Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. Temat 8 milionów złotych kredytu zdominował obrady 45. sesji rady miejskiej

KZ
Temat 8 milionów złotych kredytu zdominował obrady 45. sesji rady miejskiej w Kozienicach.
Temat 8 milionów złotych kredytu zdominował obrady 45. sesji rady miejskiej w Kozienicach. A©Arpass
W czwartek 20 września w sali konferencyjnej urzędu miejskiego odbyła się 45. sesja rady miejskiej w Kozienicach. W czasie jej trwania radni przyjęli m.in. nową strategię rozwoju gminy na kolejne 12 lat, a także podjęli decyzję o zaciągnięciu kredytu w wysokości 8 milionów złotych. Według skarbnik gminy Barbary Galińskiej na tę decyzję wpłynął niefortunny zbieg okoliczności i te pieniądze są niezbędne do zamknięcia tegorocznego budżetu.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad 45 sesji rady miejskiej, burmistrz oraz przewodniczący rady miejskiej Mariusz Prawda razem z zastępcami Edwardem Pułkowskim i Andrzejem Kowalskim, w imieniu całej Rady wręczyli listy gratulacyjne za wybitne osiągnięcia sportowe dla mieszkańców gminy. Wśród wyróżnionych znalazła się złota medalistka tegorocznych Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych w Berlinie, Jagoda Kibil. Gratulacje od burmistrza i całej rady dostali także opiekunowie i trenerzy, w tym: Grzegorz Potent, Piotr Maciejewski i Jacek Szczygieł.

Na początku obrad burmistrz Tomasz Śmietanka przeczytał sprawozdanie z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2018, a także zapoznał zebranych z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej przebiegu tego wykonania. RIO pozytywnie zaopiniowało działania burmistrza.

Pierwszą uchwałą, którą tego dnia zajęli się radni było przyjęcie Strategii Rozwoju Gminy Kozienice na lata 2018-2030. Jak mówił burmistrz Śmietanka, taka strategia jest niezbędna do właściwego funkcjonowania gminy, tak by z biegiem czasu poziom życia jej mieszkańców wzrastał. Na sesję został zaproszony również profesor Andrzej Sztando, który pomagał w opracowaniu strategii. Przybliżył on wszystkim proces jej powstawania do czego zaangażowani zostali dyrektorzy wydziałów urzędu miejskiego i jednostek organizacyjnych gminy, a przede wszystkim mieszkańcy, w czasie badań ankietowych i warsztatów strategicznych. Jak przyznał Sztando – Cała procedura powstania strategii była maksymalnie wydajna. Wyjaśnił również, że opracowanie nowej strategii było potrzebne z tego względu, że obecnie obowiązująca miała już 10 lat i przez ten czas zarówno w gminie jak i całym kraju dużo się zmieniło.

Do tej uchwały tylko jedno pytanie miał radny Edward Pułkowski, a dotyczyło ono statystyk nasadzeń drzew jakie pojawiły się w strategii. Według radnego na ternie gminy za dużo drzew się wycina, a za mało sadzi. Jednak jak powiedział wiceburmistrz ds. technicznych Igor Czerwiński statystyki nie muszą oddawać faktycznego stanu rzeczy, ponieważ nie każda osoba sadząca drzewa zgłasza to do Głównego Urzędu Statystycznego. Ponadto w statystykach ujęte zostały drzewa rosnące wzdłuż dróg krajowych, które zostały wycięte w czasie prac prowadzonych przed Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a gmina nie posiada kompetencji, żeby w tym miejscu posadzić nowe drzewa.

Radni przyjęli Strategię Rozwoju Gminy przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym.

Niefortunny zbieg okoliczności

Kolejna uchwała dotyczyła emisji obligacji komunalnych Gminy Kozienice oraz zasad ich zbywania, nabywania i skupu. Według uchwały Gmina wyemituje 8 000 obligacji o wartości nominalnej 1000 złotych każda, na łączną kwotę 8 milionów złotych. Celem emisji obligacji jest sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy na 2018 rok, w tym na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych ujętych w budżecie Gminy na ten rok nie znajdujących pokrycia w dochodach. Jak powiedziała skarbnik Gminy Barbara Galińska powstanie deficytu wynika ze zbiegu różnych okoliczności. Jednym z nich jest mniejsza niż zakładana na ten rok kwota jaka wpłynie do budżetu z tytułu podatku dochodowego od Enei Wytwarzanie. Kolejna to niesfinalizowanie transakcji z Eneą sprzedaży działki w Wilczkowicach Górnych należącej do gminy. Spowodowane jest to znaczną różnicą wyceny działki przez Gminę i Eneę.

Według Edwarda Pułkowskiego deficytu można było uniknąć poprzez rezygnację z realizacji niektórych inwestycji, a także obniżenie ceny działki w Wilczkowicach. Jednak jak powiedział wiceburmistrz Czerwiński wszystkie inwestycje jakie w tym momencie są realizowane dostały poparcie Rady i według niego nie ma wśród nich takich, które można by uznać za niepotrzebne. Ponadto na działce, o której mowa znajdują się lokale mieszkalne, dla których trzeba będzie znaleźć zastępstwo, co wiąże się z kosztami. Włodzimierz Kowalski dodał jeszcze, że to Enea zabiega o kupienie tej działki co stawia Gminę w lepszej sytuacji w negocjacjach jej ostatecznej ceny.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały i emisją obligacji głosowało 10 radnych, 3 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Emisja obligacji to niejedyny sposób na pokrycie deficytu. Łącznie we wszystkich wydziałach urzędu miejskiego udało się znaleźć 4 mln złotych oszczędności.

W tym miejscu można przypomnieć, że w czerwcu tego roku dług Gminy wynosił 45 mln złotych co daje wskaźnik zadłużenia na poziomie nieco ponad 30%, a maksymalny wskaźnik zadłużenia ustanowiony przez RIO to 60%. W pierwszym półroczu tego roku obsługa długu kosztowała Gminę 450 tys. złotych.

Ponadto tego dnia radni zajęli się uchwałami dotyczącymi m.in. zmian w budżecie gminy na ten rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej, zmianami w statucie gminy Kozienice oraz sołectw i osiedli gminy, a także zaliczenia dróg do kategorii gminnych, czy w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność burmistrza, którą rada uznała za bezzasadną.

O co pytali radni?

Tradycyjnie po przegłosowaniu wszystkich uchwał przewidzianych w porządku obrad burmistrz udzielił odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych. Radna Ewa Malec pytała o to jaki będzie udział Gminy Kozienice w planowanej budowie mostu na Wiśle w okolicy Świerży Górnych? Jak usłyszeliśmy od burmistrza Śmietanki, właśnie dzisiaj w Jabłonnie odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Na początku października zorganizowane zostanie jeszcze jedno, na którym zainteresowane strony przedstawią swoje stanowiska, jednak już dziś wiadomo, że rządowy plan zakłada budowę mostu drogowego, a nie kolejowego.

Radna Malec chciała również uzyskać informacje dotyczące kozienickiego przytuliska. Z informacji jakie przedstawił burmistrz wynika, że w tym roku z terenów miejskich trafiło tam ponad 40 zwierząt, a wiejskich ponad 60, z czego od stycznia do sierpnia nowy dom znalazło ponad 80.

Radny Edward Pułkowski pytał o to kiedy zakończy się remont dróg na osiedlu Zdziczów, kto z ramienia gminy nadzoruje prowadzone tam prace, a także jakie były przyczyny przeniesienia oddziału zakaźnego kozienickiego szpitala ze starego budynku to głównego? Jak zapowiedział Tomasz Śmietanka, prace na Zdziczowie są na ukończeniu, a ich inspektorem jest Rafał Szewczyk, który przynajmniej raz dziennie znajduje się na miejscu trwających remontów, a w przypadku niektórych czynności towarzyszy robotnikom przez cały czas. Natomiast organem odpowiedzialnym za działania szpitala w Kozienicach nie jest urząd miejski, a starostwo powiatowe i to tam zapytanie radnego zostanie przekazane.

Z kolei radny Martin Bożek pytał o stan realizowanych zadań w Łuczynowie w ramach funduszy sołeckich. W odpowiedzi mogliśmy usłyszeć, że 30 września zostały podpisane umowy na budowę przyłączy i chodnika w tej miejscowości, a szacowany czas końca prac mija w listopadzie.

Radny Włodzimierz Kowalski pytał o to kto przejmie linię do tej pory obsługiwane przez PKS? Plany na zagospodarowanie tych linii przez prywatnych przewoźników są już w urzędzie miejskim, a szczegóły pojawiają się niedługo na naszej stronie.

Radna Alicja Kordula zwróciła uwagę na brak oświetlenia między ulicami Skłodowską i Żeromskiego. Według burmistrza Śmietanki, Urząd Miejski czeka w tym momencie na właściwe pozwolenia i prace z tym związane mają ruszyć już wkrótce.

W tym punkcie obrad mogliśmy dowiedzieć się jeszcze, że koszt utrzymania sieci rowerów miejskich w Kozienicach to koszt 71 tysięcy złotych przez trzy lata.

Po odpowiedziach na interpelacje radnych, Daniel Lenarczyk wystąpił z wnioskiem o to, by autobusy dowożące uczniów ostatnich klas gimnazjów z Powiśla do szkół w Kozienicach przy okazji dowoziły młodzież do szkół średnich. Wniosek ten bezpośrednio wiążę się z formującą się właśnie nową komunikacją miejską na ternie gminy do czego na pewno jeszcze wrócimy.

Mimo zbliżających się wielkimi krokami wyborów samorządowych ta sesja nie była ostatnią obecnej rady, a kolejna odbędzie się prawdopodobnie 18 października.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie