MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek niemal stacjonarne burze z gradem - uprzedza IMGW, aktualizuje mapy. Gdzie może być niebezpiecznie?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Dla północnych powiatów w woj. wielkopolskim wydano najwyższy (3) stopień ostrzeżenia przed burzami
Dla północnych powiatów w woj. wielkopolskim wydano najwyższy (3) stopień ostrzeżenia przed burzami pixabay.com/fietzfotos
Uwaga, nowe ostrzeżenia IMGW! Mamy zapowiadaną zmianę pogody i wyczekiwany deszcz. Tydzień ma być gorący i burzowy, a w prognozach pogody na dziś pojawia się również grad. Nie tylko on może być niebezpieczny m.in. dla upraw rolniczych, sadowniczych i warzywniczych. Meteorolodzy ostrzegają przed gwałtownymi wzrostami poziomów wody. Instytut przypomina, jak zachować się, gdy burza zastanie nas na zewnątrz.

Spis treści

Trzeci stopień ostrzeżenia od IMGW przed burzami

Aktualizacja: IMGW rozszerza ostrzeżenia! Dla powiatów w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim stopień ostrzeżeń przed burzami został podniesiony. Prognozowane są burze z ulewnymi opadami do 80 mm, porywy do 70 km/h i grad. Komunikat opublikowany przez meteorologów chwilę przed godz. 13 mówi o tym, że do północy prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 80 mm, porywy wiatru do 70 km/h oraz grad.

IMGW ostrzega:Pogoda jest bardzo groźna. Warunki atmosferyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. W obszarach miejskich możliwe są utrudnienia komunikacyjne i podtopienia.

Alert RCB 20 maja dla 5 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydaje alert: „Uwaga! Dziś (20.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie”.

Ostrzeżenie wydano dla odbiorców części województw:

  • podlaskiego
  • małopolskiego
  • wielkopolskiego
  • lubuskiego
  • kujawsko-pomorskiego.

Dzięki opadom, które pojawiły się miejscami już w niedzielę, w nocy i występują w poniedziałek, zmniejsza się ekstremalne w ostatnich dniach zagrożenie pożarowe w lasach. Zastrzyk wody dostają spragnione uprawy rolnicze i te w przydomowych ogródkach. Jednak prognoza pogody z intensywnymi w czasie burz opadami niesie też zagrożenia.

Niebezpieczeństwo stanowią lokalnie gwałtowne wzrosty stanów wody. Tak w czasie burz było w niedzielę np. nad Wielkopolską. Jak podaje IMGW, „chwilowe natężenie opadów osiągało okresami nawet około 15-20 mm/10 minut”.

W poniedziałek 20 maja burze, możliwy grad, ostrzega IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje w poniedziałek 20 maja rano, że wydane zostały ostrzeżenia meteorologiczne 1. i 2. stopnia przed burzami.

Na części mapy oznaczonej na żółto prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Tam, gdzie występuje kolor pomarańczowy, IMGW zapowiada bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h.

Według prognozy IMGW dziś burze są możliwe w całym kraju. Największe szanse na rozwój gwałtownych burz istnieją na obszarze północnej i południowo-wschodniej Polski.

Najmniej liczne burze prognozowane są z kolei na południowym zachodzie i w centrum kraju. Burze rozwijać się będą już od godzin okołopołudniowych, zwłaszcza na północnym zachodzie i krańcach południowych.

Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą opady deszczu, które przeważnie sięgać będą 30-35 mm, a lokalnie na obszarze "2" nawet 50 mm. Tam wyraźnie podwyższona zawartość wody w atmosferze oraz słaby przepływ powietrza powodują, że burze mogą być niemal stacjonarne, co z kolei niesie zagrożenie kumulacji opadów. Ograniczone prawdopodobieństwo opadów do 40-50 mm jest również na północnym zachodzie kraju (obszar "1"). Najmniejsza szansa na rozwój gwałtownych burz będzie nad południowo-zachodnią i częściowo centralną częścią kraju. Tam opady deszczu nie powinny przekraczać 15 mm.

Porywy wiatru do 70 km/h, w czasie burz chłodniej

Mapa opublikowana przez meteorologów po godz. 7 rano może ulec zmianie. W pogodzie jest dynamicznie, więc prognoza poniedziałkowych burz może ulec zmianie w zakresie obszaru występowania burz z 1. i 2.stopniem ostrzeżenia.

Będzie też silniej wiało, na terenie całej Polski porywy wiatru w czasie burz nie powinny jednak według porannych prognoz przekraczać 70 km/h. Lokalnie burzom mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy do 2-3 cm.

Zarówno poniedziałek, jak i kolejne dni są zapowiadane jako bardzo ciepłe. 20 maja termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza, nieco mniej nad morzem. Jednak IMGW ostrzega:

W czasie silnych porywów towarzyszących burzom temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa od temperatury powietrza.

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW: Przed nami gorący i burzowy tydzień z lokalnymi, punktowymi opadami deszczu.

Co zrobić, jeśli burza złapie nas na zewnątrz?

IMGW radzi, by przygotować się na dużą zmienność warunków pogodowych (burze, opady, porywy wiatru), przede wszystkim w ciągu dnia oraz wieczorem.

  • Warto unikać również przebywania w zagłębieniach terenu, w których szybko może gromadzić się woda.
  • W czasie burz z dość silnymi porywami wiatru należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, w tym nie szukać schronienia pod drzewami.

Źródło: IMGW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W poniedziałek niemal stacjonarne burze z gradem - uprzedza IMGW, aktualizuje mapy. Gdzie może być niebezpiecznie? - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie