Lekarze z Londynu: Jest już drugi pacjent, którego wyleczono...

  Lekarze z Londynu: Jest już drugi pacjent, którego wyleczono z wirusa HIV

  Kazimierz Sikorski, wideo: TTV/x-news

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Brytyjscy lekarze donoszą o drugim na świecie przypadku wyleczenia chorego z wirusa HIV. Nie ujawniono jego nazwiska ani nawet jego narodowości.
  Nieujawniony z nazwiska mężczyzna stał się drugim na świecie pacjentem, którego wyleczono z wirusa HIV.

  Jak oświadczyli londyńscy lekarze prawie trzy lata po otrzymaniu komórek macierzystych szpiku kostnego od dawcy z rzadką mutacją genetyczną, która jest odporna na zakażenie wirusem HIV i ponad 18 miesięcy po odstawieniu leków testy nie wykazują na śladu HIV u tego pacjenta.

  - Nie ma u niego wirusa- zapewniał Ravindra Gupta, profesor i biolog, który zajmuje się m.in. HIV. Opisał swojego pacjenta jako "funkcjonalnie wyleczonego" i "w stanie remisji", ale ostrzegał przed zbytnim optymizmem.

  Tego mężczyznę medycy nazywają "pacjentem z Londynu", po części dlatego, że jego przypadek jest podobny do pierwszego wyleczenia HIV "berlińskiego pacjenta" - Amerykanina Timothy'ego Browna, który w 2007 r. przeszedł on podobne leczenie w Niemczech, które również oczyściło jego z HIV.

  Gupta wyjaśniał, że u londyńskiego pacjenta stwierdzono w roku 2003 wirusa HIV. W roku 2012 z kolei zdiagnozowano u niego nowotwór krwi zwany chłoniakiem Hodgkina. W 2016 roku, gdy był bardzo chory, lekarze dokonali przeszep szpiku kostnego. -To była jego ostatnia szansa na przeżycie - powiedział Gupta.

  Dawca nie był z nim spokrewniony i miał mutację genetyczną znaną jako delta CCR5, która wykazuje oporność na HIV. Pacjenci z Berlina i Londynu cierpieli na podobną komplikację, która mogła odegrać rolę w pozbyciu się komórek zakażonych HIV - powiedział Gupta.

  Londyński pacjent, którego przypadek ogłoszono w czasopiśmie Nature będzie przedstawiony na konferencji medycznej w Seattle. Pacjent poprosił medyków, którzy się nim zajmowali, by nie ujawniano jego nazwiska, wieku, narodowości ani innych szczegółów.

  37 milionów ludzi na świecie jest zarażonych wirusem HIV, a AIDS, które rozwija się z wirusa, zabiło ok. 35 milionów ludzi od początku lat 80. Badania naukowe nad tym wirusem doprowadziły do ​​opracowania kombinacji leków, które mogą powstrzymać go przed większością pacjentów.

  ZOBACZ TEŻ | KARNAWAŁ W RIO DE JANEIRO [ZDJĘCIA] PIĘKNE TANCERKI NA SAMBODROMIE, BARWNA PARADA NA ULICACH MIASTA. TŁUMY TAŃCZĄ SAMBĘ [WIDEO]  POLECAMY:  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  man

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Warto zobaczyć

  Diety