Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden procent podatku. Radomianie najchętniej wspierają hospicja, Caritas i opiekę nad zwierzętami

Janusz Petz
- Miejsce na windę już mamy - mówi Anna Marchewka ze Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” . Stowarzyszenie zbiera pieniądze na windę w placówce opiekującej się niepełnosprawnymi dziećmi.
- Miejsce na windę już mamy - mówi Anna Marchewka ze Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” . Stowarzyszenie zbiera pieniądze na windę w placówce opiekującej się niepełnosprawnymi dziećmi. Tadeusz Klocek
O jeden procent naszego podatku zabiegają stowarzyszenia pomagające chorym, organizacje wspierające sportowców, hospicja, ofiary wypadków drogowych albo uzależnionych od narkotyków.

„Jest nas coraz mniej i żyje się nam coraz trudniej, ale nie chcemy być tylko kombatantami, którzy domagają się większych rent i kolejnych, mniej lub bardziej ważnych odznaczeń” - piszą na swojej stronie internetowej członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 1976, organizacji, która uprawniona jest do otrzymywania 1 procenta podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Organizacja zapewnia, że jej celem jest „podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”. Cel patriotyczny jest raczej wyjątkiem wśród statutowych celów najpopularniejszych organizacji zabiegających o przychylność podatników. Najlepsze efekty w zbiórce pieniędzy osiągają organizacje zbierające pieniądze na leczenie, zwłaszcza dzieci, duże ogólnopolskie i „telewizyjne” organizacje charytatywne, organizacje kościelne, hospicja.

Tylko szlachetny cel

Obowiązujące w Polsce przepisy są dość rygorystyczne odnośnie zasad wydawania pieniędzy pochodzących od podatników, a także przejrzystego rozliczania się z wydatków.

- Nie wydajemy ani złotówki na cele inne niż wynikają z naszej misji, czyli pomaganie dzieciom i młodzieży. Takie są zresztą przepisy - mówi ksiądz Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka. Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami w Radomiu przeznacza zebrane pieniądze na karmę dla zwierząt, kupno nowych bud, lekarstwa, szczepionki. Radomski Caritas z kolei z pieniędzy pochodzących z odpisów podatkowych finansuje stołówki dla ubogich, organizację wolnego czasu dla dzieci z rodzin trudnych. Radomskie Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” zbiera pieniądze na zakup i montaż windy w swojej placówce. - Obecnie mamy już około połowy potrzebnej kwoty, brakuje nam jeszcze 40 tysięcy złotych - mówi Anna Marchewka ze stowarzyszenia. Jak dodaje, gdyby winda została zainstalowana, placówka mogłaby przyjąć więcej dzieci. - Mamy obecnie 38 podopiecznych, to są osoby z upośledzeniami ruchowymi, które nie wejdą po schodach, a wnoszenie ich z wózkami na zajęcia nie wchodzi w grę - dodaje Anna Marchewka.

Najhojniej obdarowane

Na Mazowszu jest 1301 organizacji, na które można przekazywać 1 procent podatku, w tym 45 ma swoją siedzibę w Radomiu. Są wśród nich stowarzyszenia pomagające osobom chorym, niewidomym, rodzicom dzieci z zespołem Downa, wspierające hospicja, ofiary wypadków drogowych albo uzależnionych od narkotyków. O pieniądze podatników stara się też m.in. Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia, Caritas Diecezji Radomskiej i Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto”. Mieszkańcy regionu radomskiego najchętniej wspierają duże ogólnopolskie organizacje, a także hospicja, Caritas oraz stowarzyszenia opieki nad zwierzętami. Różnorodność jest wielka. Tylko w jednym radomskim II Urzędzie Skarbowym podatnicy wskazali w ubiegłym roku aż 640 organizacji. Fundacja „Zdążyć z pomocą” otrzymała z tego urzędu 530 tys. zł, a Hospicjum Królowej Apostołów 150 tysięcy. Przekazanie 1 procenta podatku na szlachetny cel jest obecnie niezwykle proste, zwłaszcza dla osób rozliczających się z fiskusem drogą elektroniczną. Wystarczy bowiem wypełnić jedną rubrykę zeznania podatkowego i wpisać numer KRS organizacji.

Kto czeka na wsparcie?

Obecnie na liście organizacji pożytku publicznego w całym kraju jest 8241 stowarzyszeń, instytucji, komitetów, związków sportowych. Aż 1301 z nich zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim. W samym Radomiu zarejestrowanych jest 45 takich organizacji, w Kozienicach 5, a w Przysusze tylko jedna (jest to Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż Mi Być”). Samorządowcy w ramach propagowania patriotyzmu lokalnego zachęcają do przekazywania pieniędzy na rzecz lokalnych stowarzyszeń, ale w tym przypadku nie można mówić, że organizacja warszawska zawsze przekazuje pieniądze potrzebującym warszawiakom, a radomska radomianom. Są bowiem ogólnopolskie organizacje, które tworzą specjalne subkonta dedykowane na przykład konkretnym celom lub konkretnym osobom. Wtedy wpłacając pieniądze na rzecz organizacji ogólnopolskiej możemy wskazać, że 1 procent naszego podatku ma być przeznaczony na przykład na rzecz leczenia konkretnego dziecka z Radomia. Tych pieniędzy nie można wydać inaczej niż w sposób wskazany przez darczyńcę - podatnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie