MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mazowsze. Czekamy na pieniądze z Unii w nowym "województwie"

Janusz Petz
Oczyszczalnia ścieków w Radomiu. Wodociągi Miejskie są do tej pory największym beneficjentem pieniędzy unijnych w regionie.
Oczyszczalnia ścieków w Radomiu. Wodociągi Miejskie są do tej pory największym beneficjentem pieniędzy unijnych w regionie. Wodociagi Miejskie w Radomiu
Unia Europejska rozpoczyna konsultacje dotyczące polityki spójności po 2020 roku, a Urząd Marszałkowski zachęca do wzięcia w nich udziału. Teoretycznie po 2020 roku Mazowsze bez statystycznie wyłączonej Warszawy powinno dostać więcej pieniędzy, ale już dziś wiadomo, że dla całej Polski będzie ich mniej.

Negocjacje w sprawie budżetu unijnego na lata 2021-27 rozpoczynają się w maju, ale do ostatecznych rozstrzygnięć jest jeszcze daleko.

Trudna droga do pieniędzy

Na Mazowszu pieniądze będą inaczej niż do tej pory. Od 1 stycznia po kilkuletnich staraniach, Mazowsze choć pozostaje jednym województwem, na potrzeby unijnych statystyk traktowane jest jako dwa obszary – obszar metropolitalny Warszawy i pozostała część regionu. Oznacza to, że z funduszy regionalnych sama Warszawa jako średniozamożny region w Europie najprawdopodobniej najprawdopodobniej nie będzie mogła liczyć na wsparcie, ale za to większą szansę na dotacje będą miały pozostałe regiony województwa mazowieckiego. Tak zwana polityka spójności jest jednak w gestii rządów krajowych. Cała Polska będzie miała Produkt Krajowy Brutto niższy niż 85 procent średniej unijnej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, dostanie więc pieniądze z polityki spójności, ale na pewno mniejsze niż do tej pory.

- Jeśli chodzi o pieniądze regionalne, to mam nadzieję, że nowy podział statystyczny Mazowsza zostanie uwzględniony, w związku z tym w kopercie narodowej znajdą się specjalne pieniądze dla „obwarzanka” warszawskiego - mówi Zbigniew Kuźmiuk, poseł do parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem nie ma szans, aby region radomski mógł być z tego źródła w takim stopniu doinwestowany w jakim miało to miejsce do tej pory w przypadku regionów z tak zwanej Ściany Wschodniej. Jego zdaniem już w obecnej perspektywie na lata 2013-20 Mazowsze dostało w sumie mniej o 1 miliard złotych niż województwo śląskie. Jakie będą teraz pieniądze, naprawdę trudno powiedzieć. Jak negocjowano poprzedni budżet unijny, PKB liczony na mieszkańca w całej Polsce wynosił 54 procent średniej unijnej, teraz - na koniec 2016 roku - wynosi 68 procent. Siłą rzeczy cudów nie ma, jesteśmy statystycznie bogatsi i pieniędzy będzie mniej - mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Jego zdaniem w następnej perspektywie unijnej z funduszu spójności będą na pewno jeszcze pieniądze na koleje. Jeśli chodzi o inne cele w Brukseli nie brakuje zwolenników pomysłu, aby zamiast dotacji do programów unijnych był system pożyczkowy. - Nie sądzę jednak, aby kraje członkowskie się na to zgodziły - mówi Zbigniew Kuźmiuk. Dodaje, że o dotacje na „twardą infrastrukturę” typu drogi, wodociągi, kanalizacje będzie coraz trudniej. Unia natomiast będzie coraz bardziej stawiać na wspieranie innowacji. Według najnowszych opracowań Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Warszawie wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca jest wyraźnie zróżnicowana w poszczególnych podregionach województwa mazowieckiego. W 2015 roku wskaźnik ten wyniósł od 34516 złotych w podregionie radomskim do 134302 złotych w mieście stołecznym Warszawie.

Konsultacje unijne

Przygotowując propozycję regulacji na budżet po 2020 roku, Komisja Europejska apeluje do wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej o zabranie głosu w tej sprawie. Swoją opinię mogą wyrazić wszyscy zarówno przedstawiciele urzędów, jak i osób fizycznych, przedsiębiorców, ośrodków naukowych, instytucji kultury, szpitali, organizacji pozarządowych. Aby odpowiedzieć na apel wystarczy wypełnić zamieszczoną na stronie Komisji Europejskiej ankietę, która dostępna jest w języku polskim.

Urząd Marszałkowski, który apeluje o wzięcie udziału w ankiecie przypomina, że od 2007 roku dzięki pieniądzom unijnym udało się na Mazowszu zmodernizować i wybudować ponad 1,3 tysięcy kilometrów dróg, kupić ponad 5,6 tysięcy sztuk różnego typu sprzętu medycznego do szpitali czy choćby zainwestować ponad 1,7 miliarda złotych w przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W ciągu tych ostatnich 11 lat wypłacono mazowieckim przedsiębiorcom, gminom, miastom i powiatom łącznie 8,5 miliardów złotych. Do 2020 roku Mazowsze ma do rozdysponowania jeszcze 4,2 miliardów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie