Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozieniccy rekonstruktorzy na planie filmowym. Tym razem to produkcja o słynnym Zagończyku

Mariusz Basaj
To nie pierwszy raz, kiedy kozieniczanie pojawiają się na planie filmowym.
To nie pierwszy raz, kiedy kozieniczanie pojawiają się na planie filmowym. KSRH
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych wzięli udział w zdjęciach do produkcji filmowej poświęconej jednemu z najbardziej znanych dowódców antykomunistycznego podziemia - Franciszkowi Jaskulskiemu ps. ''Zagończyk''.

Zdjęcia do produkcji odbyły się w niedzielę 18 września, na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. - Do współpracy zaprosił nas znany radomski historyk i reżyser filmowy Przemysław Bednarczyk - mówią rekonstruktorzy, którzy mieli okazję już wcześniej współpracować z filmowcem, m.in. przy produkcji ''Zapomniany Legion'' (dotyczącej Legionu Puławskiego z czasów I wojny światowej).

Oprócz kozieniczan, na planie w niedzielę pojawili się m.in. członkowie SRH 51. Pułku Strzelców Kresowych z Iłży czy Stowarzyszenia ''ViS-Radom''. Szczegóły dotyczące premiery i emisji filmu poznamy wkrótce.

Zagończyk, człowiek niezwykły

Franciszek Jaskulski to jeden z najbardziej znanych działaczy podziemia antykomunistycznego. Z Wojskiem Polskim związany był od 1939 roku, jako żołnierz brał udział w obronie Warszawy i trafił do niemieckiej niewoli. Po ucieczce zorganizował grupę konspiracyjną, gdzie m.in. wydawał pismo Zagończyk. Od 1941 współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, a od września 1943 był dowódcą oddziału AK w Obwodzie Garwolin. W lipcu 1944 brał udział w akcji ''Burza''; 21 lipca stoczył zwycięską bitwę z Niemcami pod Końskowolą.

W listopadzie 1944 r. został aresztowany przez UB. Początkowo został skazany na śmierć, a następnie na 10 lat więzienia. 4 września 1945 r. w brawurowy sposób, przebrany za strażnika uciekł z więzienia we Wronkach. Od grudnia działał w strukturach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na terenie Radomia, Kozienic, Starachowic, Kielc, Końskiego, organizując liczne oddziały partyzantki.

26 lipca 1946 został aresztowany przez UB na skutek zdrady bliskiego współpracownika. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z 17 stycznia 1947 został skazany na karę śmierci. Miesiąc później wyrok wykonano w więzieniu w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie