Józef Grzecznarowski jest od poniedziałku Honorowym...

  Józef Grzecznarowski jest od poniedziałku Honorowym Obywatelem Miasta Radomia

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski.

  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski. ©UM Radom

  Józef Grzecznarowski jest już Honorowym Obywatelem Miasta Radomia. Córki dwukrotnego prezydenta przedwojennego Radomia: Danuta Grzecznarowska-Skrzypczak i Halina Szpilman, odebrały z tej okazji okolicznościowy dyplom i medal oraz gratulacje.
  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski.

  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski. ©UM Radom

  Uroczysta sesja z udziałem córek byłego prezydenta odbyła się w poniedziałek.

  Uzasadnienie uchwały Rady Miejskiej , przyznającej nadanie Honorowego Obywatelstwa Józefowi Grzecznarowskiemu, odczytał radny, Jan Pszczoła.Przypomniał, że Rada Miejska przyznała Grzecznarowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Radomia na początku lipca. Wniosek o przyznanie tytułu złożył radomski Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zebrał od mieszkańców Radomia 1085 podpisów poparcia.
  Radny przypomniał również liczne zasługi Józefa Grzecznarowskiego dla międzywojennego i powojennego Radomia.A jest ich bardzo dużo jak choćby budownictwo dla mieszkańców i rozwój przemysłu.

  Dyplom i medal córkom Józefa Grzecznarowskiego: Danucie Grzecznarowskiej -Skrzypczak i Halinie Szpilman, wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski.

  - To jest dla nas wielki dzień - powiedziała Halina Szpilman. - Cieszymy się tym bardziej, że to wyróżnienie zostało przyznane w roku, w którym obchodzimy stulecie niepodległości. To ma związek z działalnością ojca od początku jego życia. Był niezwykle wytrwały, stawiał sobie cel i dążył do jego realizacji. W okresie międzywojennym najważniejszą rzeczą była dla ojca walka z bezrobociem - mówiła Halina Szpilman.- To ma związek z działalnością ojca od początku jego życia. Bardzo dbał o mieszkańców Radomia. Walczyl z bezrobociem. Sprowadził do Radomia - i właściwie do Polski - szwedzkiego Eriksona, któremu sprzedał pod fabrykę grunt za złotówkę, ale postawił też warunki: zarówno przy budowie, jak i potem w samym zakładzie musiała pracować określona liczba osób – przypominała Halina Szpilman. - To Obywatelstwo jest dla nas wielkim zaszczytem i bardzo wszystkim dziekujemy.

  - Położył podwaliny pod rozwój miasta - powiedział prezydent Witkowski. - I na taki zaszczyt, na taki tytuł, zasłużył na pewno jak nikt inny. Cieszę się, że po wielu latach dyskusji, różnych niepotrzebnych wypowiedzi, radni porozumieli się i dziś możemy świętować w historii Radomia ten niezwykły dzień dla miasta i rodziny.

  Józef Grzecznarowski urodził się w 1884 roku w Końskich. Pracował jako garbarz. Od 1904 r. działał w ciągłej rewolucyjnej opozycji. Był członkiem organizacji bojowej PPS. Ukrywał się pod licznymi pseudonimami. Był wielokrotnie więziony za działalność wywrotową, dwukrotnie skazany na śmierć, ułaskawiony i zesłany na katorgę do Smoleńska. Po odzyskaniu niepodległości wrócił do kraju i na stałe osiadł w Radomiu. Stał się wybitnym działaczem partii, i znów – w szeregach opozycji. W latach międzywojennych był posłem na Sejm i dwukrotnie prezydentem Radomia w latach 1927 – 1930 oraz 1938 – 1939. Za jego czasów powstały ważne inwestycje komunalne,nowe zakłady („Tytoniówka”, fabryka telefonów, fabryka „Bata”), kolonia domów jednorodzinnych oraz mieszkania dla eksmitowanych i bezdomnych. Po wojnie założył m.in.Radomską Spółdzielnię Mieszkaniową. Zmarł w 1976 roku.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Top Girls w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych
  Zobacz też: Air Show 2018 w Radomiu. Filmowy skrót z pokazów lotniczych  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]