Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Mazowieckie ogłosiły drugi przetarg na budowę serwisowni pociągów w Radomiu. Są też pieniądze na nowe pociągi

Janusz Petz
Janusz Petz
Serwisownia w Radomiu ma być zbudowana w ciągu dwóch lat. Na kolejnych slajdach zobacz pociągi Flirt, które zapewne będą najważniejszym „kandydatem” w przetargu na zakup pociągów na lokalne radomskie linie kolejowe.
Serwisownia w Radomiu ma być zbudowana w ciągu dwóch lat. Na kolejnych slajdach zobacz pociągi Flirt, które zapewne będą najważniejszym „kandydatem” w przetargu na zakup pociągów na lokalne radomskie linie kolejowe. Koleje Mazowieckie
Koleje Mazowieckie ogłosiły drugi przetarg na budowę serwisowni pociągów w Radomiu. To nie tylko szansa na nowe miejsca pracy, ale perspektywa poprawy komfortu dla podróżnych, bo serwisownia będzie obsługiwać nowe pociągi, które zamierza kupić samorząd Mazowsza.

W Radomiu ma powstać serwisownia pociągów

Przygotowania do budowy w Radomiu nowej bazy utrzymaniowej pociągów trwa już od wielu lat. Drogę do realizacji tej inwestycji otworzyła uchwała Rady Miejskiej w Radomiu o sprzedaży za połowę ceny samorządowi Mazowsza działki przy ulicy Mazowieckiego na wysokości stacji Radom Główny.

Przed rokiem ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu. Okazało się jednak, że do przetargu przystąpiła tylko jeden oferent – konsorcjum firm Agat Koluszki oraz Inżynieria Rzeszów. Oferta przekraczała jednak znacznie ilość pieniędzy, które na ten cel przeznaczył mazowiecki przewoźnik. Oferent zaproponował za wykonanie zadania zapłatę w wysokości 79 milionów 888 tysięcy złotych brutto, podczas gdy zamawiający przeznaczył na realizację inwestycji tylko 52 milionów 890 tysięcy złotych brutto. Teraz w biuletynie zamówień unijnych pojawiła się informacja o ogłoszeniu kolejnego postępowania. Na realizację będą dwa lata, a wykonawca ma zostać wybrany na mocy kryterium ceny (90 procent) i gwarancji jakości (10 procent). Otwarcie ofert zaplanowano na 6 lipca.

Zamówienie obejmuje obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie bazy utrzymaniowo-naprawczej pojazdów kolejowych w Radomiu, czyli punktu utrzymania pojazdów kolejowych - hali utrzymaniowo-naprawczej z warsztatami, akumulatorownią i magazynem oraz garażem, budynku socjalno-biurowego, sprężarkowni, kotłowni centralnego ogrzewania, magazynu materiałów niebezpiecznych, pomieszczenia na odpady przemysłowe, myjni taboru, niezbędnej infrastruktury i zagospodarowania terenu. Cała serwisownia ma służyć do obsługi głównie składów, które będą jeździły na lokalnych trasach, czyli z Radomia do Drzewicy przez Przysuchę, z Radomia do Dęblina oraz z Radomia do Skarżyska Kamiennej.

Nie jest jeszcze do końca rozstrzygnięte jakie pociągi pojawią się na trasie i będą serwisowane w Radomiu. Od kilku lat mówi się o tym, że na potrzeby obsługi lokalnych radomskich tras zostanie zakupionych 10 dwuczłonowych składów Flirt marki szwajcarskiej firmy Stadler. W kwietniu tego roku poinformowano, że radni województwa mazowieckiego postanowili przeznaczyć blisko 740 milionów złotych na zakup 22 nowych pociągów. Spółka zyska pojazdy w ciągu czterech lat. Park taborowy zasili 16 składów dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych i 6 elektryczno-akumulatorowych pojazdów. W ramach umowy pociągi będą serwisowane. Dwuczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne będą obsługiwać połączenia między innymi do Radomia, Warszawy, Warki czy Dęblina. Z kolei pojazdy elektryczno-akumulatorowe pojadą do Tłuszcza, Ostrołęki, Chorzel, Płocka i Nasielska. Nowe składy będą obsługiwać także połączenia planowane do realizacji w ramach projektów Kolej+, czyli Sokołów Podlaski – Siedlce, Małkinia – Ostrów Mazowiecka, Kozienice – Dobieszyn.

Pojazdy mają być klimatyzowane, wyposażone między innymi w bezprzewodowy dostęp do internetu. Będą posiadać wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, mocowania wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, toalety z obiegiem zamkniętym i interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej. W ezt znajdą się też systemy audiowizualne ułatwiające korzystanie z transportu osobom niedosłyszącym i słabowidzącym.

Zobacz zdjęcia nowych pociągów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie