Laboratoria na miarę XXI wieku! Politechnika Radomska wzbogaci się o nowoczesne urządzenia badawcze

jp
Marian Sułek (drugi z lewej) i osoby, które pracowały przy programach unijnych (od lewej): Katarzyna Mucha, Elżbieta Noworol – Luft, Arkadiusz Durasiewicz, Katarzyna Figarska.
Marian Sułek (drugi z lewej) i osoby, które pracowały przy programach unijnych (od lewej): Katarzyna Mucha, Elżbieta Noworol – Luft, Arkadiusz Durasiewicz, Katarzyna Figarska. Janusz Petz
Politechnika Radomska otworzy wkrótce Halę Technologiczną z nowoczesnymi laboratoriami. W kilku dziedzinach badawczych uczelnia ma pełnić wiodącą rolę w kraju.

Przedsięwzięcie ma poprawić konkurencyjność regionu oraz zwiększyć transfer innowacji do lokalnej gospodarki. Obiekt mieści się przy Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa przy ulicy Chrobrego. Budowa budynku dobiega końca. Część urządzeń czeka już na uruchomienie.

PRACE BADAWCZE I KSZTAŁCENIE STUDENTÓW

Wśród urządzeń badawczych będą miedzy innymi prasa hydrauliczna do proszków kosmetycznych, skaningowy mikroskop elektronowy z mikroanalizatorem rentgenowskim, aparat do automatycznego oznaczania azotu, spektofotometr z podajnikiem próbek, mobilna instalacja niskociśnieniowa do mikrofiltracji i ultrafiltracji. Laboratorium zacznie działać na jesieni.

Prace naukowo - badawcze połączone z dydaktyką będą prowadzone w czterech dziedzinach - chemicznej, energetycznej, metalowej i skórzanej.

- Aparatura badawcza będzie wykorzystywana do celów naukowych, ale też w
dydaktyce. Jest to o tyle ważne, że na przykład studenci wykonujący prace dyplomowe będą mogli znaleźć kontakt z konkretnymi przedsiębiorstwami - powiedział Marian Sułek, prorektor uczelni do spraw badań naukowych.

NAUKA I PRZEMYSŁ

Bardzo ważna będzie współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami - niektóre z urządzeń badawczych mają na przykład służyć do opracowywania bezpiecznych sposobów utylizacji odpadów garbarskich. - Studenci studiujący kosmetologię będą mogli na przykład oceniać kosmetyki, pod względem ich jakości, bezpieczeństwa. Będziemy zajmowali się nowymi rodzajami kosmetyków. Zresztą już teraz współpracujemy z firmami działającymi w tej branży, opracowujemy receptury, dzielimy się patentami - powiedział Marian Sułek.
Dodał, że tak nowoczesnych urządzeń do badań z dziedziny kosmetologii i chemii gospodarczej, jakie znajdą się w uczelnianym laboratorium nie ma w żadnej innej placówce badawczej w Polsce. Część laboratorium, która będzie prowadziła prace badawcze dotyczące energetyki ma się zająć miedzy innymi poszukiwaniem najefektywniejszych niekonwencjonalnych źródeł energii.

SILNIKI SAMOCHODOWE I OBRABIARKI

Będą też najnowocześniejsze obrabiarki sterowane numerycznie. - Przy dzisiejszych technologiach obsługa obrabiarek najnowszych generacji należy do dziedziny wiedzy inżynieryjnej. Odpowiadamy, więc na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, na którym działa wiele firm z branży metalowej. Takich fachowców nie kształcą szkoły zawodowe - powiedział Marian Sułek. Około 8 milionów złotych to wartość projektu unijnego realizowanego przez Politechnikę Radomską, którego częścią był zakup urządzeń do badań zużycia silników samochodowych.

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek

Właśnie tak nowoczesny sprzęt powinien być w każdym laboratorium uczelnianym, gdzieś w końcu musimy się uczyć. My pracujemy na urządzeniach z Sartoriusa, są na odpowiednim poziomie dla naszych potrzeb.

A
Arek

obabiarki to studenci sami powinni wykonać w ramach prac dyplomowych, tam by sie przydała drukarka do drukowania 3D Rapid Prototyping, pownni sie też zastanowić nad kierunaki studiów strite konstrukcyjnych, a jeśli chodzi o programowanie to dyscypliny powiązane powinni rozrszerzyc do zagadnien typowo technologicznych.
powinni też stworzyć coś w rodzaju inkubatora

z
zaniepokojony

A co wspólnego z badaniami dla firm ma szkolenie na zakupionych obrabiarkach. Czy to nie delikatne nadurzycie.

Dodaj ogłoszenie