Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze ze szpitala na Józefowie w Radomiu w czasie jednej operacji usunęli nowotwór i zrekonstruowali język. Chory wraca do zdrowia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Profesor Kamal Morshed oraz doktor Witold Olszański ze szpitala na radomskim Józefowie usunęli nowotwór i zrekonstruowali język i dno jamy ustnej u 52-letniego radomianina. To skomplikowana operacja, która zakończyła się sukcesem.
Profesor Kamal Morshed oraz doktor Witold Olszański ze szpitala na radomskim Józefowie usunęli nowotwór i zrekonstruowali język i dno jamy ustnej u 52-letniego radomianina. To skomplikowana operacja, która zakończyła się sukcesem. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Radom
Niezwykle skomplikowaną operację pacjenta z rakiem języka i dna jamy ustanej przeprowadzili laryngolodzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. W czasie wielogodzinnego zabiegu usunęli guza i zrekonstruowali język chorego wykorzystując fragment mięśnia uda! Mężczyzna dochodzi do zdrowia, zaczyna mówić i jeść tak, jak przed zabiegiem. To pierwsza taka operacja w naszym regionie. Daje nadzieję chorym z nowotworami jamy ustnej.

Pacjent to 52-letni mężczyzna z Radomia. Do szpitala trafił z zaawansowanym nowotworem języka. Jego operację przeprowadzili specjaliści z Klinicznego Oddziału Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej pod kierownictwem profesora doktora habilitowanego nauk medycznych Kamala Morsheda.

Wiele godzin przy stole operacyjnym

Operacja była skomplikowana, trwała około dziewięciu godzin. To pierwszy tego typu zabieg wykonany w regionie, w którym zastosowano do rekonstrukcji języka i dna jamy ustnej płat skórno-powięziowy z uda z mikrozespoleniem naczyń.

- Operacja polegała na usunięciu guza 2/3 języka, wycięcia części dna jamy ustnej i węzłów chłonnych po lewej stronie szyi oraz rekonstrukcji języka i części dna jamy ustnej. Do rekonstrukcji zastosowano płat pobrany z uda. Zabieg przeprowadzały dwa zespoły lekarskie: jeden zajął się usunięciem nowotworu, a drugi rekonstrukcją

– wyjaśnia profesor Kamal Morshed, kierownik oddziału.

Operację wykonali profesor Kamal Morshed oraz doktor Witold Olszański, wraz z zespołem. Jak wyjaśniają specjaliści tego typu zabiegi wymagają niezwykłej precyzji, doświadczenia, wiedzy, umiejętności oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu medycznego.

- Rekonstrukcja dna jamy ustnej wymagała użycia zestawu narzędzi do mikrozespolenia naczyń oraz mikroskopu operacyjnego. To niezbędne urządzenia do zespolenia tętnic i żył o średnicy około 1,5 milimetra. Dzięki temu płat przednio-boczny uda przeszczepiony na miejsce ubytku po usunięciu guza staje się ukrwiony. Niektóre kliniki w Polsce wykonujące takie operacje wspomagają się doświadczeniem lekarza chirurga plastycznego – w przypadku, naszej kliniki nie ma takiej potrzeby – jesteśmy na tyle doświadczonym zespołem, że te operacje realizujemy we własnym zakresie i to z powodzeniem – mówi profesor Morshed.

Rekonwalescencja w drodze do zdrowia

Rekonwalescencja pacjenta po operacji usunięcia raka języka i rekonstrukcji języka trwa kilka tygodni. Po około tygodniu pacjent zaczyna mówić – wraca do tej sprawności niemalże w stu procentach. W tym też czasie zaczyna połykać ślinę. Przez pierwsze dni po zabiegu jest karmiony przez zgłębnik nosowo-żołąkowy, a po 2-3 tygodniach od operacji może już zacząć przyjmować pokarmy doustnie – najpierw w postaci płynnej, a po miesiącu zaczyna normalnie jeść.

Jakie są objawy zwiastujące zachorowanie na raka języka?

- Każda rana na języku, która się nie goi i stan ten trwa dłużej niż trzy tygodnie, już powinna zaniepokoić. Towarzyszy temu ból gardła, który uniemożliwia jedzenie i picie. Niestety pacjenci bagatelizują te objawy. Sądzą, że wyleczą się poprzez farmakologię, kolejne antybiotyki. Niestety tak się nie dzieje. I często zdarza się, że pacjenci przychodzą do nas za późno. Dlatego zachęcamy osoby, które borykają się z takimi problemami, do kontaktu z nami. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu prężnie funkcjonuje oddział kliniczny oraz specjalistyczna poradnia laryngologiczna – jesteśmy do Państwa dyspozycji – mówi profesor Kamal Morshed.

Kliniczny Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej przez ostatni rok wykonał ponad 100 operacji onkologicznych. W tym roku przypada 20-lecie istnienia oddziału w strukturach Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie