MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kogo poślemy do Parlamentu?

Izabela Kozakiewicz, Janusz Petz
Ewa Kopacz, posłanka Platformy Obywatelskiej zdobyła w poprzednich wyborach największą ilość głosów w 17-radomskim okręgu wyborczym.
Ewa Kopacz, posłanka Platformy Obywatelskiej zdobyła w poprzednich wyborach największą ilość głosów w 17-radomskim okręgu wyborczym. archiwum
Większość najważniejszych ugrupowań politycznych przygotowało już listy wyborcze - prezentujemy regionalnych liderów list.

Trwają jeszcze przepychanki w walce o dobre miejsce na liście. Niektóre zestawienia czekają jeszcze na akceptację władz krajowych partii. Wśród kandydatów jest wielu dotychczasowych parlamentarzystów ale pojawiają się i nowe postaci życia politycznego.

Lista Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu jest już prawie gotowa. Na razie jednak partia podaje kandydatów wyłącznie w kolejności alfabetycznej.
- Kolejności na liście nie znają jeszcze samo kandydaci, niegrzecznie byłoby podać ją do wiadomości publicznej przed rozmową z nimi - mówi Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.

Poza tym, jak przyznaje Marek Suski, nie wszystko jeszcze wiadomo. Jak wyraził się poseł trwa "pozycjonowanie dwóch, trzech nazwisk". Do tego jest jeszcze jedna osoba, która bardzo chce startować z Radomia.

- A, ja nie bardzo chcę się na to zgodzić - informuje Marek Suski. - To osoba pochodząca z Radomia, ale teraz związana z Warszawą. Musiałbym kogoś wyrzucić z listy, żeby zrobić miejsce. Będę o tym jeszcze dyskutował.

Sporą grupę kandydatów partii stanowią radomscy radni, na liście są też nazwiska dwójki wiceprezydentów Radomia. Kandydatem na senatora jest zaś przewodniczący rady Miejskiej Wojciech Skurkiewicz. Za kilka dni mamy poznać kolejność kandydatów na liście. Ale już teraz można obstawić, że numerem jeden będzie sam marek Suski, druga pozycja przypadnie najpewniej poseł Marzenie Wróbel.
KOMPLETUJĄ NAZWISKA

Wanda Łyżwińska z Samoobrony nie ukrywa, że kompletowanie list partii w naszym okręgu wyborczym jeszcze trwa. Jak przekonuje poseł na razie podać może pierwszych 10 nazwisk.

- Z miejsca osiemnastego wystartuje Dariusz Gołębiowski, były radomski radny - mówi Wanda Łyżwińska. - Nazwiska osób od miejsca jedenastego do siedemnastego jeszcze są ustalane. - Nie wiem, czy nie będzie jeszcze jakiejś roszady. Ale do poniedziałku wszystko powinno się wyjaśnić, bo chcielibyśmy już zarejestrować listę.

Z radomskiej listy wyborczej wystartować ma między innymi Bogdan Socha, były wiceminister pracy i polityki społecznej z ramienia Samoobrony. Teraz jest on ekspertem partii. A wcześniej jego nazwisko pojawiało się w odpryskach od tak zwanej seksafery w Samoobronie. Jedna z byłych działaczek partii twierdziła, że Socha składał jej seksualne propozycje. Kobieta złożyła nawet zawiadomienie do prokuratury. W odpowiedzi były wiceminister pozwał ją do sądu za zniesławienie.

IDZIE MŁODOŚĆ

W trakcie wyłaniania "kandydatów na kandydatów" Platformy Obywatelskiej udało się zrealizować w regionie radomskim główne założenie ugrupowania - na listach mieli się znaleźć kandydaci z wszystkich powiatów oraz ludzie młodzi. Na bardzo wysokim, bo drugim miejscu znalazł się 32-letni Radosław Witkowski, radny Rady Miejskiej w Radomiu, 27-letni Artur Banasiewicz, pracownik Urzędu Miejskiego w Grójcu oraz 32-letni Artur Wancerz, lekarz weterynarii z Iłży.

Jest też 37-letni Jacek Kacprzak, niezwykle popularny w regionie radomskim piłkarz, do niedawna trener Radomiaka Radom. Niespodzianką jest start Karola Semika, byłego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, który do tej pory nie zwykł był ujawniać swoich preferencji politycznych.
Na trzecim miejscu listy Platformy Obywatelskiej jest Czesław Czechyra, popularny w Kozienicach lekarz, który w ubiegłym roku dostał się do Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego.

LEWICOWO - LIBERALNA LISTA LID

Największą trudność w ustalaniu swojej listy wyborczej miała koalicja Lewica i Demokraci. Już w poprzednich wyborach Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprosił na swoje listy wyborcze przedstawicieli aż 19 partii i stowarzyszeń. W obecnych wyborach do lewicy dołączyli "uciekinierzy" spod znaku Socjaldemokracji Polskiej oraz Partii Demokratycznej. Liderem listy jest Marek Wikiński jeden z najważniejszych na Mazowszu działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zaraz za nim na liście znalazła się była senator Wiesława Sadowska - Golka, a na trzecim miejscu mało znana jeszcze w środowisku politycznym Krystyna Suszyńska z Partii Demokratycznej. Niespodzianką dla wielu może być powtórny start w wyborach Danuty Grabowskiej, posłanki trzech kadencji Sejmu, byłej wiceminister Edukacji Narodowej. Danuta Grabowska w 2005 roku bezskutecznie ubiegała się w wyborach o fotel senatorski, a w 2006 roku przegrała wybory do Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego.

Do gry wrócił też - w roli kandydata na senatora i szefa sztabu wyborczego - Waldemar Kaczmarski, niegdyś prezes Broni Radom oraz przewodniczący Rady Miejskiej Radomia. Drugim kandydatem na senatora jest lekarz Jacek Burski syn jeszcze bardziej znanego lekarza i działacza społecznego Andrzeja Burskiego. Nowe twarze na liście LiD to Tomasz Styczyński, szef lokalnej Unii Pracy oraz 23-letni działacz młodzieżówki Sojuszu Lewicy Demokratycznej Roman Hebda.

ZNANI W MIEŚCIE I NA WSI

Na doświadczonych działaczy postawiło Polskie Stronnictwo Ludowe, choć w samej partii wiele ostatnio mówiło się o konieczności "odmłodzenia" kadr. Na pierwszym miejscu jest Bożenna Pacholczak, która przez szereg lat była szefową Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie. Dopiero na drugim miejscu znalazł się poseł Mirosław Maliszewski, sadownik z Grójca, który w poprzednich wyborach zupełnie nieoczekiwanie dostał się do Sejmu z odległej pozycji na liście.

Dalej na liście są już przeważnie doświadczeni działacze PSL, Bogumił Ferensztajn, były wójt gminy Jedlińsk, były poseł Stanisław Brzózka, była posłanka Maria Dziuba, Kazimierz Marchewka, radny powiatu kozienickiego trzech kolejnych kadencji, Stefan Błaszczyk, wójt gminy Przytyk oraz Andrzej Wiśniewski, były starosta powiatu białobrzeskiego.

Najbardziej zagadkowo zapowiada się lista Ligi Prawicy Rzeczypospolitej. Niemal pewne są trzy nazwiska - kandydować będzie do Sejmu poseł Witold Bałażak, lekarz z Przysuchy Grzegorz Dziekan oraz szef lokalnej Unii Polityki Realnej Waldemar Rajca. Posłanka Lucyna Wisniewska, która wraz z Markiem Jurkiem opuściła szeregi Prawa i Sprawiedliwości wystartuje prawdopodobnie w wyborach do Senatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie