Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert „Litewska gala” w szkole muzycznej w Radomiu. Jej najlepszym uczniom wręczono też stypendia

Barbara Koś
13- letni akordeonista z Możejek, Jonas Wozbutas, bardzo podobał się publiczności.
13- letni akordeonista z Możejek, Jonas Wozbutas, bardzo podobał się publiczności. Barbara Koś
„Litewska gala” to koncert, na który zaprosił słuchaczy w sobotę Zespół Szkół Muzycznych. To efekt współpracy ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia (Vytautas Klova Music School) w Możejkach na Litwie.

Sala koncertowa imienia Krzysztofa Pendereckiego była pełna. Wszystkich powitał Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Jak powiedział prowadzący koncert Artur Miedziński, koncert to efekt współpracy radomskiej szkoły ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia (Vytautas Klova Music School) w Możejkach na Litwie.

- W marcu litewska szkoła zaprosiła nas do udziału w festiwalu muzycznym - mówił Artur Miedziński. - Potem gościli nas także w październiku na międzynarodowym festiwalu sztuki. Teraz młodzi Litwini są u nas.

Na koncert przyjechali też rodzice młodych muzyków i grono pedagogiczne szkoły z dyrektor szkoły Jurate Trimailoviene. Zostali serdecznie powitani przez prowadzącego.

Koncert rozpoczęli gospodarze. Orkiestra akordeonowa Humi Accordion Band po kierownictwem Artura Miedzińskiego zagrała serenadę Mozarta „Eiene kleine Nachtmusik”.

Potem odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych i nagród prezydenta miasta uczniom zgłoszonym do tych wyróżnień. W tym roku są to uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych.

Stypendia artystyczne wysokości 5 tysięcy złotych otrzymali Katarzyna Kacprzak i Marek Rybiński a nagrody prezydenta miasta za twórczość artystyczną wynoszące także 5 tysięcy złotych : Grzegorz Chwaliński, Piotr Motyka, Amelia Kramarska i Patryk Szczechowski.

Symboliczne czeki przekazali laureatom Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego i radny, Leszek Pożyczka.

- Gratuluję nie tylko tym wspaniałym młodym ludziom ale także ich rodzicom, pedagogom i całej społeczności Zespołu Szkół Muzycznych - mówił Sebastian Równy.

Potem powrócono do części muzycznej. Po temacie z filmu „Siedmiu wspaniałych” na scenę wszedł Jonas Wozbutas ze szkoly w Możejkach.

Trzynastoletni akordeonista zagrał dwie sonaty Domenica Scarlattiego, czym wzbudził wielką sympatię widowni.
Joanna Barańska śpiewała z towarzyszeniem orkiestry akordeonowej „Pigalle” Geoorgesa Ulmera a potem „Libertango” Astora Piazzolli.

Później znów Jonas Wozbutas zagrał wspaniale cztery części trudnego utworu „Impasse” Franka Angelisa oraz „Roma Tango” Raimonda Ruggiery.

„Rozsypuchę” Wiktora Gridina zagrało wspólnie z orkiestrą Trio Acccordion Four World a cały zespół grał jeszcze walca „Pod paryskim niebem” Huberta Gireau, „Czardasza” Mikołaja Rizola a na finał „Melodie i tańce rosyjskich cyganów” Borysa Wekslera.

W drugiej części koncertu prezentowali się goście. Rozpoczęła orkiestra polonezem Michała Kleofasa Ogińskiego, a potem wraz z orkiestrą występowali soliści. W repertuarze gości znalazły się zarówno utwory europejskie, na przykład Franka Pourcela, jak i litewskie – skomponowane przez Romasa Balciunasa, Vladimira Sainskiego, Petrasa Jokubauskasa czy Mindaugasa Tamosiudasa.

Wystapił septet fletowy w składzie: Giedre Pakalniskyte, Kamile Ciutytie, Agne Muravjovaite, Luka Sidabraite, Godfa Kaunaikaite, Rugile Maciulajtyte i Kamile Liachovaite. Orkiestrą dyrygował Kiejstutas Dvarżeckis.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Słowo o laureatach stypendiów i nagród artystycznych.

Stypendium artystyczne 2017 (5000 zł) - Katarzyna Kacprzak.
Katarzyna Kacprzak uczy się w klasie wiolonczeli. W ostatnim czasie zajęła m.in. I miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym „Młody Polski Wiolonczelista”, zdobyła też I nagrodę XIII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego.

Stypendium artystyczne 2017 (5000 zł) - Marek Rybiński
Marek Rybiński uczy się w klasie akordeonu. Ostatnio zdobywał I miejsce IX w Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym im. prof. Mirosława Niziurskiego, w XV Grudziądzkim Konkursie Akordeonowym, czy podczas II Vamo Akordeon w Wiedniu.

Nagrody prezydenta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

Nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej 2017 (5000 zł) otrzymał Grzegorz Chwaliński!
Grzegorz Chwaliński uczy się w klasie perkusji. Ostatnio zdobywał najwyższe laury w Drum Time International Percussion Competition w Sankt Petersburgu oraz podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest w Opolu.

Nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej 2017 (5000 zł) otrzymał Piotr Motyka.
Piotr Motyka uczy się w klasie akordeonu. Ostatnio zajmował I miejsce na XII Festiwalu Art.-Duo w Pradze i na I Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym im. prof. Mirosława Niziurskiego.

Nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej 2017 (2000 zł) otrzymał Patryk Szczechowski.
Patryk Szczechowski uczy się w klasie perkusji. Ostatnio zdobył III nagrodę podczas Międzynarodowego Forum Młodej Perkusji we Wrocławiu, został też laureatem w Konfrontacjach w grze na zestawie perkusyjnym i werblu Drum Battle.

Nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej 2017 (1000 zł) otrzymała Amelia Kramarska.
Amelia Kramarska uczy się w klasie fortepianu, ostatnio zdobyła III nagrodę w XVIII Międzynarodowym Konkursie „Moje inspiracje muzyczne” oraz III miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz Gimnazjów.

ZOBACZ TEŻ: Koncert w szkole muzycznej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie