Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinga Danielczyk z Przysuchy i Dagmara Janas z Radomia otrzymały tytuł „Mazowieckiej Lady D.”. Kim są?

Barbara Koś
Barbara Koś
Wszyscy laureaci konkursu.
Wszyscy laureaci konkursu. Urząd Marszalkowski
Pięć kobiet otrzymało tytuł „Mazowieckiej Lady D.”, a pięciu mężczyzn – „Mazowieckiego Gentlemana D.” w konkursie prowadzonym przez Samorząd Mazowsza. Mazowieckie Lady D. z naszego regionu to Kinga Danielczyk z Przysuchy i Dagmara Janas z Radomia. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 8 czerwca w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie. Wyróżnienie to jest uhonorowaniem pracy niepełnosprawnych, a także działań, które podejmują często mimo swoich ograniczeń.

Kinga Danielczyk z Przysuchy i Dagmara Janas z Radomia otrzymały tytuł „Mazowieckiej Lady D.” w mazowieckim konkursie

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz trzeci zorganizowało mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. W tym roku po raz pierwszy nagrodzeni są również mężczyźni, którzy walczyli o tytuł „Mazowiecki Gentleman D.”. Oba konkursy odbywają się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

Zobacz zdjęcia

– Aktywne osoby z niepełnosprawnościami zazwyczaj nie chcą być postrzegane przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Dla nich ważne jest to, co osiągają w życiu w swoich pasjach, czy pracy zawodowej. Niemniej jednak wiemy, że wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin jest potrzeba szukania wzorów, inspiracji, by nabrać motywacji do pokonywania wielu codziennych trudności. Wierzę, że nie tylko sylwetki laureatek i laureatów, ale też kandydatek i kandydatów są takim wzorem do naśladowania – powiedział podczas uroczystości Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Konkurs Mazowiecka Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługują na wyróżnienie. Teraz dodatkowo szukaliśmy takich inspirujących osób wśród mężczyzn z niepełnosprawnościami. Wszyscy biorący udział w konkursie swoim życiem pokazują, jak nadać mu sens w obliczu trudności. Takich pozytywnych ludzi chcemy pokazywać, promować przekraczanie barier – zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Pierwotnie konkurs Lady D. zainicjowany był w 2002 roku w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Nazwa oraz patron pozostały za zgodą organizatorów konkursu i rodziny Krystyny Bochenek przeniesione na grunt Mazowsza.

W mazowieckiej edycji konkurs składa się z sześciu kategorii: „Dobry Start”, „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne”, „Życie Zawodowe” – skierowanych do kobiet z niepełnosprawnościami działających w tych obszarach. W ostatniej kategorii stworzonej na Mazowszu – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – nagradzane są kobiety pełnosprawne, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

W kategorii „Dobry Start” nagrodę otrzymała Kinga Danielczyk z Przysuchy, 24-letnia studentka filologii angielskiej i wolontariuszka, która na co dzień zmaga się z czterokończynowym porażeniem mózgowym oraz ze wzmożonym napięciem mięśniowym.

Choć rehabilitacja wypełnia dużą część życia, nie chce by była jego centrum. Od 2020 roku odbywała wolontariat w Equacao, Cooperativa de Comercio Justo, portugalskiej organizacji pozarządowej.

Obecnie większość podejmowanych przez nią działań skupia wokół Fundacji Web-Korki. Jej celem jest udzielanie bezpłatnych korepetycji dzieciom i młodzieży z placówek opiekuńczych.

W kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnością” wygrała Dagmara Janas z Radomia, która od kilkunastu lat podejmuje działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Z powodzeniem łączy obowiązki matki niepełnosprawnego dziecka z funkcją Prezesa Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”.

Na przestrzeni lat objęła pomocą osoby z niepełnosprawnościami począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym po niepełnosprawne osoby dorosłe w różnym wieku.

W sumie do tytułów w obu konkursach zgłosiły się 43 osoby.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie