Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JESTEŚMY skórzaną potęgą!

Małgorzata PAWELEC

Radomskie firmy zawojowały poznańskie targi mody. Aż dwie z nich zostały nagrodzone złotymi medalami. Jurorzy dostrzegli bardzo kobiecy skórzany kostium firmy Marko i ręcznie wykonane paski marki "La Conga". Furorę zrobiły także kolekcje ubiorów i butów zaprezentowane przez studentów Politechniki Radomskiej.

Cokolwiek by mówić o kondycji polskiego przemysłu odzieżowego, radomskie firmy zajmujące się wyrobem skórzanej odzieży i dodatków potęgą są i basta. Spośród dziesięciu złotych medali przyznanych podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich poświęconych modzie na sezon wiosna - lato 2006 r., dwa przypadły w udziale właśnie radomianom.

Kostium na medal

Nagrodzony został między innymi bardzo zgrabny i kobiecy skórzany kostium w odcieniu jasnego perłowego różu firmy Marko. Targowi jurorzy najwyraźniej dostrzegli pomysłowe asymetryczne zapięcie żakietu i misterne elementy dekoracyjne z drapowanej skóry. - Takie rozwiązanie podpatrzyłam na targach w Brnie - mówiła Elżbieta Kowalczyk, która razem z mężem Markiem prowadzi firmę Marko od 1991 roku i zajmuje się projektowaniem kreacji skórzanych. - Skórę, z której uszyłam nagrodzony kostium, potraktowałam jak tkaninę. Drapowałam ją ręcznie i wszywałam w pozostałe elementy kreacji.

Kolekcja Marko została zaprezentowana podczas targowych pokazów "Fashion & Time", na podstawie których można określić trendy na nadchodzący sezon wiosna - lato 2006 r. - My proponujemy zgrabne kobiece skórzane kostiumy z małymi żakiecikami, krótkie płaszczyki o długości wokół kolan, nowością są natomiast kurtki o fasonie zbliżonym do munduru z charakterystycznymi kieszeniami i guzikami w stylu militarnym - mówi projektantka z Radomia. - Zaprojektowałam je w zaskakujących kolorach: ostrej czerwieni, zieleni, pomarańczowym i tradycyjnego brązu. Na sezon wiosna - lato proponuję również kurtki motocyklowe z suwakami, ale o kroju bardzo kobiecym, wieczorowe żakiety z dekoracyjną satyną i cyrkoniami w klapach albo lampasami i lamówkami, wąskie zgrabne spódnice lekko rozszerzane przy kolanach. Oprócz brązów w modzie skórzanej królować będzie perłowa biel i ecru, perłowy róż i pastelowy żółty.

Branża z tradycją

- Bardzo cieszymy się z targowego medalu - mówi Marek Kowalczyk, szef firmy Marko. - To pierwsze takie wyróżnienie. Zakładając kilkanaście lat temu firmę wiedzieliśmy, że będziemy kontynuować tradycje rodzinne. Niemal wszyscy nasi bliscy krewni zajmowali się szyciem skór, co w Radomiu nie jest rzadkością.

Po raz trzeci natomiast wyróżnieni zostali złotym medalem na poznańskich targach mody Robert Zagożdżon i Andrzej Karpeta, właściciele produkującej skórzane paski firmy La Conga. - Nasza firma istnieje 16 lat, a my jesteśmy, jak stare dobre małżeństwo - śmieją się wspólnicy. - Poprzednie medale otrzymaliśmy za paski klasyczne, więc teraz postanowiliśmy zaprezentować bardziej sportowe modele na lato na przykład do dżinsów. No i trafiliśmy w dziesiątkę. Najwyraźniej paski w jasnych cieniowanych odcieniach niebieskiego, beżu czy szarości spodobały się i zostały dostrzeżone. Zrobiliśmy je z włoskiej woskowanej ręcznie skóry typu "syberia". Zresztą słyniemy z tego, że wszystkie nasze paski to ręczna robota.

- Bardzo cieszę się z wyróżnień dla radomskich producentów wyrobów skórzanych - mówił Kazimierz Klepaczewski, prezydent Polskiej Izby Branży Skórzanej z siedzibą w Radomiu. - Staramy się namawiać członków naszej izby do wystawiania się na targach i eksponowania swoich wyrobów. To jedyne miejsce, gdzie można szybko nawiązać kontakty z odbiorcami.

Już niedługo szeregi projektantów odzieży i butów zasilą utalentowani młodzi ludzie. Furorę na targach zrobiły pokazy specjalne kolekcji absolwentów katedry wzornictwa obuwia i odzieży Politechniki Radomskiej. Na stoisku uczelni studenci prezentowali oryginalne, artystycznie wykonane buty z pastelowych, mieniących się skór. - Możemy pochwalić się tym, że opracowane u nas technologie wyprawiania czy produkcji skór znajdują coraz częściej zastosowanie w przemyśle - mówił doktor Władysław Myjak z Zakładu Technologii Garbarstwa. - Można śmiało powiedzieć, że skóry z Politechniki Radomskiej wyznaczają teraz nowe trendy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie