Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice na Królewskim Szlaku, czyli niezwykła muzyczna podróż przez historię

KZ
Kozienice na Królewskim Szlaku.
Kozienice na Królewskim Szlaku.
W dniach 25 listopada – 5 grudnia w Kozienicach odbył się projekt ”Kozienice na królewskim szlaku” dofinansowany przez Gminę Kozienice. Wydarzenie edukacyjno-artystyczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej Kanon obejmowało koncerty dla społeczności Kozienic, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Projekt upamiętniał ważne postacie miasta oraz promował jego dziedzictwo historyczne i kulturowe w skali ogólnopolskiej, jako miasta z bogatą przeszłością, sięgającą czasów Piastów i Jagiellonów.

Pierwszy z koncertów miał miejsce 25 listopada w kościele św. Józefa w Kozienicach. Wyjątkowy koncert pamięci Matki Kazimiery Gruszczyńskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, upamiętnił tę wybitną postać związaną z Kozienicami. Wspaniale dobrany program koncertu złożony z utworów sakralnych S.S. Szarzyńskiego, G.F.Handla i A.Corellego, a wykonany w mistrzowski sposób przez zespół muzyki dawnej Filatura di Musica został ciepło przyjęty przez publiczność.

5 grudnia odbyły się dwa koncerty edukacyjne dla dzieci z kozienickich przedszkoli i szkół. Koncerty prowadził znakomity flecista i teoretyk muzyki, adiunkt łódzkiej Akademii Muzycznej dr Marek Nahajowski, który wprowadził dzieci w czasy króla Zygmunta Starego, urodzonego w Kozienicach.

Markowi Nahajowskiemu partnerowały: Judyta Tupczyńska grająca na skrzypcach barokowych, Patrycja Domagalska-Kałuża grająca na klawesynie oraz Anna Korbolewska – tancerka. Pani Anna oprócz wspaniałych tańców (m.in. folia i galiarda) pokazała i omówiła dawne stroje dworskie, a także zademonstrowała jak dawniej się witano. Wśród licznie przybyłych przedszkolaków nie zabrakło chętnych, aby spróbować dawnego ukłonu, a cały koncert bardzo się podobał młodej publiczności.

Tego samego dnia na sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego odbył się drugi, równie wspaniały, koncert zespołu Filatura di Musica, grającego na instrumentach historycznych. Tym razem zespół wystąpił w poszerzonym składzie wykonując słynne koncerty Antonio Vivaldiego: „La Notte” na flet podłużny, smyczki i basso continuo oraz „Le Quattro Stagioni” (Cztery Pory Roku).

Solistami wieczornego koncertu byli: Marek Nahajowski – flet podłużny i Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, którzy w brawurowy sposób wykonali swoje partie. Solistom towarzyszyli bardzo doświadczeni już muzycy związani z nurtem wykonawstwa historycznego w Polsce: Ludmiła Piestrak, Ewa Chmielewska (skrzypce barokowe), Małgorzata Feldgebel (altówka barokowa), Tomasz Frycz (wiolonczela barokowa), Grzegorz Zimak (kontrabas barokowy), Patrycja Domagalska-Kałuża (klawesyn) - pomysłodawca całego cyklu Kozienice na królewskim szlaku. Gromkie brawa, owacje na stojąco, ciepłe komentarze po wszystkich koncertach były dowodem na to, że warto organizować takie przedsięwzięcia w Kozienicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie