Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Będą zmiany w szpitalu. Jest plan naprawczy. Co oznaczają dla pacjentów?

Mariusz Basaj
Jarosław Pawlik, dyrektor kozienickiego szpitala (stoi) przekonywał radnych powiatu kozienickiego, że realizacja planu naprawczego jest jak najbardziej możliwa.
Jarosław Pawlik, dyrektor kozienickiego szpitala (stoi) przekonywał radnych powiatu kozienickiego, że realizacja planu naprawczego jest jak najbardziej możliwa. fot. Mariusz Basaj
Radni Rady Powiatu Kozienickiego większością głosów przyjęli program naprawczy placówki. Dokument budzi spore kontrowersje wśród radnych, zwłaszcza że zwiastuje okrojenie i przeniesienie Oddziału Zakaźnego, a także redukcję Chirurgii i Ortopedii.

Bo dług jest ogromny

Wprowadzenie Planu Naprawczego związane jest z ogromnym, ponad 50-milionowym zadłużeniem szpitala. Placówka rokrocznie przynosi stratę, a sama obsługa zadłużenia kosztuje ponad 4 miliony złotych. W tej sytuacji dyrektor sypitala Jarosław Pawlik przedstawił radzie powiatu projekt Programu Naprawczego, którego realizacja ma wg zapowiedzi dyrektora pozwolić na zatrzymanie zadłużania.

Program zapowiada realizację sześciu zadań, takich jak zmniejszenie i przeniesienie Oddziału Zakaźnego, stworzenie Chirurgii i Ortopedii na jednym piętrze, wynajęcie piętra po Ortopedii na usługi komercyjne, powiększenie Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego, remont Ginekologii i Neonatologii czy budowę nowego bloku operacyjnego.
- Jestem przekonany, że program się powiedzie - mówił w poniedziałek Pawlik, część radnych nie miała jednak takiej wiary w to przedsięwzięcie, zwłaszcza w takiej formie.

Chcieli zdjąć uchwałę

Temat szpitala i planu naprawczego dosłownie zdominował poniedziałkowe obrady. Forma programu i proponowane w nim rozwiązania budzą wątpliwości sporej części radnych, jak też mieszkańców i personelu placówki, którzy zdecydowali się na wystosowanie apelu do władz samorządowych.
Już przy omawianiu porządku obrad, radny Stanisław Orzechowski złożył wniosek formalny o zniesienie tego punktu z programu sesji, argumentując to faktem, że radni podczas pracy nad planem nie uzyskali odpowiedzi na wiele pytań między innymi na temat oddziału zakaźnego.

Z kolei dyrektor Jarosław Pawlik podkreślał, że w reorganizacji zakaźnego widzi jego szansę. Mówił o zaawansowanym wieku lekarzy, którzy mogą odejść i zabraknie personelu. Argumentował też, że 2/3 obecnie leczonych w oddziale chorób może być leczonych poza oddziałem.

Wiele pytań i niepewności

Dyskusja nad programem wróciła w punkcie dotyczącym uchwały w tej sprawie. Radni mieli szereg kolejnych pytań. Wiele kontrowersji wzbudził temat braku aktualnych opinii konsultantów Ministerstwa Zdrowia; dyskutowano o „długim leczeniu” na Oddziale Zakaźnym, poruszano kwestie odpowiedzialności za trudne decyzje.
Na propozycje radnych o odłożenie tematu jeszcze kilka tygodni, padły odpowiedzi że każdy miesiąc zwłoki to 100 tysięcy złotych straty z Oddziału Zakaźnego. Sporo dyskutowano też o przeznaczeniu trzeciego już piętra w drugim budynku pod wynajem dla firmy Reha-Complex, a także piątego piętra na usługi komercyjne oraz możliwości usług komercyjnych w powiększanym Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym.

Wśród argumentów za przyjęciem planu padły także takie, że plan musi jednak zostać przyjęty, a innej jego formy dyrekcja nie będzie przecież w stanie wymyślić. Ostatecznie program naprawczy został przyjęty, za czym głosowało 11 osób. Przeciw było sześciu radnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

Program naprawczy

Plan naprawczy zaproponowany przez dyrekcję kozienickiego szpitala.
Realizacja planu zaplanowana jest na trzy lata (2018-2020). W 2020 roku szpital ma wyjść „na swoje” i zacząć spłacać ponad 50-milionowy dług. Plan zakłada przeniesienie Oddziału Zakaźnego z oddzielnego budynku do budynku głównego i okrojenie go z 27 łóżek do zaledwie 8.
Kolejny krok, to połączenie chirurgii i ortopedii. Obecnie Oddział Chirurgii ma 48 łóżek, a ortopedii - 33. Po zmianach chirurgia ma mieć 32 łóżka, ortopedia - 18. Następna zmiana to powiększenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego z 28 łóżek, do 55 miejsc. Plan naprawczy przewiduje też remont Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologicznego. Po przeniesieniu Oddziału Ortopedycznego na piętro IV do Chirurgii, na V piętrze pozostaną wolne powierzchnie, które miałyby zostać wykorzystane komercyjnie. Konieczna jest też budowa nowego bloku operacyjnego za 20 milionów złotych. Realizacja zadań 1-5 miałaby przynieść szpitalowi nawet 3,25 miliona złotych rocznie.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Zobacz też: L. Balcerowicz: Zakaz handlu w niedzielę nie sprawi, że przybędzie ludzi w kościołach (TVN24/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie