Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koło Naukowe "Młodzi Badacze" ze Szkoły Podstawowej w Woli Goryńskiej w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym

Janusz Petz
Janusz Petz
Uczniowie pogłębili swoje wiadomości o Ignacym Łukasiewiczu –  wynalazcy lampy naftowej.
Uczniowie pogłębili swoje wiadomości o Ignacym Łukasiewiczu – wynalazcy lampy naftowej. Szkoła Podstawowa w Woli Goryńskiej
Koło Naukowe "Młodzi Badacze" ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Goryńskiej już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Być jak Ignacy" organizowanym przez Fundację Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa imienia Ignacego Łukasiewicza. Zeszłoroczną edycję Młodzi Badacze ukończyli w gronie laureatów, plasując się na 7 miejscu w kraju.

Koło Naukowe "Młodzi Badacze" ze Szkoły Podstawowej w Woli Goryńskiej w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym

W tym roku celem programu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego, popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców, ich wynalazków, odkryć i dokonań oraz promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

W listopadzie tematem przewodnim była ropa naftowa. Uczniowie pogłębili swoje wiadomości o Ignacym Łukasiewiczu – wynalazcy lampy naftowej. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o jego życiu, pracy naukowej oraz założonej przez niego, pierwszej w Polsce, kopalni ropy naftowej. Na podstawie otrzymanych informacji zaprojektowali kilka kadrów do komiksu o tym polskim naukowcu.

Największe emocje podczas realizacji projektu zawsze wzbudza przeprowadzanie doświadczeń. Tak było i tym razem. Uczniowie samodzielnie wykonali podziemną pułapkę wykorzystując do tego plastikową butelkę symbolizującą nieprzepuszczalną skałę, przez którą nie mogą przeniknąć ropa i gaz. Eksperyment uzmysłowił uczniom jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa odwiertów ma odpowiednie zabezpieczenie przed niekontrolowanym ujściem gazu na powierzchnię.

Kolejnym punktem zajęć było zbadanie właściwości ropy naftowej. Okazało się, że ropy nie da się usunąć z powierzchni ptasiego piórka za pomocą wody, papieru ani płynu do mycia naczyń. Uczestnicy projektu zauważyli, że ten fakt ma duże znaczenie dla ekologii. Ptaki, których pióra w wyniku rozszczelnienia tankowców lub awarii na platformie wiertniczej, pokryte są ropą, tracą naturalną barierę ochronną. Uczniowie przekonali się, że ropa naftowa łatwo wsiąka w piasek, co prowadzi do wniosku, że łatwo może zanieczyszczać glebę. Miesza się z olejem, natomiast nie miesza się z wodą, tylko unosi się na jej powierzchni, co świadczy o tym, że ma mniejszą gęstość od wody.

Na zakończenie etapu wszyscy wykonali quiz w Wordwall. Teraz z niecierpliwością czekają na kolejne zadania projektowe. Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Goryńskiej udział w projekcie "Być jak Ignacy" jest nie tylko ciekawym sposobem zdobywania wiedzy, ale również wspaniałą zabawą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie