Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krew potrzebna na już! Uratuj życie

Agnieszka WITCZAK [email protected]
Mateusz Molenda, uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego  w Radomiu krew oddaje by ratować innych.
Mateusz Molenda, uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu krew oddaje by ratować innych. Kamil Kwiatek
W wakacje przybywa wypadków a ubywa honorowych dawców. Radomska stacja krwiodawstwa apeluje o pomoc.

Gdzie oddać krew?

Gdzie oddać krew?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 42, telefon centrala: 048/ 362 11 27 - 29 zaprasza codziennie. Organizuje również pobór krwi w całym regionie. Każdy dawca otrzymuje za darmo badania analityczne krwi, upominki oraz napoje i słodycze. Osoby pracujące mogą zaś uzyskać specjalne zaświadczenie, które usprawiedliwia nieobecność w pracy w dniu poboru krwi. Krew mogą oddać osoby dorosłe i zdrowe. Osoba, która zamierza oddać krew musi mieć dowód osobisty i przyjść na czczo.

W radomskich szpitalach może zabraknąć krwi. W wakacje maleje liczba dawców, wzrasta zaś liczba tragicznych w skutkach wypadków.

- Jest źle, a najgorsze dopiero przed nami. Zapasy krwi są zbyt małe, by zabezpieczyć potrzeby szpitali w Radomiu i regionie. Powinniśmy mieć w zapasie 200 jednostek krwi a mamy zaledwie 130 - przyznaje Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

MAŁY ZAPAS

Już teraz centrum korzysta z zapasów udzielonych przez inne jednostki w kraju. Najgorszy może okazać się lipiec i sierpień, bo wtedy dochodzi do wypadków drogowych i w rolnictwie.

- Bez krwi nie może pracować szpital, bo ta jest niezbędna do transfuzji. Nie można jej zgromadzić na długo, bo ma określoną ważność. W zależności od czynnika konserwującego wynosi ona 35 lub 42 dni - tłumaczy Józef Waniek.

STRACH PRZED ZAKAŻENIEM

Centrum krwiodawstwa apeluje więc do wszystkich dawców oraz osób, które zastanawiają się nad oddaniem krwi po raz pierwszy, o pomoc w ratowaniu życia i zdrowia innych. Jednorazowo zdrowy człowiek może oddać 450 mililitrów krwi. Co stanowi barierę? Okazuje się, że strach przed zakażeniem i groźnymi chorobami.

- Nie mam odwagi. Tyle się słyszy o zakażeniach - przyznaje radomianka Alicja Wierzbicka.

W specjalnym ambulansie, jak również w samej stacji można oddać krew w sposób bezpieczny i dołączyć do grona honorowych dawców - uspokaja Mieczysława Pierzchalska -Hebdzyńska, lekarz z centrum krwiodawstwa. - Wszystko jest sterylne: strzykawki, igły, rękawiczki. U potencjalnego dawcy można wykryć chorobę i podjąć właściwe leczenie, a tym samym zapobiec zakażeniu biorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie