Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista czynówek w Radomiu wstrzymana - głos zabiera Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji

/inia/
Na remont w ramach "czynówek" czeka między innymi parking przy ulicy Pawiej. - Walczymy o to od 8 lat - mówi Piotr Piotrowski z ulicy Pawiej.
Na remont w ramach "czynówek" czeka między innymi parking przy ulicy Pawiej. - Walczymy o to od 8 lat - mówi Piotr Piotrowski z ulicy Pawiej. Łukasz Wójcik
Głos w sprawie wstrzymanych inwestycji czynowych zabrała dyrekcja Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

"W związku z bezpodstawnymi zarzutami dotyczącymi rzekomo niesprawiedliwych i niejasnych zasad wyboru inwestycji drogowych, które są realizowane w ramach tak zwanych czynów społecznych, informujemy, że możliwość budowy lub modernizacji ulic gminnych oraz dróg wewnętrznych, przy współudziale finansowym mieszkańców lub innych użytkowników, istnieje w Radomiu od września 1997 roku" - czytamy w komunikacie tej instytucji.

Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu tłumaczy, że przy wyborze inwestycji do realizacji są brane pod uwagę cztery kryteria.

- Najważniejszym z nich jest poziom finansowania danego zadania ze strony Komitetu Budowy Ulicy oraz związany z konkretną budową lub modernizacją ważny interes miasta. Nie są to jednak jedyne przesłanki - wyjaśnia. - Istotnym kryterium są także możliwości technologiczne realizacji robót oraz wielkość puli zarezerwowanej w budżecie miasta na inwestycje w ramach czynów społecznych.

Przykładem jest budowa sięgaczy, czyli tak zwanych ślepych zaułków, ulicy Gospodarczej.

- Komitet Budowy tego łącznika rzeczywiście zadeklarował bardzo wysoki własny wkład finansowy, ale realizacja tej inwestycji w roku 2012 byłaby rażącym przykładem niegospodarności - wyjaśnia Dębski. - Sięgacz ten nie ma bowiem kanalizacji sanitarnej. Zbudowanie drogi przed wykonaniem kanalizacji oznaczałoby konieczność zniszczenia gotowej już nawierzchni, a potem jej kosztowne odtwarzanie.

Na ten rok Wodociągi Miejskie zaplanowały tam swoje roboty. - Dzięki temu nasz wykonawca będzie mógł po zakończeniu robót wodociągowych przystąpić do budowy jezdni - dodaje.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku ulicy Gomulickiego.

- Część tej ulicy nie jest jeszcze skanalizowana, prace z tym związane są zaplanowane na przyszły rok i do czasu ich zakończenia nie będziemy mogli rozpocząć robót drogowych na pozostałym do przebudowy odcinku - tłumaczy rzecznik. - Podkreślamy że harmonogramy wszystkich inwestycji drogowych uzgadniamy nie tylko z Wodociągami Miejskimi, ale także z gestorami innych sieci, na przykład z Radpecem czy z gazownią.

Rzecznik potwierdza, że Komisja Gospodarki Rady Miejskiej w Radomiu zwróciła się do Biura Prawnego Urzędu Miejskiego o przygotowanie ekspertyzy prawnej odnoszącej się do obecnie obowiązującej uchwały Rady Miejskiej w sprawie tak zwanych czynówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie