MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lek dla chorych na schizofrenię wycofany z obrotu. Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega: „Realne zagrożenie dla zdrowia”

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię leku dla osób chorych na schizofrenię – Egoropal. Wyniki badań wykazały, że lek nie spełnia wymagań jakościowych. Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawdź, która seria leku została wycofana.

Spis treści

GIF wycofuje lek na schizofrenię

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) informuje o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku przeciwpsychotycznego. Wycofany produkt leczniczy to Egoropal – lek przeciwpsychotyczny, który znajduje zastosowanie w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u osób dorosłych ustabilizowanych na paliperydonie lub rysperydonie. Egoropal łagodzi objawy choroby oraz zapobiega ich nawrotowi, a jego działanie opiera się na zawartej w nim substancji czynnej, którą jest paliperydon (Paliperidonum). Lek ma postać zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu.

Kobieta ze strzykawką w ręku
Lek Egoporal jest stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u dorosłych pacjentów ustabilizowanych na paliperydonie lub rysperydonie. freepik

Szczegóły dotyczące wycofanego leku:

  • Produkt: Egoropal, Paliperidonum, 75 mg, zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu w ampułko-strzykawce, opakowanie 1 amp.-strzyk. 75 mg + 2 igły
  • GTIN: 05995327188706
  • Numer serii: 4201475
  • Termin ważności: 12.2024
  • Podmiot odpowiedzialny: węgierska firma Egis Pharmaceuticals PLC z siedzibą w Budapeszcie

GIF zakazał wprowadzania do obrotu wskazanej serii produktu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Ten popularny lek kupisz już bez recepty. Działa uspokajająco i nasennie

Dlaczego Egoropal został wycofany z obrotu?

Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu leku dla osób chorych na schizofrenię i zakazie wprowadzenia do obrotu serii o numerze 4201475. Jak ustalono w wyniku badań i przeprowadzonego przez GIF postępowania, wymieniona seria leku Egoropal nie spełnia wymagań jakościowych w zakresie parametru „analiza wielkości cząstek”. W pozostałych seriach leku nie stwierdzono niezgodności z wymaganiami jakościowymi.

– W związku ze stwierdzoną w badaniach wyższą wartością wielkości cząstek w stosunku do wymagań określonych w specyfikacji produktu, Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdził realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów wynikające z braku właściwej jakości analizowanego produktu leczniczego – podaje GIF.

Przypomnijmy, że pacjenci, którzy leczą się psychiatrycznie, mogą zgłaszać się po receptę do lekarza lub zadzwonić do szpitala z oddziałem psychiatrycznym. Po sprawdzeniu w systemie historii leczenia pacjent otrzyma receptę.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lek dla chorych na schizofrenię wycofany z obrotu. Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega: „Realne zagrożenie dla zdrowia” - Strona Zdrowia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie