Kulisy zmiany władzy w powiecie kozienickim. Jak doszło do odwołania dotychczasowego starosty i wyboru nowego?

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Starostwo Powiatowe w Kozienicach/YouTube
W poniedziałek 7 czerwca odbyło się dokończenie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Kozienickiego, która rozpoczęła się w czwartek, 27 maja. Jej jedynym tematem było rozpatrzenie wniosku o odwołanie starosty oraz Zarządu Powiatu Kozienickiego. Radni odwołali Andrzeja Junga z funkcji starosty i wybrali nowego starostę Krzysztofa Wolskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej radni powiatu kozienickiego odwołali z funkcji dotychczasowego starostę Andrzeja Junga. W głosowaniu brało udział 19 radnych, 13 było za odwołaniem starosty, a przeciw 6 radnych.

Nie było osobnego głosowania w sprawie odwołania Zarząd Powiatu Kozienickiego, natomiast radni uznali, że jego odwołanie jest równoznaczne z odwołaniem starosty.

Zmiana układu sił

W Radzie Powiatu Kozienickiego jest 19 radnych. Od początku kadencji większość stanowili radni: Samorządowego Forum Ziemi Kozienickiej (7 radnych), Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma (1), Praworządnego Powiatu Miasto i Gmina (2) oraz Samorządowego Stowarzyszenia „Nasz Region Kozienicki” (2). Razem koalicja ta miała 12 mandatów.

W opozycji znajdowali się radni Prawa i Sprawiedliwości (6 radnych) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (1). Razem dysponowali 7 mandatami.

W tym roku układ sił politycznych w Radzie Powiatu Kozienickiego uległ jednak zmianie. Samorządowe Forum Ziemi Kozienickiej, które było rdzeniem koalicji uległo erozji i czworo radnych przeszło na stronę opozycji.

Front zmienili także dwaj radni Samorządowego Stowarzyszenia „Nasz Region Kozienicki”, którzy również nie chcieli już popierać dotychczasowej, większościowej koalicji Rady Powiatu.

Tak więc wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego utworzony został nowy blok polityczny o sile 13 mandatów, przeciw 6 mandatom pozostałych radnych.

Prawo i Sprawiedliwość sięga po władzę

Zmiana układu sił w Radzie Powiatu Kozienickiego szybko została wykorzystana do sformułowania wniosku o odwołanie Zarządu Powiatu Kozienickiego i dotychczasowego starosty Andrzeja Junga. Wniosek taki został złożony w starostwie 23 kwietnia. Podpisało go 13 z 19 radnych: Grażyna Ziółek, Waldemar Banaś, Jerzy Śmiech, Emanuel Zawodnik, Stanisław Orzechowski, Henryk Plak, Krzysztof Wolski, Włodzimierz Stysiak, Zbigniew Sitkowski, Marek Kucharski, Małgorzata Bebelska, Mirosław Górka oraz Marcin Zmitrowicz.

„Działalność Starosty i Zarządu Powiatu pozbawiona jest wszelkich zasad demokracji, dialogu i współpracy z członkami Rady Powiatu. Składany wielokrotnie wniosek o wprowadzenie w Starostwie i jednostkach podległych systemu kontroli zarządczej, został przez Starostę i Zarząd zignorowany. Podobnie traktowane są wnioski: w sprawie realizacji uchwalonego programu naprawczego szpitala, w sprawie przerostu zatrudnienia w Starostwie, wyboru i realizacji inwestycji. Zupełny brak nadzoru nad realizacją projektów unijnych, w szczególności informatyzacji szpitala” - brzmiał fragment wniosku, przedstawiony podczas posiedzenia Rady.

Wniosek był rozpatrywany przez radnych na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Kozienickiego, która w czwartek, 27 maja, która nie przyniosła rozstrzygnięć. Zapoznano się na niej z opinią Komisji Rewizyjnej, która wprawdzie negatywnie zaopiniowała wniosek, ale nie miało to wpływu na dalsze losy wniosku.

Radni ponownie zebrali się na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Kozienickiego 7 czerwca. Tym razem doszło do zmiany władzy. Radni odwołali z funkcji dotychczasowego starostę Andrzeja Junga. W głosowaniu brało udział 19 radnych, 13 było za odwołaniem starosty, a przeciw 6 radnych.

Następnie radni rozszerzyli program obrad i postawili wniosek o zorganizowanie wyboru nowego starosty kozienickiego.

Zarządzono głosowanie na nowego starostę kozienickiego. Jedynym kandydatem był radny Krzysztof Wolski z Prawa i Sprawiedliwości. Na sali pozostało 17 radnych. 14 radnych głosowało za powierzeniem Krzysztofowi Wolskiemu funkcji starosty, dwie osoby były przeciw, a jeden głos był nieważny. Tym stosunkiem głosów radni wybrali Krzysztofa Wolskiego na stanowisko nowego starosty kozienickiego.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie