MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne Spotkanie z Folklorem imienia Stanisława Stępniaka w Wieniawie. Będzie muzyka ludowa, przegląd kapel i zabawa. Sprawdź szczegóły

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Wieniawie na przeglądzie folkloru 21 lipca zobaczymy i posłuchamy występy zespołów ludowych.
W Wieniawie na przeglądzie folkloru 21 lipca zobaczymy i posłuchamy występy zespołów ludowych. Archiwum
W Wieniawie, od 18 lat, spotykają się artyści ludowi, by upamiętnić twórczość niewidomego od urodzenia, wybitnego muzyka i kompozytora ludowego, jakim był Stanisław Stępniak. Tegoroczne obchody odbędą się w niedzielę, 21 lipca. Będzie przegląd kapel i instrumentalistów ludowych, ale też tańce ludowe.

W Wieniawie odbędą się już XVIII Spotkania z Folklorem imienia Stanisława Stępniaka

Organizatorem wydarzenia jest Wójt Gminy Wieniawa oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Początek - w 21 lipca o godzinie 9.00 w muszli parkowej przy ulicy Parkowej w Wieniawie.

Widzowie będą mogli podziwiać kapele ludowe, muzyków, zespoły śpiewacze, solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów. Po zakończeniu części konkursowej odbędzie się zabawa ludowa, która potrwała aż do późna.

Stanisław Stępniak - niezapomniany artysta

Muzyk ludowy Stanisław Stępniak urodził się w 1935 roku w Radzicach Małych w powiecie opoczyńskim, zmarł w 2003 r. Od urodzenia był ociemniały, ale w wieku sześciu lat nauczył się gry na harmonii. Muzyka stała się jego pasją i życiowym celem. Rodzice kupili mu początkowo harmonię dwurzędową, na której po miesiącu grał już pięćdziesiąt melodii. Grał również na saksofonie, akordeonie, organach i skrzypcach. Jego pierwszym ważnym publicznym występem był udział w koncercie na Zjeździe LZS w Kielcach w roku 1955. Występował także na lokalnych imprezach związanych z uroczystościami państwowymi i dożynkami w Opocznie, Przysusze, Drzewicy i wielu innych miejscowościach. Pracował jako chałupnik w Spółdzielni Niewidomych w Radomiu, wyrabiając wycieraczki.

Po latach nauczył się także czytania nut systemem Braille’a, ale grał na weselach ze słuchu wszystko. W 1979 roku założył przy kole Związku Niewidomych w Przysusze kapelę niewidomych. Zespół ten w latach 1980-1983 brał udział w Wojewódzkim Przeglądzie folkloru w Przysusze w czasie Dni Kolbergowskich. W roku 1979 kapela zdobyła III nagrodę na Jarmarku Kulturalnym Różnych Form w Bielsku-Białej i na Festiwalu Zespołów Niewidomych w Olsztynie w roku 1982. W lutym 1980 r. Stanisław Stępniak został instruktorem muzyki i akompaniatorem w Gminnym Ośrodku kultury w Wieniawie. Od 1983 r. pracował jako instruktor w świetlicy koła PZN w Radomiu i prowadził zespół artystyczny, który na festiwalu w Olsztynie w roku 1984 zdobył II nagrodę, a w roku 1986 - III. W roku 1988 w Festiwalu Zespołów Niewidomych w Olsztynie jako solista instrumentalista zdobył I nagrodę. Stanisław Stępniak jest laureatem „Baszty” - głównej nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 1990.

W ostatnich latach występował na weselach, na wielu estradach w całej Polsce, a także w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie