Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kozienice. W Centrum Kulturalno-Artystycznym można oglądać prace twórców ludowych [ZDJĘCIA]

KZ
W piątek w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego miał miejsce wernisaż wystawy przeglądowej członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych - okręg radomski. Mogliśmy spotkać na nim obrazy, rzeźby, a także dzieła plecionkarskie i plastyki obrzędowej.

Na początku wszystkich przybyłych przywitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. – Wystawa, którą dziś otwieramy jest wyjątkowa, ponieważ zawiera w sobie pierwiastek regionalizmu i ludowości, czyli tego wszystkiego co nam w Kozienicach jest szczególnie bliskie – mówiła dyrektor.

Tak jak powiedziała Elwira Kozłowska we wszystkich pracach jakie znalazły się na tej wystawie przewijają się ludowe motywy takie jak: przyroda, religia, regionalne zwyczaje. Jednak jeszcze jedną rzeczą, charakterystyczną dla wszystkich prac to sposób ich wykonania. Jak podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Grzegorz Gordat na pierwszy rzut oka wydawać się mogą one proste, jednak w tym tkwi ich siła.

- Sztuka ludowa nie zawsze budzi taki zachwyt jak sztuka współczesna. Często nazywana jest sztuką naiwną, lecz w rzeczywistości wcale taka nie jest – mówił Grzegorz Gordat. – Jest prosta w swojej formie, lecz właśnie dzięki temu jest szczególnie bliska naszym sercom i przywołuje wspomnienia tego, co spotykaliśmy np. w domach naszych babć – dodaje artysta.

Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z wernisażu, a także do odwiedzenia sali wystawowej CKA, aby z bliska przyjrzeć się pracom naszych ludowych twórców. Wystawa czynna będzie do 26 listopada.

O artystach

Osoby prezentujące swoje prace podczas wystawy to: Wanda Gotkiewicz – plastyka obrzędowa – pisanki, Grzegorz Gordat – plecionkarstwo, Śp. Janusz Karaś – rzeźba, Józef Kondeja – rzeźba, Zbigniew Kurasiewicz – rzeźba, Janusz Ostrowski – rzeźba, Aleksandra Teodozja Sowińska – plecionkarstwo, Marlena Zielińska – malarstwo, Zygmunt Żak – rzeźba.

Oddział Radomski Stowarzyszenia Twórców Ludowych istnieje od 1968 roku. Swoją siedzibę otrzymał w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, a jego opiekunem merytorycznym jest dr Justyna Górska-Streicher. Obejmuje region dawnego województwa radomskiego, a obecnie twórców z powiatów: radomskiego, kozienickiego, garwolińskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, lipskiego, zwoleńskiego i białobrzeskiego.

Zrzesza 36 twórców, uprawiających następujące dziedziny twórczości ludowej: rzeźba, kowalstwo, pisankarstwo, plecionkarstwo, plastyka obrzędowa, folklor muzyczny, poezja.

Twórcy uczestniczą w największych Targach Sztuki Ludowej odbywających się w Kazimierzu Dolnym, gdzie prezentują piękno i unikatowość sztuki ludowej ziemi radomskiej. Prezentując niematerialne dziedzictwo kulturowe, stają się ambasadorami naszego regionu w kraju i za granicą. Niejednokrotnie dzielą się swoimi umiejętnościami podczas cyklu warsztatów, w ramach Akademii Sztuki Ludowej, organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, w Galerii STL przy ulicy Grodzkiej.

ZOBACZ TAKŻE: Koncert Grandioso na radomskich fontannach

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie