Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Radomiu to zmarnowane dziesiątki milionów złotych - tak twierdzi Ryszard Fałek, radomski radny i kandydat na prezydenta Radomia

Janusz Petz
echodnia.eu
Bezpartyjni Radomianie, stowarzyszenie reprezentujące różne środowiska w tym mieście, które będzie walczyć o mandaty w Radzie Miejskiej uważa, że utopiliśmy w radomskie lotnisko duże miliony, a obecna Rada funduje nam kolejny interes, grożący bezsensownymi wydatkami przez wiele następnych lat.

Kandydatem na prezydenta Radomia w zbliżających się wyborach samorządowych z listy Bezpartyjnych radomian jest radomski radny Ryszard Fałek. Tylko on oraz działający również w Bezpartyjnych Radomianach radny Kazimierz Woźniak głosowali przeciwko uchwale wyrażającej zgodę na przekazanie w latach 2020-40 Państwowemu Przedsiębiorstwu Porty Lotnicze 350 milionów złotych w zamian za poniesione nakłady na gruntach należących do gminy. Ryszard Fałek mówił podczas konferencji prasowej, że Radom jest jedynym w Polsce miastem, które finansuje lotnisko.

– Przez osiem lat prezydent Andrzej Kosztowniak i przez cztery lata prezydent Radosław Witkowski nie znaleźli ani jednego inwestora, ani jednej złotówki, nie mówiąc o jednym milionie – przypomina Fałek. Jego zdaniem to daje dużo do myślenia, czy to przedsięwzięcie jest trafione. Przecież nie kto inny, tylko biznes wie, co jest trafne, a co nie – stwierdził.

Ryszard Fałek wyliczał, że w pierwszej kadencji prezydent Kosztowniak wydał na lotnisko 90 mln zł i dzisiaj można - jego zdaniem - stwierdzić, że te miliony zostały zmarnowane. – Prezydent Witkowski wydał 70 milionów i też je zmarnował, bo nie miał odwagi podjąć decyzji. Razem zostało zmarnowanych 160 milionów przez tych dwóch panów.

Ryszard Fałek dodał, że dzisiaj także fachowcy, czyli sam prezes Państwowego Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, ocenili, że lotnisko radomskie trzeba najpierw zburzyć, a potem przebudować.

– Czyli spychacze wjadą i te 160 milionów złotych zniszczą – stwierdził radny. Podkreślił, że miasto zostało zubożone, a za te pieniądze można zbudować 10 wiaduktów.– Czy dla Radomia będzie to trafiony interes? Czy po 40 roku będzie dawało zysk? Czy będziemy musieli kłaść kolejne pieniądze na utrzymanie? – pytał Ryszard Fałek.

Jarosław Kowalik spytał z kolei dlaczego ta transakcja nie odbyła się na zasadzie zakupu akcji spółki Port Lotniczy Radom przez Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze.

– Proszę pamiętać, że nakłady ponoszone przez przedsiębiorstwo będą do rozliczenia w 2040 roku. A co się stanie, jeśli przedsiębiorstwo stwierdzi, że nie ma sensu dalej prowadzić lotniska, a my te nakłady będziemy musieli zwrócić? Za 22 lata to może być miliard złotych – powiedział Kowalik.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie