Józef Grzecznarowski jest od poniedziałku Honorowym...

  Józef Grzecznarowski jest od poniedziałku Honorowym Obywatelem Miasta Radomia

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski.

  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski. ©UM Radom

  Józef Grzecznarowski jest już Honorowym Obywatelem Miasta Radomia. Córki dwukrotnego prezydenta przedwojennego Radomia: Danuta Grzecznarowska-Skrzypczak i Halina Szpilman, odebrały z tej okazji okolicznościowy dyplom i medal oraz gratulacje.
  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski.

  Dyplom i medal wręczyli córkom Grzecznarowskiego przewodniczący rady Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski. ©UM Radom

  Uroczysta sesja z udziałem córek byłego prezydenta odbyła się w poniedziałek.

  Uzasadnienie uchwały Rady Miejskiej , przyznającej nadanie Honorowego Obywatelstwa Józefowi Grzecznarowskiemu, odczytał radny, Jan Pszczoła.Przypomniał, że Rada Miejska przyznała Grzecznarowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Radomia na początku lipca. Wniosek o przyznanie tytułu złożył radomski Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zebrał od mieszkańców Radomia 1085 podpisów poparcia.
  Radny przypomniał również liczne zasługi Józefa Grzecznarowskiego dla międzywojennego i powojennego Radomia.A jest ich bardzo dużo jak choćby budownictwo dla mieszkańców i rozwój przemysłu.

  Dyplom i medal córkom Józefa Grzecznarowskiego: Danucie Grzecznarowskiej -Skrzypczak i Halinie Szpilman, wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Wójcik i prezydent, Radosław Witkowski.

  - To jest dla nas wielki dzień - powiedziała Halina Szpilman. - Cieszymy się tym bardziej, że to wyróżnienie zostało przyznane w roku, w którym obchodzimy stulecie niepodległości. To ma związek z działalnością ojca od początku jego życia. Był niezwykle wytrwały, stawiał sobie cel i dążył do jego realizacji. W okresie międzywojennym najważniejszą rzeczą była dla ojca walka z bezrobociem - mówiła Halina Szpilman.- To ma związek z działalnością ojca od początku jego życia. Bardzo dbał o mieszkańców Radomia. Walczyl z bezrobociem. Sprowadził do Radomia - i właściwie do Polski - szwedzkiego Eriksona, któremu sprzedał pod fabrykę grunt za złotówkę, ale postawił też warunki: zarówno przy budowie, jak i potem w samym zakładzie musiała pracować określona liczba osób – przypominała Halina Szpilman. - To Obywatelstwo jest dla nas wielkim zaszczytem i bardzo wszystkim dziekujemy.

  - Położył podwaliny pod rozwój miasta - powiedział prezydent Witkowski. - I na taki zaszczyt, na taki tytuł, zasłużył na pewno jak nikt inny. Cieszę się, że po wielu latach dyskusji, różnych niepotrzebnych wypowiedzi, radni porozumieli się i dziś możemy świętować w historii Radomia ten niezwykły dzień dla miasta i rodziny.

  Józef Grzecznarowski urodził się w 1884 roku w Końskich. Pracował jako garbarz. Od 1904 r. działał w ciągłej rewolucyjnej opozycji. Był członkiem organizacji bojowej PPS. Ukrywał się pod licznymi pseudonimami. Był wielokrotnie więziony za działalność wywrotową, dwukrotnie skazany na śmierć, ułaskawiony i zesłany na katorgę do Smoleńska. Po odzyskaniu niepodległości wrócił do kraju i na stałe osiadł w Radomiu. Stał się wybitnym działaczem partii, i znów – w szeregach opozycji. W latach międzywojennych był posłem na Sejm i dwukrotnie prezydentem Radomia w latach 1927 – 1930 oraz 1938 – 1939. Za jego czasów powstały ważne inwestycje komunalne,nowe zakłady („Tytoniówka”, fabryka telefonów, fabryka „Bata”), kolonia domów jednorodzinnych oraz mieszkania dla eksmitowanych i bezdomnych. Po wojnie założył m.in.Radomską Spółdzielnię Mieszkaniową. Zmarł w 1976 roku.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Top Girls w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych
  Zobacz też: Air Show 2018 w Radomiu. Filmowy skrót z pokazów lotniczych  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>