Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów w Radomiu. Licealiści z Radomia piszą listy w obronie osób represjonowanych

Sok
W bibliotece X LO trwa Maraton Pisania Listów, od lewej: Katarzyna Szydło, Paweł Dzikowski, Gabriel Głuch i Krzysztof Kośla.
W bibliotece X LO trwa Maraton Pisania Listów, od lewej: Katarzyna Szydło, Paweł Dzikowski, Gabriel Głuch i Krzysztof Kośla. Antoni Sokołowski
Trwa w Radomiu Maraton Pisania Listów, pod patronatem Amnesty International. W całej akcji chodzi o to, by pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Każdy może się zaangażować i zorganizować Maraton w swojej szkole, miejscu pracy, albo w domu w gronie znajomych. Taki Maraton od kilku lat organizuje także X Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Konarskiego.

- Jeszcze do 9 grudnia będziemy pisać listy. Na razie mamy ponad 800 listów, ale do niedzieli ta liczba wzrośnie. Każdego roku akcja spotyka się w naszej szkole z dużym odzewem wśród licealistów, ich rodziców, nauczycieli - mówi Wiktor Karoń, dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego.

Uczą wartości

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który świętowany jest 10 grudnia. W tym roku Maraton odbędzie się już po raz 19. Uczestnicy akcji piszą listy w obronie odważnych kobiet, których prawa w ich krajach zostały złamane. Te dzielne kobiety walczyły o prawa innych ludzi i same zostały niesłusznie oskarżone.
Koordynatorką akcji w X LO jest Ewa Wziątek - nauczyciel bibliotekarz.

- Jesteśmy szkołą w pełni integracyjną. To ważne, by nasza młodzież zwracała uwagę na potrzeby i krzywdę innych ludzi. Sprawy związane z wzajemnym szacunkiem i przestrzeganiem praw są przecież bardzo ważne - mówi Ewa Wziątek.
W każdej klasie mamy uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi.

Każdy z nas może napisać list i działać razem z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu można pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W maratonie mogą wziąć udział uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Uczniowie mogą pisać listy w domu, podczas lekcji wychowawczych, albo zajrzeć do biblioteki, gdzie są przygotowane materiały.

Pomóc innym

Jak mówią sami uczniowie X liceum, chodzi o to, by zwrócić uwagę władzom poszczególnych krajów na łamanie praw człowieka.

- W naszym liceum są klasy integracyjne i uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami. Dlatego wielu naszych kolegów i koleżanek pisze listy do władz Kirgistanu o wsparcie dla Gulzar Duszenowej, która walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami - mówią uczniowie: Katarzyna Szydło, Paweł Dzikowski, Gabriel Głuch i Krzysztof Kośla.

X liceum jest liderem w pisaniu listów. Tylko w ubiegłym roku uczniowie napisali ich 1070 i był to radomski rekord. To dużo, zważywszy, że w szkole uczy się około 200 licealistów. Organizatorzy podkreślają, że nie o rekordy chodzi, a o prawa ludzi.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie