Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino. Elektrownia zaprasza na ciekawe filmy w ramach XI Zimowego Przeglądu Filmowego „Koksownik”

Izabela Gajewska-Kopczyńska
Osadzony w okresie międzywojennym i oparty na prawdziwych wydarzeniach film "Gorzkie żniwa" przedstawia historię Hołodomoru, czyli wielkiego głodu na Ukrainie, wywołanego przez politykę gospodarczą ZSRR pod wodzą Józefa Stalina.
Osadzony w okresie międzywojennym i oparty na prawdziwych wydarzeniach film "Gorzkie żniwa" przedstawia historię Hołodomoru, czyli wielkiego głodu na Ukrainie, wywołanego przez politykę gospodarczą ZSRR pod wodzą Józefa Stalina. Fot. materiały dystrybutora
Do końca tygodnia zobaczymy kolejne filmy w ramach XI Zimowego Przeglądu Filmowego „Koksownik”, na który zaprasza Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” przy ulicy Kopernika 1 w Radomiu.

Wśród dwóch pasm filmów fabularnych i dokumentalnych każdy znajdzie coś dla siebie, twórcy poruszają w nich aktualne problemy społeczno- polityczne , wolności jednostki i tolerancji we współczesnym zglobalizowanym świecie. W tegorocznym przeglądzie zobaczymy filmy, które nie będą dystrybuowane w Polsce. Pierwszy z nich opowiada o czasach, które na szczęście minęły („Gorzkie żniwa”), ale mają bardzo aktualne przesłanie. Drugi („Pre Crime. Inwigilacja 3.0”) jest dokumentalnym esejem badającym zacierające się granice między bezpieczeństwem a prywatnością, technologią , a prawami człowieka.

Początek seansów o godzinie 18.15, projekcje odbywają się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Karnety na 3 dowolne filmy 27 złotych, wejściówka na jeden film 12 złotych.

Repertuar

11 XII pn. – KONSTYTUCJA, dramat, komedia, reż. Rajko Grlić, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Słowenia 2016 (90’)
Bohaterowie różnią się pod względem statusu społecznego, orientacji seksualnej, przekonań politycznych i religijnych, ale łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, lecz również demony przeszłości, ściśle powiązane z trudną historią stosunków serbsko-chorwackich. Zdobywca Grand Prix dla najlepszego filmu na MFF w Montrealu 2016.
12 XII wt. – MIASTO DUCHÓW, dokumentalny, reż. Matthew Heineman, USA 2017 (90’) pokaz przedpremierowy
Dokument, który relacjonuje akcję „Raqqa Is Being Slaughtered Silently” o garstce anonimowych działaczy, którzy zrzeszają się po tym jak ich ojczyzna zostaje przejęta przez ISIS w 2014 roku. Ci odważni dziennikarze doświadczają rzeczywistości życia pod przykrywką, w biegu i na emigracji.
13 XII śr. – DUSZA I CIAŁO, dramat obyczajowy, reż. Ildikó Enyedi, Węgry 2017 (116,) pokaz przedpremierowy
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim Berlinale „Dusza i ciało” to pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Obraz jest również oficjalnym węgierskim kandydatem do OSCARA 2018 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach,
14 XII czw. - PRE CRIME. INWIGILACJA 3.0, dokumentalny, reż. Monika Hielscher, Matthias Heeder, Niemcy 2017 (87’) premiera
Pre-crime (tłumaczone jako przestępstwo albo prewencja kryminalna) to termin ukuty przez pisarza science fiction Philipa K. Dicka i spopularyzowany w filmie Stevena Spielberga „Raport mniejszości”. Coraz częściej stosowany jest jednak w literaturze naukowej do opisu systemów karnych, zajmujących się przestępstwami jeszcze nie popełnionymi. Film Matthiasa Heedera i Moniki Hielscher przedstawia współczesne systemy prewencji kryminalnej funkcjonujące już w zachodnich krajach (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, USA). Film jest socjologicznym esejem, badającym zacierające się granice między bezpieczeństwem a prywatnością, technologią a prawami człowieka, statystyką a konkretnym życiem.

15 XII pt. – GORZKIE ŻNIWA, dramat, reż. George Mendeluk, Kanada 2017 (103’) pokaz specjalny pod patronatem Ambasady Ukraińskiej w Polsce
Osadzony w okresie międzywojennym i oparty na prawdziwych wydarzeniach film przedstawia historię Hołodomoru, czyli wielkiego głodu na Ukrainie, wywołanego przez politykę gospodarczą ZSRR pod wodzą Józefa Stalina. Film jest również opowieścią o miłości, honorze, buncie i sile przetrwania w czasie klęski, która w latach 30. XX w. kosztowała życie miliony mieszkańców Ukrainy. Bohaterem jest młody artysta, walczący żeby przeżyć, uniknąć więzienia i uratować przed głodem swoją ukochaną.

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Zobacz także: koncert Perfect w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie