Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Radomiu. Psycholog Anna Rejmer radzi, jak poradzić sobie ze zmianą trybu życia związaną z epidemią koronawirusa

pat
Psycholog Anna Rejmer radzi, jak poradzić sobie z kryzysem związanym z pojawieniem się koronawirusa.
Psycholog Anna Rejmer radzi, jak poradzić sobie z kryzysem związanym z pojawieniem się koronawirusa. Archiwum Echa Dnia
Firmy, szkoły i uniwersytety zostały zamknięte, a część osób pracuje zdalnie spędzając całe dnie w czterech ścianach. Jest to ogromne zakłócenie codziennego rytmu życia rodzin i par. Wiele osób może mieć problem z funkcjonowaniem w nowej rzeczywistości. Jak sobie z nią radzić? Zapytaliśmy o to psycholog Annę Rejmer.

Jak ludzie reagują na całą sytuację związaną z koronawirusem? Czy ten strach/panika są bardzo widoczne, czy raczej podchodzimy do epidemii z chłodną głową?

Mamy do czynienia z poważnym kryzysem. Reakcja znacznej części społeczeństwa jest dowodem na to, że nie jesteśmy przygotowani do tego jak radzić sobie w mocno kryzysowych sytuacjach w kontekście psychiczno - emocjonalnym. Z przykrością stwierdzam, że skala paniki jest duża. Chciałabym podkreślić, że strach nie równa się panice. Strach, to emocja, która towarzyszy nam od chwili przyjścia na świat - podobnie jak radość, smutek, złość czy odraza. Mimo powszechnemu przekonaniu nie jest emocją "złą". Uczucie strachu powstrzymuje nas przed podejmowaniem mocno ryzykownych zachowań. Dzięki temu możemy przetrwać. O ile więc pojmujemy/odczuwamy strach w ten sposób i to my go kontrolujemy - wszystko jest w porządku. Problem zaczyna się gdy strach przejmuje nad nami kontrolę - wtedy pojawia się panika, która odbiera nam zdolność logicznego i racjonalnego myślenia. Zaczynamy popełniać błędy, podejmujemy mocno ryzykowne działania.

W jaki sposób całe to zamieszanie odbierają najmłodsi?
Sporym problemem, który zauważyłam w ciągu ostatnich dni jest postrzeganie przez część dzieci siebie jako źródła problemu. Apeluję więc o rozmowę z dziećmi, która pomoże zrozumieć im dlaczego są zagrożeniem dla babć czy dziadków - rozmowę jednak na ich poziomie a nie ograniczanie się do chłodnych medycznych, naukowych przekazów.

Jak radzić sobie w okresie kwarantanny, gdy nagle pojawia się dużo wolnego czasu, z którym tak naprawdę nie wiemy co robić? Ponadto trudno powiedzieć, czy skończy się ona po czternastu dniach. Bardzo możliwe, że potrwa to dłużej. Jak o zadbać przez ten czas o siebie i swoich bliskich od strony psychicznej/psychologicznej?

Podejdźmy zadaniowo do każdego dnia, zaplanujmy go. Nastawmy budzik na konkretną godzinę, wykonajmy konkretne obowiązki. Część z nich możemy wykonywać sami a część - np.: gotowanie z członkami rodziny. Pamiętajmy o tym aby zapewnić zarówno sobie jak i innym możliwość spędzenia trochę czasu tylko ze sobą - dzięki temu napięcia będą rzadsze. Kiedy jednak do nich dojdzie pamiętajmy o empatii i potędze szczerej i spokojnej rozmowy. Gdy konflikt sięga zenitu - wycofajmy się na chwilkę, ostudźmy emocje a potem porozmawiajmy. Jeśli ciężko jest nam się uspokoić, włączmy muzykę relaksacyjną, weźmy się za sprzątanie lub wyładujmy się na poduszce. Pamiętajmy o tym, że kryzys się skończy a my będziemy chcieli mieć dobre relacje z bliskimi.

Co z ludźmi, którzy martwią się o swoją przyszłość zawodową? Mówimy tu o obawach, że przez epidemię stracą pracę. W jaki sposób podtrzymywać takie osoby na duchu?

Musimy pamiętać o tym o czym powiedziałam na samym początku - mamy kryzys. Najlepiej podejść do niego jak do problemu, który trzeba rozwiązać. Ludzkość przeszła nie jeden kryzys. Bardzo ważna jest tu kwestia dystrybucji odpowiedzialności. Może ona pójść w czterech kierunkach:

1. Ja - można ją przyjąć na siebie. Minusem może być obwinianie się o rzeczy, na które nie mamy wpływu

2. Ty - czyli obarczamy odpowiedzialnością kogoś, np.: pacjenta zero. Minusem jest utrata kontroli i obwinianie, które nie prowadzi do rozwiązania problemu

3. Sytuacja, czynnik nieosobowy ale mierzalny : rynek, pogoda,

4. Siła wyższa, przeznaczenie , Bóg - bezosobowe i niemierzalne

W zależności od tego, którą formę dystrybucji wybierzemy, należy zastosować konkretną metodę wyjścia z kryzysu.

1.Ja - sprawczość. Zastanów się za co jesteś odpowiedzialny, na co masz wpływ.

2. Ty -delegacja. Szukanie winnego w najmniejszym stopniu nie zmieni zaistniałej sytuacji. Musimy współpracować, dbać o siebie nawzajem i wspierać się.

3.Sytuacja - ADAPTACJA. Przez kilka najbliższych tygodni sytuacja nie ulegnie poprawie. Nic nie możemy z tym zrobić. Możemy jednak dostosować się do sytuacji, możemy się zaadoptować. Musimy zastanowić się nad czym mam a nad czym nie mam kontroli, co mogę zrobić aby zminimalizować negatywne konsekwencje kryzysu. Czy mam oszczędności? Jak zminimalizować koszty utrzymania na ten czas?Czy mogę wykonywać swoją pracę w inny sposób? a może mam umiejętności, które mogę wykorzystać do celów zarobkowych? Niech strach o przyszłość będzie dla nas motywacją do tworzenia nowych, racjonalnych planów - niech nie przerodzi się w panikę! Panika nigdy nie będzie matką dobrych rozwiązań.

Tak więc życzę przede wszystkim zdrowia i spokoju. Pamiętajmy, że stres jest czynnikiem, który obniża naszą odporność.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie