MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Mazowsza obiecuje pieniądze dla placówek kultury w naszym regionie

Barbara Koś
Muzeum Wsi Radomskiej będzie bardzo aktywne w tym roku z uwagi na Rok Kolbergowski.
Muzeum Wsi Radomskiej będzie bardzo aktywne w tym roku z uwagi na Rok Kolbergowski. Muzeum Wsi Radomskiej
Mimo cięć w budżecie Mazowsza radomskie placówki kultury dostaną w tym roku prawie 10 milionów złotych na działalność. Takie zapewnienie otrzymali dyrektorzy tych placówek podczas piątkowego spotkania z marszałkiem Mazowsza, Adamem Struzikiem.

Samorząd województwa mazowieckiego finansuje aż 28 jednostek kultury na terenie całego województwa. W tym cztery instytucje kultury regionu radomskiego. To Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum imienia Jacka Malczewskiego oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Jak powiedziano podczas spotkania radomskie jednostki kultury otrzymają razem dofinansowanie wysokości około 9,9 miliona złotych. Za te pieniądze zorganizowane zostaną 33 wystawy, 1,5 tysiąca lekcji muzealnych, 58 wykładów a także wydane będzie 47 publikacji.

Największą aktywność w tym roku zapowiada Muzeum Wsi Radomskiej, skupione wokół obchodów ogłoszonego przez Sejm RP roku Oskara Kolberga. - Przygotowaliśmy wiele przedsięwzięć związanych z Rokiem Oskara Kolberga - wylicza dyrektor Muzeum, Ilona Jaroszek-Nowak.

Cykl wydarzeń inaugurujących Rok Kolberga odbył się już w piątek w Domu Kultury w Przysusze. Będą następne. Wśród nich aż pięć wystaw poświęconych Kolbergowi, z których najciekawiej zapowiada się wystawa multimedialna "Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja" oraz aż 15 różnych wydawnictw albumowych poświęconych badaczowi. Będzie też wiele przedsięwzięć artystycznych: wystaw, spotkań, konkursów i publikacji.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w tym roku chce przede wszystkim zadbać o swoje zbiory. Pracom konserwacyjnym zostanie poddanych 25 szydłowieckich instrumentów.

Na "Elektryzujące Maratony Filmowe" i wystawę "Sztuka a transcendencja Radziejowice 2013" zaprosi Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Będzie to już ostatnia ekspozycja w czasowo używanym budynku przy ulicy Domagalskiego 5. W maju "Elektrownia" rozpocznie przenosiny do swojej siedziby przy ulicy Kopernika 1. Przypomnieć trzeba, że koszt całej rozbudowy "Elektrowni" wynosi 23 miliony złotych, w tym fundusze z budżetu województwa mazowieckiego na ten rok - 4 miliony złotych).

W planach na ten rok Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu ma kilkanaście wystaw, w tym wystawę stałą poświęconą rzeźbie, malarstwu i grafice o tematyce czarnoleskiej, która będzie prezentowana w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Radomskie Muzeum w tym roku mocno stawia na działania edukacyjne. Lekcje muzealnych i zajęcia warsztatowe poświęcone będą sztuce, przyrodzie, etnografii, historii i językowi polskiemu.

W tym roku województwo mazowieckie na działalność swoich 28 jednostek kultury przekaże około 123,6 milionów złotych. - To, jak zaznaczył Adam Struzik, mniej niż w ostatnich latach, bowiem średnie wsparcie z budżetu województwa Mazowieckiego, na jakie mogły liczyć jednostki kultury jeszcze w ciągu ostatnich pięciu lat wynosiło, ponad 137 milionów złotych.

To efekt zubożenia budżetu Mazowsza o podatek zwany "Janosikowym". Walka kultury z "janosikowym" trwa nie od dziś. W 2012 roku dyrektorzy marszałkowskich muzeów, teatrów i bibliotek podpisali wspólny apel do Ministra Finansów w sprawie destrukcyjnego wpływu "janosikowego" na mazowiecką kulturę.

Niestety, do dziś przepisy nie zostały zmienione.

Wielu mazowieckim instytucjom kultury udało się też skorzystać z unijnego dofinansowania. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej powstała między innymi, trasa Turystyczna w Muzeum Wsi Radomskiej "Zdarzyło się kiedyś nad wodą…", - Mimo trudności finansowych związanych z "janosikowym", instytucje nie zwalniają tempa - mówił marszałek Adam Struzik. - Dlatego Ich tegoroczna oferta zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

Jak powiedział marszałek Struzik, to przede wszystkim zasługa dyrektorów i pracowników tych instytucji, którzy w niełatwych dla kultury czasach starają się robić wszystko, aby placówki się rozwijały i ciągle wzbogacały swoją ofertę.

- Mam wielką nadzieję, że uda nam się wygrać batalię z nielogicznym "janosikowym", co bez wątpienia wpłynie także na wzrost dotacji dla naszych instytucji kultury - mówił marszałek Struzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie