MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Izolowanie ścian to oszczędność i ochrona środowiska

(kam.)
Bardzo ważny jest dobór ekipy, która wykona ocieplenie ścian. Błędy popełnione w trakcie prac często nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ujawniają się dopiero po dłuższym czasie.
Bardzo ważny jest dobór ekipy, która wykona ocieplenie ścian. Błędy popełnione w trakcie prac często nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ujawniają się dopiero po dłuższym czasie.
Tak wygląda zdjęcie nieocieplonego budynku wykonane kamerą termowizyjną. Obszary czerwone i pomarańczowe to miejsca, przez które ucieka ciepło.
Tak wygląda zdjęcie nieocieplonego budynku wykonane kamerą termowizyjną. Obszary czerwone i pomarańczowe to miejsca, przez które ucieka ciepło.

Tak wygląda zdjęcie nieocieplonego budynku wykonane kamerą termowizyjną. Obszary czerwone i pomarańczowe to miejsca, przez które ucieka ciepło.

Zapotrzebowanie na ciepło w wielu budynkach mieszkalnych wciąż jest w Polsce prawie trzykrotnie wyższe niż w krajach zachodnich o zbliżonym klimacie. To niepotrzebne koszty, których można uniknąć.

Dzieje się tak bo większość tych budynków powstawała bez troski o ekonomiczne zużywanie ciepła, zabrakło mechanizmów wymuszających jego oszczędność. Dlatego w wielu polskich domach wznoszonych kilkanaście lat temu na 1metr kwadratowy zużywa się kilkakrotnie więcej energii, niż w krajach północnej Europy, gdzie klimat jest ostrzejszy. Ciepło umyka przez nieszczelne okna, z powodu przestarzałych węzłów ciepłowniczych oraz z powodu braku ocieplenia zewnętrznych ścian budynków.

Kilka argumentów za ocieplaniem

Na zmniejszenie strat ciepła można w znaczący sposób wpłynąć stosując odpowiednie materiały budowlanych czy izolacyjnych, choćby podczas ocieplania i modernizowania budynków. Taka inwestycja zwraca się w dłuższej perspektywie czasu, bo mniej płacimy za ciepło. A przede wszystkim uzyskujemy większy komfort mieszkania oraz poprawiamy wygląd naszego domu.

Odpowiednio dopasowane elementy izolacyjne mogą zmniejszyć zużycie energii grzewczej nawet o około 60 procent. Równomierna ciepłota powierzchni, uzyskiwana dzięki prawidłowej izolacji, zapobiega wykraplaniu się pary wodnej, zawsze zawartej w powietrzu. Przeciwdziała to zawilgoceniu i zagrzybieniu murów.

Systemy

Nowoczesne metody ocieplania budynków stosowane w naszym kraju, pozwalają zazwyczaj uniknąć kłopotów związanych tego typu pracami i gwarantują wysoką jakość zastosowanych materiałów. Bardzo ważny jest dobór ekipy, która wykona takie ocieplenie. Z praktyki wynika, że nie ma sensu "oszczędzać" na fachowcach. Lepiej zapłacić trochę więcej sprawdzonej ekipie, niż za mniejszą stawkę wybrać firmę o nieznanej reputacji.

Błędy popełnione w trakcie wykonania ocieplenia ścian ujawniają się zazwyczaj dopiero po dłuższym czasie. Mogą wiązać się z miejscowym przemarzaniem ścian czy pękaniem elewacji. Oznacza to, że kiepska ekipa - choć początkowo mniej nas kosztuje - ostatecznie przynosi ogromne straty. Czasami dochodzi do tego, że trzeba zerwać ocieplenie ścian i kłaść nowe.

Producenci proponuje różnorodne systemy ociepleń ścian zewnętrznych budynków, dobierane w zależności od indywidualnych potrzeb. Na przykład dla ścian budynków zawilgoconych i nowowznoszonych firma "Baumit" opracowała innowacyjny system ociepleń "Baumit open". Zapewnia on odpływ pary wodnej.

Troska o środowisko

Niskie zużycie energii grzewczej prowadzi do znacznego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla, wzmagającego efekt cieplarniany. Połowa całej zużywanej energii w naszym kraju przypada na wytwarzanie ciepła do ogrzewania mieszkań i wody. Niepokojąco duża jest przy tym ilość emitowanych z tego powodu szkodliwych substancji, w tym szczególnie dwutlenku węgla.

W Polsce istnieje około 8 milionów domów, które wymagają pilnej renowacji termicznej. Aby obniżyć emisję dwutlenku węgla o 25 procent do 2050 roku, konieczne jest odnawianie około 200 tysięcy starych mieszkań rocznie.

Zmiany klimatyczne spowodowane oddziaływaniem człowieka na środowisko, mogą w przyszłości przybrać dramatyczne formy. Szansą na ratunek jest - choć brzmi to może banalnie - między innymi oszczędność energii w postaci izolacji termicznej naszych budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Izolowanie ścian to oszczędność i ochrona środowiska - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie