MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz taką grupę krwi? Uważaj, idąc w plener, już teraz możesz złapać groźną chorobę. Kleszcze dawno się obudziły, a teraz ruszyły do ataku

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Są aktywne coraz wcześniej, a ostatni ciepły weekend wcale nie był początkiem ich żerowania. Teraz jednak atakują na potęgę, więc trzeba się przed nimi chronić już teraz. W tym celu warto wiedzieć, czy nie jest się szczególnie „lubianym” przez te pasożyty. Jak się okazuje, przyciąga je zwłaszcza jedna z grup krwi. Inna natomiast zwiększa szansę, że nie zostanie się ugryzionym. Zobacz, kto jest zagrożony – i nie są to osoby uwielbiane przez komary.

Spis treści

Ugryzienie kleszcza źródłem groźnej choroby

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które żywią się krwią, przenosząc przy tym chorobotwórcze drobnoustroje.

Kleszcz na skórze między palcami
Jest niewielki i wchodzi pod ubranie. Najlepsza ochrona przed kleszczem to w ogóle nie dopuścić go jego kontaktu ze skórą rbkomar/Getty Images

W Polskim klimacie występuje gatunek tego pasożyta zwany kleszczem pospolitym – Ixodes ricinus. To głównie on przenosi bakterie boreliozy, inaczej choroby z Lyme (Borrelia burgdorferi) oraz wirusa KZM, czyli wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu, nazywanego w skrócie TBEV.

Są też jednak inne patogeny, którymi w Polsce i Europie mogą zarazić nas kleszcze, m.in.:

  • Anaplasma phagocytophilum,
  • Babesia divergens,
  • Babesia microti,
  • Babesia venatorum,
  • Borrelia miyamotoi,
  • Neoehrlichia mikurensis,
  • Rickettsia helvetica,
  • Rickettsia monacensis.

Dlatego tak ważna jest ochrona przed groźnymi pajęczakami. To przede wszystkim osłanianie skóry poprzez odpowiedni ubiór, unikanie miejsc, gdzie jest ich dużo, stosowanie repelentów na kleszcze. Warto także wiedzieć, że kleszcze przyciągają telefony komórkowe czy jasne ubrania, a ponadto jedna z grup krwi.

Zobacz także:

Jakiej grupy krwi nie lubią kleszcza? Kto jest najbardziej narażony na ugryzienia?

Pewne osoby są atakowane przez kleszcze częściej i bardziej narażone na infekcję chorobotwórczymi mikrobami. Wpływa na to zapach ciała, który jest wyczuwany przez pasożyty, a ma związek z grupą krwi danego człowieka. Choć odkrycie to nie jest nowe, wciąż mówi się o nim zbyt mało, by wiedza ta dotarła do szerszej świadomości w społeczeństwie.

Na podstawie badań przeprowadzonej w Czechach wiemy, że kleszcze przyciąga szczególnie grupa krwi A, natomiast najmniej preferowaną przez nie jest grupa B.

W tym miejscu warto przytoczyć też dane dotyczące innych pasożytów pijących krew. Otóż zbadano, że zwykłe komary preferują osoby o grupie krwi 0, a najmniej atakuję te z grupą B. Nie jest więc tak, że dana osoba bardziej uchroni się przez oboma rodzajami krwiopijców.

Zobacz: Komary gryzą cię częściej niż innych? Zobacz, co je przyciąga

Z badań naukowych wynika ponadto, że grupa krwi B przyciąga też komary z gatunku Aedes albopictus tylko nieco słabiej niż grupa 0, a najmniej robi to grupa A. Są to azjatyckie komary tygrysie, które co prawda nie przenoszą malarii, ale stanowią źródło zakażenia chorobami tropikalnymi, np. żółtą febrę, dengę, gorączkę chikungunya i Zachodniego Nilu. To najbardziej niebezpieczny inwazyjny komar, który należy też do owadów najbardziej zagrażających zdrowiu publicznemu. Zasięg jego występowania wciąż się poszerza w związku ze zmianami klimatu i jego obecność stwierdza się już nawet w krajach europejskich o cieplejszym klimacie.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom nie ma go jednak w Polsce, a jeśli by tak się zdarzyło, nie ma szans na rozmnażanie się. Należy jednak być świadomym zagrożenia, wybierając się chociażby do naszych sąsiadów – widać to na mapie jego występowania, udostępnionej przez ECDC.

Jak wykryć chorobę przenoszoną przez kleszcza?

Obecnie diagnozuje się możliwość zarażenia chorobami odkleszczpowymi głównie na postawie obserwacji objawów (jest to np. rumień wędrujący w przypadku choroby z Lyme), a także informacji na temat narażenia na ugryzienia kleszczy.

Zobacz też: Jak zrobić badania na boreliozę na NFZ?

W przypadku niektórych bakterii i pierwotniaków przenoszonych przez kleszcze, jak np. tych z rodzajów wywołujących boreliozę i riketsjozę (od nazw gatunków), często rozwijają się lokalne zmiany skórne w miejscy ugryzienia przez pasożyta, a także nadwrażliwość skóry i inne niespecyficzne odczyny.

Gdy jest to możliwe, można zbadać też ciało pasożyta, jednak zwykle o ukąszeniach niestety nie wiemy. I chociaż nie każdy okaz jest nosicielem patogenów, zawsze jest to możliwe. Ugryzienie kleszcza przypomina więc rosyjską ruletkę – nie warto ryzykować!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie