Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulinarna Bitwa Regionów odbyła się podczas Pikniku z Produktem Polskim w Kozienicach. Rywalizowały Koła Gospodyń Wiejskich. Zobacz zdjęcia

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Laureatki Bitwy Regionów z powiatu kozienickiego ze starostą Krzysztofem Wolskim.
Laureatki Bitwy Regionów z powiatu kozienickiego ze starostą Krzysztofem Wolskim. Lokalna Grupa Działania [/quot/]Puszcza Kozienicka[/quot/]
Piknik z Produktem Polskim i Bitwa Regionów odbyły się w Kozienicach. Kulinarną rywalizację wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Aktywne kobiety" z Chmielewa.

Piknik z Produktem Polskim i konkurs kulinarny Bitwa Regionów odbyły się w Kozienicach

W sobotę, 30 lipca teren przy Zespole Szkół numer 1 w Kozienicach zamienił się w kolorowe, wypełnione śmiechem, muzyką biesiadną i niesamowitymi kulinarnymi zapachami miejsce. To wszystko dzięki odbywającemu się tego dnia Piknikowi z Produktem Polskim, zorganizowanemu w ramach VII edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”.

Wydarzenie rozpoczęli Krzysztof Wolski, starosta kozienicki; Irena Bielawska, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka” – współorganizatorzy Pikniku oraz Piotr Kutkowski, rzecznik prasowy Enea Wytwarzanie, która była partnerem imprezy.

W powiecie kozienickim do konkursu przystąpiło 12 Kół Gospodyń Wiejskich, w tym jedno Stowarzyszenie. Wszyscy uczestnicy przygotowali po jednej potrawie, którą oceniała komisja konkursowa w składzie: Krzysztof Sozański, restaurator którego Restauracja „Zajazd przy Gościńcu” znajduje się na Szlaku Kulinarnym „Smaki Ziemi Kozienickiej” - przewodniczący komisji konkursowej; Zbigniew Sobieraj, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie; Mirosława Romanowska, kierowniczka Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kozienicach; Zbigniew Sitkowski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kozienicach.

Najwyżej ocenione zostało danie "Chłopskie jadło po Chmielewsku", czyli duszone żeberka po wiejsku z kładzionkami i surówką, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich "Aktywne kobiety" z Chmielewa, które tym samym otrzymało nagrodę główną w wysokości 1000 złotych.

Na drugim miejscu znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich "Głowaczowianki" z Głowaczowa, które otrzymało nagrodę w wysokości 800 złotych za danie "Polędwiczki w sosie z bluszczykiem kurdybankiem, grycoki z kaszą gryczaną i surówką".

Trzecie miejsce komisja przyznała Kołu Gospodyń Wiejskich w Świerżach Górnych za "Kotlety z ryb wiślanych" – nagroda 500 złotych.

Nagrody główne oraz podziękowania dla wszystkich Kół, które wzięły udział w konkursie wręczali: Zbigniew Sobieraj, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie; Andrzej Kosztowniak, poseł i Mirosława Romanowska, kierowniczka Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kozienicach.

Starosta kozienicki Krzysztof Wolski wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Kozienickiego Włodzimierzem Stysiakiem wręczyli pozostałym dziewięciu Kołom Gospodyń Wiejskich wyróżnienia w postaci czeków na kwotę 300 złotych, które ufundowane zostały przez Powiat Kozienicki.

Podczas Pikniku oprócz pięknych stoisk Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu można było odwiedzić również stoiska: Enea Wytwarzanie, Narodowego Funduszu Zdrowia, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, lokalnych twórców i producentów, instytucji, stowarzyszeń oraz firm.

Na stoisku Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych można było skosztować grochówki z żołnierskiego kotła. Nie zabrakło również pokazów sprzętu strażackiego i policyjnego. Dla najmłodszych przygotowany został plac zabaw oraz szereg innych atrakcji.

W ramach części artystycznej spotkania przed zgromadzonymi zaprezentowali się: Mirosława Wójcicka z Zespołem „Relaks” z Kozienic, Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z pieprzem i solą” z Nowej Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich „Marianianki” z Marianowa, Zespół „Słowiczanki” z gminy Sieciechów oraz Adrian Boryczka, absolwent Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach w klasie akordeonu.

Piknik z Produktem Polskim w Powiecie Kozienickim zaszczycili swoją obecnością: senator Stanisław Karczewski, posłowie Agnieszka Górska, Marek Suski, Dariusz Bąk, Andrzej Kosztowniak oraz radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak. Wśród uczestników kulinarnego spotkania byli także: wicestarosta Powiatu Kozienickiego Małgorzata Bebelska, radni Rady Powiatu Kozienickiego Lidia Ligorowska i Zbigniew Sitkowski, burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski, zastępca burmistrza Dorota Stępień, wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj oraz wójt Gminy Magnuszew Marek Drapała.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Współorganizatorami byli: Powiat Kozienicki, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”. Partnerami kulinarnego wydarzenia byli: Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. oraz AGRO Ubezpieczenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie