Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jajko czy wędlinka? Co jeść, by nie utyć? Pani Henryka już wie. Dowiedz się i Ty

Beata Alukiewicz
Ł. Zarzycki
Uczestnicy naszej akcji "Zmień się na zdrowie" doskonale już wiedzą, że odchudzanie - jeżeli ma przynieść trwały efekt - to nie jakieś drastyczne diety czy całkowite wykluczenie jakiejś grupy pokarmów (na przykład tłuszczy czy mięsa) z jadłospisu.

Wiedzą też, że odchudzając się, nie można jednocześnie pozbawiać organizmu podstawowych źródeł białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin, minerałów.
Na początku akcji - by było im łatwiej - otrzymali od dietetyka, Beaty Bartosz, gotowe jadłospisy, tak opracowane, by dzienne menu zawierało wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ale nie mogą przecież bazować na tych samych posiłkach przez wiele miesięcy, gdyż to stałoby się po prostu nudne, a nawet najsmaczniejsze dania - mdłe i nieciekawe.

- Stąd nasza piątka, ale nie tylko ona, lecz wszyscy pragnący się odchudzać, a przede wszystkim zdrowo się odżywiać, powinni znać - przynajmniej ogólne grupy pokarmowe, wiedzieć, co zawierają, czego są źródłem i jaką mają kaloryczność - tłumaczy Beata Bartosz. - To jest podstawa przy przygotowywaniu posiłków. Poza tym przy takiej wiedzy, łatwo jest zastąpić nie lubiany produkt innym, który posiada podobne walory.

Bo na przykład, jak ktoś nie przepada za pieczywem, spokojnie może je zastąpić kaszą, ryżem czy makaronem: 100 gram chleba razowego czy pełnoziarnistego zawiera mniej więcej tyle samo węglowodanów, błonnika czy witamin z grupy B, co 75 gramów kaszy, ryżu lub makaronu. 100 gram mleka można zastąpić 40 gramami sera białego, a jedno jajko ma tyle wartości, co 50 gram chudego mięsa.

Jak to wygląda w szczegółach? Określone grupy produktów zostały omówione na przykładzie każdego z naszych uczestników. Pamiętajmy jednak, że istotne jest to, by w menu dziennym znalazło się danie ze wszystkich grup.

Co o produktach zbożowych dowiedziała się Henryka Buras?

Pieczywo (mówimy tu o zdrowym pieczywie ciemnym, pełnoziarnistym) to około 210-280 kcal w stu gramach (dla ułatwienia: jedna średnia kromka chleba razowego - 35 gram, jedna bułka grahamka - 50 gram, jedna kromka pieczywa chrupkiego - 10 gram). Płatki, kasze, ryż makaron - to już 320 gram. Wszystkie te produkty są cennym źródłem węglowodanów złożonych (skrobia), błonnika, witamin z grupy B, magnezu. Charakteryzują się niską zawartością tłuszczów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jajko czy wędlinka? Co jeść, by nie utyć? Pani Henryka już wie. Dowiedz się i Ty - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie