Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu

Redakcja
Lider Regionu 2008 w kategorii Transport

Coraz więcej ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej kursuje po Radomiu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zamierza w przyszłości kupować następne takie pojazdy.

Wychodząc naprzeciw założeniom polityki transportowej Unii Europejskiej oraz potrzebom świadczenia wysokiej jakości usług komunikacji w Radomiu, zarząd spółki już przed kilkoma laty podjął decyzję o wprowadzeniu wozów zasilanych sprężonym gazem ziemnym, przyjaznych dla środowiska naturalnego.

Istotnym elementem w realizacji tego przedsięwzięcia było podpisanie w styczniu 2005 roku porozumienia z Mazowiecką Spółką Gazownictwa. Ustalono wówczas, że na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przy ulicy Wjazdowej powstanie stacja tankowania. Nie istniały bowiem żadne techniczne oraz infrastrukturalne przeszkody, uniemożliwiające doprowadzenie gazu do zbiorników na placu na Żakowicach.
STACJA GOTOWA
Pierwszy etap budowy stacji tankowania sprężonym gazem ziemnym zakończono w 2006 roku. Ruszyło wtedy 20 stanowisk. W połowie października bieżącego roku oddano natomiast do użytku kolejną dwudziestkę miejsc z dystrybutorami. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.
Budowa stacji jest już zakończona. Są tam zarówno stanowiska do tankowania szybkiego, jak również wolnego. W ciągu doby można tam zatankować nawet 40 autobusów, chociaż na razie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ma ich mniej.
BUTLE NA DACHU
Decyzja o tym, żeby kupować autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym, zapadła trzy lata temu. Od tego czasu radomski przewoźnik wzbogacił się o 25 takich pojazdów. Kilka z nich jeździło już wcześniej, ale zostały przerobione na zasilanie gazem. Są to jelcze 120M, w których zbiorniki są obecnie zainstalowane pod podłogą, dlatego pasażerowie ich nie widzą.
Pozostałe autobusy na gaz mają butle na dachach, stąd też charakterystyczne "garby", widoczne na kilkunastu solarisach urbino 12 i jednym MAN-ie. Takie umiejscowienie zbiorników wiązało się z tym, że są to autobusy niskopodłogowe.
W ciągu najbliższego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu chce dokupić jeszcze kilkanaście ekologicznych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Wtedy będzie ich już około 40 sztuk, co będzie stanowiło około jedną trzecią całego taboru tego przewoźnika. Wykorzystywane będą wtedy praktycznie wszystkie stanowiska na nowej stacji.
DLA ŚRODOWISKA
Wprowadzanie do eksploatacji autobusów zasilanych gazem ziemnym podyktowane jest troską o stan środowiska naturalnego oraz dywersyfikacją źródeł zasilania. Systematyczna wymiana wozów starego typu na nowe, niskopodłogowe, estetyczne, przyjazne pasażerom i środowisku autobusy zdecydowanie poprawia standard usług komunikacyjnych w Radomiu.
Najstarsze pojazdy są systematycznie wycofywane z użytkowania, natomiast w ich miejsce są planowane zakupy nowych. Wymiana autobusów na niskopodłogowe, wyposażone w ciche silniki spełniające normy europejskie, w tym na autobusy zasilane gazem ziemnym, ma na celu poprawę jakości świadczonych usług. Chodzi głównie o wyeliminowanie wyeksploatowanych pojazdów wysokopodłogowych, emitujących hałas.
W planach firmy jest sprowadzenie na testy do Radomia autobusu hybrydowego. Taki pojazd był pokazywany na Targach Lokalnego Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest największym przewoźnikiem w gminie Radom. Istnieje nieprzerwanie od 1954 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie