Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa wystawa profesora Aleksandra Olszewskiego w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży przyciągnęła tłumy gości. Zobaczcie zdjęcia

Barbara Koś
Barbara Koś
Profesor Aleksander Olszewski obchodził 80 urodziny i 50-lecie pracy twórczej.
Profesor Aleksander Olszewski obchodził 80 urodziny i 50-lecie pracy twórczej. Powiatowy Instytut Kultury
Wernisaż jubileuszowej wystawy profesora Aleksandra Olszewskiego, twórcy Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego, odbył się w czwartek, 29 lutego, w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży. Tłumy gości przybyły, by świętować 80. urodziny i 50-lecie pracy twórczej artysty.

Wernisaż jubileuszowej wystawy profesora Aleksandra Olszewskiego w w Iłży

Wystawa zbiega się z 80 rocznicą urodzin profesora Aleksandra Olszewskiego oraz 50-leciem jego pracy twórczej. Stąd tytuł ekspozycji: "80/50".

Na ten uroczysty moment w życiu jubilata przyjechali artyści, koledzy profesora w Uniwersytetu Radomskiego i nie tylko, jego wychowankowie, przedstawiciele radomskich placówek kultury i wszyscy sympatycy sztuki.

- Mamy dziś wielką liczbę gości, moc wzruszeń i przede wszystkim ogrom sztuki czyli prac profesora Olszewskiego z różnych okresów jego twórczości - mówiła Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.

- Dziękuję wszystkim za przybycie. Kto by pomyślał, że tylu was tu będzie - cieszył się profesor Aleksander Olszewski.

- Pana zasługi dla całego regionu, bo przecież Uniwersytet Radomski kształci także mieszkańców powiatu, są ogromne. Cieszymy się, że to właśnie tu, w Powiatowym Instytucie Kultury możemy gościć pana i pana prace - mówił Waldemar Trelka, starosta radomski, wręczając Jubilatowi Medal 25-lecia Powiatu Radomskiego.

Za obecność w Powiatowym Instytucie Kultury dziękował artyście także Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski.

Do Jubilata ustawiła się długa kolejka osób z najlepszymi życzeniami. Otwierali ją rektor Uniwersytetu Radomskiego profesor Sławomir Bukowski, prorektor doktor habilitowana Elżbieta Sałata i dziekan Wydziału Sztuki, profesor Andrzej Markiewicz.

- Zdecydowanie pobiliśmy dziś rekord poziomu zagęszczenia profesorów i artystów, miłośników sztuki na jeden metr kwadratowy - żartowała Renata Metzger.

W ten wyjątkowy wieczór sztuka opanowała nie tylko "Galerię na Piętrze", ale i inne przestrzenie Powiatowego Instytutu Kultury. Obrazy profesora Olszewskiego, plakat wystawy znalazły się też na specjalnie przygotowanych koszulkach.

Po zwiedzaniu wystawy składającej się z kilku części, nadszedł czas na wspomnienia, opowieści o drodze twórczej, pracy na rzecz utworzenia Wydziału Sztuki na radomskiej uczelni.

A dla wyjątkowo głodnych sztuki były torty - dwa, bo przecież świętowano dwa jubileusze - z kopiami prac profesora. Goście wernisażu mogli otrzymać także okolicznościowy katalog.

Wystawa, której kuratorem jest profesor Mariusz Dański, czynna będzie do 25 marca.

- A niektóre prace zostaną z nami na zawsze ! Przygotowując jubileuszową prezentację zachwyciliśmy się bowiem tak grafikami z cyklu "Folkart", że i ich powiększeniami ozdobiliśmy ściany Powiatowego Instytutu Kultury. Wszyscy byli zgodni, łącznie z autorem, pasują tu jak ulał - cieszyła się Renata Metzger.

- Jestem dumny, bo to największe moje dzieła - żartował artysta.

Aleksander Józef Olszewski urodził się 27 lutego 1944 w Radomiu. To artysta malarz i nauczyciel akademicki, profesor sztuk plastycznych. Zajmuje się malarstwem oraz mediami cyfrowymi.

Ukończył studia w zakresie malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z malarstwa uzyskał pod kierunkiem docenta Lecha Kunki, a z projektowania pod kierunkiem profesor Aleksandry Pukaczeskiej.

Był jednym z głównych inicjatorów kształcenia plastycznego na Wydziale Nauczycielskim Politechniki Radomskiej. Był organizatorem i kierownikiem Katedry Sztuki, a następnie Instytutu Sztuki na tym Wydziale.

Dzięki jego staraniom, na bazie Instytutu Sztuki, w 2007 roku powołano w Politechnice Radomskiej Wydział Sztuki, którego został pierwszymi dziekanem. Jest także kierownikiem Katedry Mediów Cyfrowych i Fotografii tego wydziału.

Jest także redaktorem czasopisma "Arteria", rocznika Wydziału Sztuki. Inicjator powołania Akademickiej Galerii Sztuki "Rogatka" w Politechnice Radomskiej. Członek Okręgu Radomskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace prezentowano na 23 wystawach indywidualnych i 200 zbiorowych.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 września 2011 roku profesor Aleksander Olszewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej oraz za osiągnięcia w działalności dydaktycznej i społecznej.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie