MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowy jarmark w Iłży

/Sok/
Jak zrobić kolorowy kilim na starym warsztacie – prezentowała tkaczka Genowefa Kargul, najstarsza przedstawicielka rękodzieła z Wólki Modrzejowej w powiecie lipskim.
Jak zrobić kolorowy kilim na starym warsztacie – prezentowała tkaczka Genowefa Kargul, najstarsza przedstawicielka rękodzieła z Wólki Modrzejowej w powiecie lipskim. Antoni Sokołowski
Rzeźbiarze, garncarze, lalkarki, hafciarki z całego regionu radomskiego i ościennych województw prezentowali w niedzielę swoje wyroby podczas odbywającego się już po raz osiemnasty Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży. Jak co roku impreza cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających, którzy przyjeżdżają, by zobaczyć jak powstają rękodzielnicze dzieła.

Niedzielny jarmark, to jedna z nielicznych okazji do zobaczenia niepowtarzalnych dzieł ludowych. Przyjechało prawie 70 twórców ludowych.

- Jeszcze niedawno, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu nasz region słynął choćby z garncarzy. Ponadto było wiele pań trudniących się wyrobem lalek. Wreszcie w niektórych wsiach byli kowale. Teraz te zawody praktycznie odchodzą w przeszłość. Nasz jarmark służy po to, by rozpropagować ginące zawody, sprawić, by młodzi zainteresowali się tymi profesjami - mówi Beata Bujakowska z Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży.

To właśnie iłżeckie Towarzystwo organizuje co roku jarmark. Na miejscu można też było zobaczyć, jak powstają niektóre dzieła: były pokazy tkactwa, wyplatania koszyków, rzeźbienia, haftowania.

- Ja mogę tkać pasiaki nie tylko z nici, ale i z kolorowych tasiemek, choćby z pociętych, kolorowych podkoszulek -pokazywała Genowefa Kargul, jedna z najstarszych tkaczek w regionie.

Na jarmarku było też stoisko Publicznej Biblioteki z Iłży. Można było kupić wydawnictwa o samym jarmarku, ale też i o bogatej historii Iłży i regionu.

- Wydaliśmy kilka publikacji, jak "Z baśnią i legendą przez Iłżę", czy grę planszową "Iłżeckie tajemnice" - pokazywała Urszula Barszcz z biblioteki.

Przy okazji wystaw rękodzieła na estradzie zaprezentowali się artyści z Mazowsza i Ziemi Świętokrzyskiej. Zagrały kapele, śpiewali soliści. Na koniec zagrała kapela podwórkowa Halniacy, a wieczorem wszyscy bawili się na zabawie ludowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie