Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilokalorie, procenty i GDA. Wyjaśniamy, co to wszystko oznacza

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Coraz częściej na kupowanej żywności widzimy kolorowe tabele z oznaczeniem wartości energetycznej danego produktu, jego wartościami odżywczymi i tajemniczym wskaźnikiem GDA. Nie każdy wie jednak co to znaczy. Tłumaczymy więc jak rozszyfrować ten kod.

Symbole graficzne w połączeniu z informacją o rodzaju i ilości podstawowych składników odżywczych zawartych w danej porcji produktu, pomogą każdemu konsumentowi we właściwym, dopasowanym do jego stylu życia, codziennym odżywianiu. Trzeba je jednak umieć odczytać.

CO TO JEST GDA?
Skrót GDA (z angielskiego Guideline Daily Amount - Wskazane Dzienne Spożycie) jest to wskaźnik poziomu spożycia poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie, odnoszący się do przeciętnego, dorosłego i zdrowego człowieka. Procent podany przy wartości kalorycznej czy zawartości białka oznacza ile z dziennej porcji żywnościowej już wykorzystaliśmy zjadając na przykład porcję jogurtu czy słodyczy.

System znakowania żywności GDA został opracowany przez grupę ekspertów żywieniowych Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów UE w Brukseli, jako program do dobrowolnego stosowania przez przemysł żywnościowy w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

PO CO NAM TO?
Celem wprowadzenia powszechnego znakowania artykułów żywnościowych systemem GDA ma pomóc nam w komponowaniu swojej diety tak, aby dostarczała ona odpowiednich składników. Etykiety w sposób zrozumiały i łatwo dostępny dla konsumenta pozwalają na dokonywanie świadomego wyboru. Każdy robiąc zakupy od razu może się zorientować, jak dużo poszczególnych składników odżywczych mieści się w porcji danego produktu oraz jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię, białko, węglowodany, cukry, tłuszcze, kwasy tłuszczowe nasycone, błonnik oraz sód pokrywa określona porcja produktu.

TYLE SAMO DLA KAŻDEGO?
Wybierając produkty trzeba jednak pamiętać, że dla każdego ilość kalorii, białka, węglowodanów czy tłuszczy dziennie powinna być nieco inna. Różnie te zależą od płci, wieku, poziomu aktywności fizycznej oraz innych czynników. Dlatego uzgodniono, że na etykietach produktów żywnościowych będą stosowane wartości GDA dla kobiet, podawane jako procent dla osoby dorosłej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kilokalorie, procenty i GDA. Wyjaśniamy, co to wszystko oznacza - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie