Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprosiło na wystawę "Wojciech Stan. 70 lat z fotografią"

Barbara Koś
Bohatera wystawy, Wojciecha Stana, nestora radomskiej fotografii, powitał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.
Bohatera wystawy, Wojciecha Stana, nestora radomskiej fotografii, powitał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Dorota Wólczyńska, RTF
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 zaprosiło w niedzielę, 12 grudnia, na wystawę" Wojciech Stan. 70 lat z fotografią" . Zaprezentowano dorobek - nie cały! - wybitnego artysty fotografika, który na swoich zdjęciach utrwalił i utrwala nadal - Radom i Polskę.

Wojciech Stan, fotograf - legenda, przeżył II wojnę, komunizm, odnowę i wszystkie z nią związane perturbacje... Nie spodziewał się z pewnością, że swoje 70 lecie pracy artystycznej przyjdzie mu świętować w przeciwepidemicznej masce. Szacowny jubilat nie rozstał się z nią ani na moment, jak zresztą bardzo licznie przybyli na wernisaż widzowie: jego uczniowie, przyjaciele i sympatycy i wszyscy miłośnicy fotografii. Jubileusz w czasie pandemii wypadł okazale.

Bohatera wystawy, Wojciecha Stana, nestora radomskiej fotografii, artystę fotografika, który działał w Polsce, Europie i innych kontynentach, nawet w Arktyce i na Antarktydzie, współpracownika krajowych i zagranicznych agencji fotograficznych , powitał Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Następnie przekazał głos Marcinowi Kucewiczowi, kuratorowi wystawy, też znakomitemu fotografikowi, jednak ciut od nestora młodszemu. Jak podkreślił Marcin Kucewicz, dorobek autora – historyka sztuki, fotografika i filmowca, urodzonego w Radomiu w 1934 roku – w rachubie osi czasu przypada na mniej więcej trzy pokolenia i kilka formacji ustrojowych w historii naszego kraju. W tak długim okresie aktywności zmieniało się społeczne zapotrzebowanie na misję fotografika, jak również możliwości techniczne rejestrowania kadrów rzeczywistości.

- Po dokonaniu wnikliwego oglądu całokształtu twórczości Wojciecha Stana, zaproponowałem koncepcję ekspozycji i publikacji mówił Marcin Kucewicz. - Po uzgodnieniach, wystawa, której formuła ma wykraczać poza sytuację zestawu standardowych ram z zawartością obrazową, zaprezentuje kilka wyrazistych obszarów twórczości jubilata z różnych lat. Wystawa z towarzyszącym jej efektownym albumem, ma zdaniem kuratora, skierować uwagę na wyjątkowość sylwetki samego autora.

Potem nastąpiła uroczystość uhonorowania bohatera. W imieniu władz miasta wiceprezydent, Mateusz Tyczyński, w towarzystwie Sebastiana Równego, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, wręczył Wojciechowi Stanowi Medal Herbowy Prezydenta Miasta Radomia oraz list gratulacyjny. Bohater wystawy - w znakomite kondycji - dziękował za wszystko, obiecując jeszcze dalsze fotografie.

Teraz nadszedł czas na życzenia i gratulacje widzów. Było ich wiele. Piękne kwiaty i gratulacje otrzymał Wojciech Stan od Leszka Jastrzębiowskiego, prezesa Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, który w imieniu wszystkich radomskich fotografików życzył jubilatowi dalszych twórczych lat. Wielkie bukiety przekazały Wojciechowi Stanowi Barbara Polakowska i Karolina Falkiewicz, mieniąc się uczennicami mistrza.

Były jeszcze inne kwiaty i życzenia od tych, dla których jubilat był i jest wzorem. Potem kolejka ustawiła się po autografy na specjalnym albumie fotografii mistrza towarzyszącym wystawie. I już można było ruszyć do oglądania ekspozycji fotografii, które w przestronnych wnętrzach Elektrowni przedstawiają się wspaniale.

Bardzo dużo miejsca zajmują pełne reporterskiej pasji prace czarno-białe z lat 60., 70. i 80. minionego wieku, związane między innymi, z pracą Wojciecha Stana w Centralnej Agencji Fotograficznej (1972–1991), która w poprzedniej epoce była państwowym podmiotem mającym wyłączność na udostępnianie serwisu foto dla prasy.

Sporo miejsca jest dla fotografii Radomia, w tym dla tych obrazujących gigantyczne modernizacje sieci wodociągowej, czy odbudowę miejskiej elektrowni na potrzeby świątyni sztuki. Autor utrwalił na zdjęciach wszystkie ważne zdarzenia z historii Radomia. Nowy obszar poszukiwań z ostatnich dziesięcioleci aktywności fotografika to nurt, w którym obiektyw dyskretnie towarzyszył modlitwie i wnętrzom klasztorów różnych wyznań.

Wystawa będzie czynna do 30 stycznia 2021 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie