Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka nad ulicą Szarych Szeregów w Radomiu bez udogodnień dla niepełnosprawnych

Marcin Walasik
Kładka połączy ulice Radosną i Żwirową, a tym samym dwie części Oboziska, które są przedzielone ruchliwą ulicą Szarych Szeregów.
Kładka połączy ulice Radosną i Żwirową, a tym samym dwie części Oboziska, które są przedzielone ruchliwą ulicą Szarych Szeregów. MZDiK
Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę pomostu nad ruchliwą dwupasmówką. - Projekt nie przewiduje ułatwień dla osób niepełnosprawnych - alarmuje nasz czytelnik.

Radomscy miejscy drogowcy szukają firmy, która zajmie się budową postulowanej od lat kładki dla pieszych nad ruchliwą ulicą Szarych Szeregów. Nasz czytelnik zwrócił uwagę, że w projekcie nie uwzględniono ułatwień, które umożliwiałyby osobom niepłnosprawnym dostanie się na pomost z chodnika biegnącego przy tej dwupasmówce.

Postulowana od lat przez mieszkańców Oboziska kładka połączy ulice Radosną i Żwirową, a tym samym dwie części osiedla, przedzielone ruchliwą ulicą Szarych Szeregów. Przeprawa będzie miała jedno przęsło o konstrukcji wiszącej z jedną liną nośną. Fundamenty kładki będą posadowione na potężnych palach wwierconych w grunt na głębokość dwudziestu metrów.
Kładka będzie miała prawie 41 metrów długości oraz 4,5 metra szerokości. Miejscy drogowcy przewidują, że jej budowa potrwa do końca września przyszłego roku.

Tylko schody

Sprawdziliśmy dokumentację zamieszczoną do ogłoszenia o przetargu na budowę kładki i okazuje się, że faktycznie uwzględniono w niej wyłącznie schody.

- Jako mieszkańca Oboziska bardzo mnie cieszy ta inwestycja, bo przedostanie się na drugą stronę ruchliwej trasy jest niezwykle ryzykowane. Niepokoi tylko fakt, że nie będzie przy niej ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Jestem inżynierem budownictwa i opiekunem osoby niepełnosprawnej ruchowo, dlatego od razu zainteresowałem się szczegółami technicznymi - mówi zbulwersowany pan Henryk

Nasz rozmówca dodaje, że w przypadku projektowania takiej budowli inwestor jest prawnie zobowiązany do uwzględnienia pochylni o odpowiednim spadku lub wind dla osó niepełnosprawnych. Taki obowiązek nakłada bowiem rozporządzenie ministra transportu i gospodarki morskiej.

Pochylnie będą. Później

O odniesienie się do opisywanej sprawy poprosiliśmy inwestora, czyli miejskich drogowców, którzy zatwierdzili projekt przygotowany przez zewnętrzną firmę.

- Kładka nad ulicą Szarych Szeregów będzie budowana zgodnie z obecną dokumentacją projektową, natomiast widzimy potrzebę zapewnienia dojścia do niej z ulicy Szarych Szeregów i z powrotem osobom niepełnosprawnym oraz mającym kłopoty z poruszaniem się, a także zapewnienia możliwości wjazdu na kładkę i zjazdu z niej rowerzystom. W związku z tym w ramach osobnego opracowania wykonamy pochylnie - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Rzecznik nie wspomniał jednak, kiedy realnie powstaną takie podjazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie