Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marzena Paduch, kandydatka na burmistrza Zwolenia: mam inwestora, chcę tworzyć nowe miejsca pracy w Zwoleniu oraz obniżyć opłaty mieszkańcom

Marcin Genca
Marcin Genca
Marzena Paduch. Ma 53 lata. Zwolenianka. Wykształcenie średnie, absolwentka Technikum Energetycznego w Radomiu. Pracuje w zwoleńskim Posterunku Energetycznym. Była posłem na Sejm V kadencji oraz radną powiatu. Przewodnicząca NSZZ „Solidarność 80” w spółce PGE Dystrybucja w Skarżysku - Kamiennej. Mąż Piotr prowadzi działalność gospodarczą. Mają dorosłą córkę. Jest wokalistką i saksofonistką w rodzinnym zespole Sax, koncertuje w kraju i zagranicą.
Marzena Paduch. Ma 53 lata. Zwolenianka. Wykształcenie średnie, absolwentka Technikum Energetycznego w Radomiu. Pracuje w zwoleńskim Posterunku Energetycznym. Była posłem na Sejm V kadencji oraz radną powiatu. Przewodnicząca NSZZ „Solidarność 80” w spółce PGE Dystrybucja w Skarżysku - Kamiennej. Mąż Piotr prowadzi działalność gospodarczą. Mają dorosłą córkę. Jest wokalistką i saksofonistką w rodzinnym zespole Sax, koncertuje w kraju i zagranicą. archiwum prywatne
Przedstawimy kolejno każdego z kandydatów na burmistrza stolicy powiatu - Zwolenia. Dziś Marzena Paduch, która startuje z własnego komitetu wyborczego. Jakie ma plany?

Skąd decyzja o kandydowaniu na stanowisko burmistrza Zwolenia?

Biorę udział w wyborach dlatego, że mam inwestora na duży zakład pracy. Priorytetem sprawowania władzy przez moją osobę w Zwoleniu, będzie tworzenie nowych etatów. Nie można się tylko ograniczać do budowy dróg czy chodników. Chcę stworzyć perspektywy dla młodych ludzi, żeby nagminnie nie wyjeżdżali za granicę. Chciałabym dać każdemu równe szanse w naborze do pracy w Urzędzie Miejskim i w instytucjach mu podległych, aby były one według kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej. Stanowisko to pomogłoby mi w walce o przywrócenie Rejonu Energetycznego w Zwoleniu, który obecnie jest w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiąże się to z tym, że wszystkie podatki od nieruchomości, czyli od podłoża urządzeń energetycznych płacone są do województwa świętokrzyskiego, a nasi odbiorcy jeżdżą za daleko, aby załatwiać sprawy związane z energetyką. Wywierałabym nacisk na starostwo,żeby poprawili stan służby zdrowia, ponieważ nas nie ma kto leczyć. Chcę zauważyć, że kandyduję również na radną do gminy z okręgu numer 2 w Zwoleniu.

Czy ma pani doświadczenie samorządowe?

Byłam radną w powiecie i posłem na Sejm. Jestem wieloletnią działaczką związkową. To według mnie wystarczające kwalifikacje, aby zrobić coś dobrego dla mieszkańców.

Co według pani należy zmienić w gminie Zwoleń, a co dobrze funkcjonuje?

Trzeba zmienić sposób remontowania dróg. Najpierw trzeba zmodernizować sieci wodociągowe i kanalizacyjne, a później kłaść nawierzchnię. Powinno się remontować lub budować to, co jest najpotrzebniejsze, a nie trwonić pieniądze na nieprzydatne obiekty, które będą świecić pustkami,a my mieszkańcy będziemy spłacać zaciągnięte kredyty. Według mnie źle funkcjonuje Klub Sportowy Zwolenianka. Będąc burmistrzem pomogę mu się odbudować i wyjść z głębokiego kryzysu. Bardzo dobrze pracują natomiast służby związane z oczyszczaniem miasta, usuwaniem awarii sieci wodnych i kanalizacyjnych oraz odbioru śmieci.

Czego według pani najbardziej potrzebują mieszkańcy?

Mieszkańcy potrzebują najbardziej oglądania filmów w kinie Świt, którego rewitalizacja kosztowała około 7 milionów złotych. Oczywiście to jest żart! Mieszkańcy potrzebują przede wszystkim miejsc pracy, zmniejszenia kosztów związanych z opłatami lokatorskimi mieszkań, dopłat do wynajmu lokali mieszkalnych, stworzenia możliwości rozwijania zainteresowań przez młodych ludzi oraz opieki ze strony władz w rozwiązywaniu problemów bez stosowania stałej metody spychologii i odtrącenia.

Jakie inwestycje są pani zdaniem najpilniejsze?

To przede wszystkim rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, wejście w program Mieszkanie Plus dla młodych małżeństw, wprowadzenie przez Gospodarkę Komunalną, różnych nowych działalności gospodarczych, które przynosiłyby duży zysk dla gminy, rozbudowa i modernizacja zwoleńskiej targowicy, stworzenie samorządowego programu dla młodych ludzi w celu zatrzymania ich w Zwoleniu.

W jaki sposób zamierza pani pozyskiwać inwestorów i współpracować z przedsiębiorcami?

Przebywałam w środowisku posłów, wśród których są też biznesmeni z dużymi pieniędzmi oraz chęciami i możliwościami do inwestowania. Jeden z nich chce za moim pośrednictwem wybudować duży zakład pracy w Zwoleniu, o czym już wspominałam. Moja współpraca z biznesem i przedsiębiorcami polegałaby na pomaganiu w załatwianiu różnego rodzaju pozwoleń, ułatwianie przydzielania lokalizacji pod realizowaną inwestycje oraz stosowaniu ulg podatkowych. Jako burmistrz obejmę patronatem wszystkich tych przedsiębiorców, którzy na terenie Miasta i Gminy Zwoleń będą tworzyć miejsca pracy.

Jakie byłyby pani pierwsze decyzje jako burmistrza?

Moja pierwsza decyzja, z uwagi na zbliżający się okres grzewczy, to wprowadzenie odbioru popiołu przez Gospodarkę Komunalną. Oprócz tego stworzenie samorządowego programu socjalnego dla młodych małżeństw, które to będą zwolnione przez okres 5 lat z opłat za wodę, ścieki i odbiór śmieci. Każdy o niskim dochodzie będzie miał dopłatę do czynszu w blokach lub utrzymania domu jednorodzinnego. Z uwagi na zbliżającą się zimę zajmę się stworzeniem lodowiska dla dzieci i młodzieży.

Gdzie należy szukać oszczędności w budżecie gminy?

Oszczędności należy szukać w modernizacjach i unowocześnieniach infrastruktury gminy, na przykład oświetlenia ulicznego z wykorzystaniem źródeł światła w technologii LED oraz przebudowaniu systemów grzewczych i zastosowaniu paneli fotowoltaicznych na istniejącej infrastrukturze.

Czy w Zwoleniu jest potrzebny budżet obywatelski?
Budżet obywatelski w myśl zasady „Ty decydujesz!” jest w Zwoleniu bardzo potrzebny. Zrobiłabym w tym celu specjalną stronę internetową, na której to sami mieszkańcy składaliby swoje propozycje projektów. Po weryfikacji społeczeństwo głosowałoby przez internet. Wygrałby projekt z największą ilością głosów. W ten sposób część wydatków z budżetu miasta zagospodarowaliby sami mieszkańcy, gdyż oni wiedzą, co im najbardziej potrzeba.

OBIETNICE WYBORCZE MARZENY PADUCH

  • sprowadzenie inwestora, który stworzy duży zakład pracy w Zwoleniu,
  • przywrócenie w Zwoleniu siedziby Rejonu Energetycznego, która obecnie znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim i tam trafiają podatki,
  • rozbudowa i modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków,
  • wprowadzenie programu Mieszkania Plus dla młodych małżeństw,
  • wprowadzenie przez Gospodarkę Komunalną różnych form działalności gospodarczych, które przynosiłyby duży zysk dla gminy,
  • rozbudowa i modernizacja zwoleńskiej targowicy,
  • stworzenie samorządowego programu dla młodych ludzi w celu zatrzymania ich w Zwoleniu,
  • wprowadzenie przejrzystych procedur naboru do pracy w Urzędzie Miejskim i instytucjach mu podległych - według kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej,
  • stworzenie programu dopłat do czynszu w blokach lub utrzymania mieszkania jednorodzinnego dla lokatorów o niskich dochodach.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

ZOBACZ TEŻ: Budowa fontanny w Zwoleniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie