Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądało życie kulturalne naszego miasta przed wojną? Ciekawa wystawa w Archiwum Państwowym

Barbara Koś
Gości powitał dyrektor Archiwum, Kazimierz Jaroszek.Obok komisarze wystawy: Krzysztof Głowacki( w środku) i Irena Mazur.
Gości powitał dyrektor Archiwum, Kazimierz Jaroszek.Obok komisarze wystawy: Krzysztof Głowacki( w środku) i Irena Mazur. Tadeusz Klocek
Archiwum Państwowe przy ulicy Wernera 7 zaprosiło w czwartek, 14 listopada, na wystawę „Na scenie, estradzie i srebrnym ekranie. Życie kulturalne Radomia od 2 połowy XIX wieku do lat 30-tych XX wieku”. To ciekawy przyczynek do historii naszego miasta.

-Ta wystawa przekonuje, że w przedwojennym Radomiu tętniło życie kulturalne - mówił witając przybyłych Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego. - A pamiętamy przecież, że choćby w programach międzywojennych kabaretów Radom był symbolem zapyziałego miasta. Tymczasem było wprost przeciwnie! I to właśnie pokazuje nasza wystawa.

Są na niej zaprezentowane, niektóre po raz pierwszy, archiwalia dotyczące teatru, kina oraz szeroko pojętej kultury masowej, na którą składają się, na przykład, występ fakira, uruchomienie karuzeli czy wieczory kabaretowe.

Dla ułatwienia oglądania dyrektor wskazał kolory: na tle czerwonej kurtyny pokazane są materiały związane z teatrem.Na srebrnym tle - archiwalia dotyczące kina, a na złotym- dokumenty kultury masowej - kulturalne rozmaitości.

- Zapraszamy więc na „kulturalną podróż” w przeszłość naszego miasta - zachęcił Kazimierz Jaroszek.
Szerzej o ekspozycje mówił Krzysztof Głowacki, komisarz wystawy. Drugim komisarzem jest Irena Mazur.

Na wystawie zobaczyć można rzeczy dotychczas nieznane lub mało znane. W grupie ”teatr” są to plany radomskiej Resursy oraz materiały traktujące o jej wyposażeniu. To bowiem przed wojną mieścił się Teatr Rozmaitości, którego funkcjonowanie ma swój archiwalny przekaz na wystawie. Na szczególne zainteresowanie zasługują afisze sztuk z udziałem sławnego choć nie kojarzonego z Radomiem tragika szekspirowskiego Iry Aldridge”a, ślady działalności teatru amatorskiego oraz doskonale zachowane bilety na wydarzenie organizowane przez Teatr „Miraż” w Radomiu. Są także dokumenty ukazujące Teatr Letni w Radomiu.
O działalności radomskich kin mówią repertuary, plakaty reklamujące filmy czy reklamy prasowe, informujące o wyświetlanych wówczas obrazach filmowych.

Kulturalne rozmaitości zaczyna szereg materiałów ukazujących udział radomian w życiu towarzyskim miasta poprzez udział w balach i przyjęciach. Są, na przykład, interesujące zestawienia miejsc rozrywki w 1918 roku oraz dokumenty odnoszące się do imprez - afisze propagujące bal, rachunki czy zaproszenia.
Ciekawe są pozostałości po orkiestrach i grupach artystycznych, na przykład skład osobowy Orkiestry 72 Pułku Piechoty z 1928 roku, czy prośba o wsparcie dla Radomskiej Orkiestry Mandolinistów. Są przekazy o występie... fakira.

- Zdecydowana większość dokumentów nie była dotąd prezentowana-podkreślali komisarze ekspozycji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie