Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły bezpłatne badania przesiewowe w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Cel: jak najszybciej wykryć nowotwory szyi i głowy

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Laryngolodzy z mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego przeprowadzą przesiewowe badania w kierunku nowotworów szyi i głowy.
Laryngolodzy z mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego przeprowadzą przesiewowe badania w kierunku nowotworów szyi i głowy. Mazowiecki Szpital Specjslistyczny w Radomiu
Jeśli masz chrypę, a nie ma infekcji. Jeśli masz problemy z przełykaniem, nie gojące się rany na języku to ta akcja jest dla ciebie. Laryngolodzy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego właśnie startują z bezpłatnymi badaniami w kierunku nowotworów głowy i szyi. Trzeba się speszyć, bo będą je prowadzili w ramach tej akcji przez kilka dni.

Ruszyły bezpłatne badania w szpitalu na Józefowie. Pomogą wykryć raka szyi i głowy

W Mazowiecki Szpital Specjalistyczny włącza się do działań IX Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W Polsce, co roku raka w obrębie właśnie szyi lub głowy diagnozuje się u około 78 tysięcy osób. Im choroba wcześniej wykryta tym większa szansa na sukces w leczeniu. W tym tygodniu laryngolodzy z Józefowa bezpłatnie przeprowadzą badania przesiewowe dla osób z grup ryzyka.

- Na badania powinny zgłosić się osoby mające problemy z połykaniem, chrypki, krwawienie z nosa, zmienił im się głos, albo pojawiły się problemy z oddychaniem przez nos po jednej stronie. Te wszystkie objawy muszą się utrzymywać co najmniej trzy tygodnie. Tacy ludzie mogą, ale nie muszą mieć nowotwór. Nasi specjaliści będą badać pacjentów i w przypadku podejrzeń będą kierować na kolejne badania - mówi profesor Kamal Morshed, kierownik oddziału Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Na badania trzeba się zapisać. Można to zrobić telefonując pod numer Zapisy pod numerem 48 361 33 61. Ruszyły one we wtorek 19 września. Będą prowadzone także w piątek, 22 września w godzinach od 12 do 15. Badania przesiewowe będzie można wykonać w Punkcie Konsultacyjnym na czwartym piętrze, w gabinecie przy Klinicznym Oddziale Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej.

Z badań w ramach IX Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi mogą korzystać osoby z grupy ryzyka, czyli te które mają powyżej 40 lat i zaobserwowały u siebie trwające powyżej trzech tygodni, nie związane z infekcją objawy takie jak:

  • przewlekła chrypka,
  • problemy z połykaniem,
  • guz szyi,
  • ból gardła,
  • czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
  • niegojące się owrzodzenia języka,
  • niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,
  • owrzodzenia skóry głowy i szyi.

W Polsce nowotwory głowy i szyi co roku diagnozuje się u 78 tysięcy osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie