Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary za opóźnienia w remontach liczone... w milionach.

Marcin WALASIK [email protected]
Drogowcy mają jeszcze sporo pracy przy budowie tunelu pod ulicą 1905 Roku. Praktycznie gotowy jest tylko północny zjazd.
Drogowcy mają jeszcze sporo pracy przy budowie tunelu pod ulicą 1905 Roku. Praktycznie gotowy jest tylko północny zjazd. Szymon Wykrota
Czy wykonawcy zapłacą miastu za opóźnienia?

Umowy podpisane przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji z firmami remontującymi ulice, przewidują za każdy dzień opóźnienia kary w wysokości dwie dziesiąte procenta od wartości kontraktu. Jak obliczyliśmy, wykonawcy winni są miastu już ponad cztery miliony złotych!

NIE DOTRZYMALI TERMINÓW

Bartosz Rutkowski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, pytany o kary, informuje, że jeszcze nie są naliczane. Podkreśla jednak, że firmy na pewno ich nie unikną.

- Nie wyrażamy zgody na podpisanie aneksów do umów. Kary za nieterminowe zakończenie robót naliczymy wykonawcom dopiero po obiorze ulic. Wtedy będziemy dokładnie wiedzieli, o ile dni opóźnił się dany remont - wyjaśnia rzecznik miejskich drogowców.

KOSZTOWNE OBJAZDY

Na przedłużające się remonty dróg skarżą się nie tylko kierowcy, przeklinając stojąc w korkach, ale też właściciele wielu firm, którzy muszą liczyć z tego powodu straty. Każdy dzień objazdów odbija się również na budżecie miasta.

- Za każdy dodatkowo przejechany wozokilometr na danej linii musimy płacić obu przewoźnikom określoną stawkę. W tym roku wydamy na ten cel blisko dwa miliony złotych - informuje Kamil Tkaczyk, wicedyrektor do spraw komunikacji Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Podaje między innymi przykład "siódemki", która pokonuje teraz znacznie dłuższą trasę.

- Ustalając trasy objazdowe dla autobusów, bierzemy pod uwagę wygodę pasażerów, by mieli oni jak najlepszy dostęp do komunikacji - dodaje Tkaczyk.

SZYBSZE TEMPO

Prawdopodobnie ogłoszona niedawno przez miasto groźba naliczenia kar, wywołała na remontowanych ulicach spore poruszenie. Drogowcy z firmy Strabag, przebudowujący układ komunikacyjny wokół Centrum Słonecznego, pracują codziennie do późnego wieczora.

- Niedawno wystąpiły do nas o zgodę na prowadzenie robót do późniejszych godzin firmy Cezet-Bis i Jawal, które remontują ulice 1905 Roku, Młodzianowską i Limanowskiego. Mogą pracować do godziny 21, by później nie przeszkadzać okolicznym mieszkańcom - mówi Aleksander Bacciarelli, wicedyrektor do spraw dróg Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Kiedy wreszcie pojedziemy przebudowanymi ulicami: Kozienicką, Słowackiego oraz Pileckiego (dawna Betonowa, za teatrem)? Które firmy i gdzie nie wyrobiły się jeszcze z pracami? - czytaj w poniedziałkowym wydaniu papierowym "Echa Dnia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie