miejskie zadowolone są, że udało się zagospodarować południowo - zachodnią część miasta. Powstał tym zakątek sportowy z boiskiem Orlik oraz korty tenisowe.

Mijająca kadencja w gminie Szydłowiec upływa także pod znakiem bojów toczonych o przebieg planowanej drogi ekspresowej. Pojawiło się wiele propozycji. Ostatecznie wojewoda mazowiecki wybrał projekt, który prowadzi trasę ekspresową śladem obecnej obwodnicy. Sprzeciwia się temu spora część mieszkańców, zwłaszcza lokatorów osiedla Wschód w mieście, skupionych wokół Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Szydłowiec. W mieście zorganizowano wiele blokad krajowej "siódemki", o których informowały media w całej Polsce. Wspomniane Stowarzyszenie zaskarżyło decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Podczas wtorkowego pobytu w Radomiu wojewoda mazowiecki poinformował na jakim etapie są prace związane z drogą S7.

- Kończą się prace nad projektami budowlanymi - powiedział Jacek Kozłowski. - Musimy lekko skorygować decyzje środowiskową . Pod koniec roku będzie wydane pozwolenie na budowę, a w przyszłym roku na teren budowy wjadą maszyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie