Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała polska droga do wolności? Sesja popularno-naukowa w Centrum Kulturalno-Artystycznym

KZ
Sesja popularno-naukowa w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach.
Sesja popularno-naukowa w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. A©Arpass
W czwartek 8 listopada Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach było miejscem, w którym mogliśmy zdobyć wiedzę na temat wszystkiego co jest związane z przypadającą w tym roku setną rocznicą niepodległości. Czterech specjalistów w swoich dziedzinach przybliżyło historię z początku ubiegłego wieku, kiedy rodziła się II Rzeczpospolita.

O stu latach polskiej niepodległości ostatnio mówi się bardzo dużo. Często jednak bez świadomości jak jej odzyskanie dokładnie przebiegało. Na ojczyzna nie odzyskała wolności z dnia na dzień. Był to proces bardzo długi i złożony, na który wpływ miało wiele czynników.

Wiele tematów związanych z polską drogą do samostanowienia po ponad wieku niewoli zostało poruszonych właśnie w czasie sesji popularno-naukowej w czwartek w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice razem z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej.

W otwarciu sesji popularno-naukowej udział wzięli: burmistrz elekt Piotr Kozłowski, wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, oraz gospodarz obiektu Elwira Kozłowska. Później głos zabrali zaproszeni goście, których tematy historyczne to chleb powszedni. Byli to: Marcin Łaszyński i dr. Marcin Chorązki z Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Ewa Kurek w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także Piotr Jaźwiński, który opowiedział o kozienickim epizodzie legionowym.

Jak powiedziała nam dyrektor Elżbieta Stąpór, dobór wykładowców nie był przypadkowy, ponieważ Biblioteka w Kozienicach od wielu lat współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej.

Tematy wykładów były różne, lecz ich wspólnym mianownikiem była polska niepodległość, jej utrata, a później odzyskanie po 123 latach niewoli.

Żeby wysłuchać ciekawych wykładów w sali koncertowo-kinowej CKA zebrało się wiele młodzieży z kozienickich szkół. Oprócz nich na sali obecni byli m.in. Marian Śledź, dyrektor Biblioteki Elżbieta Stąpór oraz starosta kozienicki Andrzej Jung.

W przerwie między wykładami miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i literackiego „Wolność kocham i rozumiem” organizowanego przez Bibliotekę. Spośród 13 osób, które nadesłały swoje prace komisja wyłoniła trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia.Najwyżej ocenione zostało zdjęcie Magdaleny Pawluczuk z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich. To jej przypadła główna nagroda, czyli wysokiej klasy aparat fotograficzny.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie