Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy mieszkających w powiecie kozienickim. Była oficjalna inauguracja

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Spotkanie inaugurujące kurs odbyło się w poniedziałek, 11 kwietnia, w I Liceum Ogólnokształcącym w Kozienicach. Z nauki korzysta grupa około 30 dorosłych uchodźców.
Spotkanie inaugurujące kurs odbyło się w poniedziałek, 11 kwietnia, w I Liceum Ogólnokształcącym w Kozienicach. Z nauki korzysta grupa około 30 dorosłych uchodźców. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
W poniedziałek, 11 kwietnia, w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbyło się spotkanie inaugurujące kurs języka polskiego dla dorosłych uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają aktualnie na terenie powiatu kozienickiego. Zajęcia będą odbywać się 3 razy w tygodniu.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy mieszkają w powiecie kozienickim, uczą się języka polskiego

Spotkanie otworzyła Ewa Malec - dyrektor kozienickiego liceum, która wspólnie z głównymi inicjatorami projektu: starostą Krzysztofem Wolskim, wicestarostą Małgorzatą Bebelską i Ireną Bielawską - prezes stowarzyszenia LGD „Puszcza Kozienicka", serdecznie powitała uczestników kursu.

Jak podkreślają władze starostwa, od początku wojny w Ukrainie, na terenie powiatu kozienickiego prowadzone są liczne działania, które mają ułatwić uchodźcom pobyt w naszym kraju. Jednym z najważniejszych jest nauka języka polskiego i zorganizowany po to kurs dla dorosłych obywateli Ukrainy.

- Już w pierwszych dniach pobytu uchodźców na naszym terenie otrzymywaliśmy sygnały i zapytania odnośnie możliwości nauki języka polskiego. Część uchodźców chciałaby podjąć u nas pracę, część chciałaby się kształcić. W związku z tym zaczęliśmy szukać różnych możliwości. szukaliśmy instytucjonalnie ale okazało się, że procedury są długie i wymagają, aby szkolenia były realizowane przez placówki kształcenia ustawicznego

- wyjaśnia wicestarosta Małgorzata Bebelska.

W związku z tymi ograniczeniami czasowymi, władze powiatu wpadły na pomysł zorganizowania szybkiego, trzymiesięcznego kursu językowego. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem i aprobatą Ireny Bielawskiej, która przewodniczy Lokalnej Grupie Działania „Puszcza Kozienicka". Wspomniana grupa mogła w szybki sposób sfinansować zajęcia.

- Było to bardzo istotne, by znalazło się źródło finansowania, które mogło przystąpić do działania już teraz. Pani Ewa Malec, dyrektor liceum, zadeklarowała pomoc w zakresie znalezienia kadry nauczycielskiej. Dzięki temu w szybkim tempie udało nam się zrealizować kurs - mówi Małgorzata Bebelska.

Potrzebna była szybka możliwość zorganizowania kursu

Szkolenie obejmuje niewielką, około trzydziestoosobową grupę dorosłych uchodźców z Ukrainy i zostało przede wszystkim zaadresowane do osób, które znalazły zatrudnienie w szpitalu w Kozienicach. To wykwalifikowana kadra, niemniej bez znajomości języka, nie może podjąć pracy jak pracownik stricte medyczny. W kursie bierze też udział kilkanaście młodych, ukraińskich kobiet, które obecnie zakwaterowane są w Placówce Socjalizacyjnej PANDA w Kozienicach.

- Potrzebowaliśmy krótkiej ścieżki, żeby tym ludziom pomóc. Odzew Lokalnej Grupy Działania na prośbę starosty był szybki, ponieważ sama również współpracuję z rodzinami ukraińskimi, więc wiem co oznacza dla nich brak znajomości języka polskiego. Po rozmowie z zarządem grupy podjęliśmy decyzję, że sfinansujemy te zajęcia ze środków składkowych. Są to pieniądze, które każda gmina wpłaca co roku na inicjatywy, które nie mogą dostać unijnych dotacji, jak na przykład to szkolenie. Mam nadzieję, że kurs języka polskiego ułatwi naszym gościom z Ukrainy pobyt w Polsce - mówi Irena Bielawska, prezes stowarzyszenia LGD „Puszcza Kozienicka".

Kurs poprowadzi Justyna Kwaśnik nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym, a odbywać się on będzie 3 razy w tygodniu, po dwie godziny. - Pani Justyna Kwaśnik na co dzień uczy u nas w szkole języka polskiego. Jeśli zaistnieje potrzeba, aby zorganizować kurs języka bardziej specjalistycznego, w zakresie określonych zawodów, myślę że również będziemy skłonni pomóc. Wszystko oczywiście w miarę potrzeb - mówi Ewa Malec, dyrektor liceum.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie